Kerülj flowba, és a szervezeted hálás lesz érte!

2025. január 5. | Címlap, Longevity-Flow

Olvasási idő: 3 perc

A modern világ rohanó üteme, az állandó teljesítménykényszer és a folyamatos zűrzavar közepette egyre többünkben merül fel a kérdés: hogyan lehet megtalálni azt az állapotot, amelyben a külső nyomás és a belső feszültség elcsendesül? Ebben lehet segítségünkre a flow.

Napjaink egyik elterjedt kifejezése a flow. Magazinunk rovatai között is található egy, ami ezt a nevet viseli: Longevity-Flow. Talán magyarázni sem kell, mit jelent „flowban” lenni. Mégis, van néhány izgalmas aspektus, amit érdemes megismerni erről a lebegéshez hasonlítható, időtlen pillanatokat jelentő, szellemi kikapcsolódási állapotról. 

Mi is az a flow?

A flow pszichológiai fogalmát a világszerte elismert, magyar származású pszichológus, Csíkszentmihályi Mihály alkotta meg 1970-ben. A flow olyan pszichológiai állapot, amelyben a cselekvő teljesen belefeledkezik egy adott tevékenységbe, úgy is fogalmazhatnánk, hogy teljesen „átszellemül”. Ebben az állapotban a külvilágot képesek vagyunk kizárni, és mély koncentrációban, az adott cselekvésre összpontosítunk, ezáltal az időérzékelésünk is módosulhat. A legfontosabb, hogy nem valami kötelezettség miatt történik mindez, nem egy megoldandó feladat, hanem belső örömérzet motiválja a cselekvést és annak folytatását.  

Máté Gábor, a szintén nemzetközi hírű és ugyancsak magyar származású orvos, addiktológus, író és pszichoterapeuta gondolatai új megvilágításba helyezik a flow fogalmát. A pszichoszomatikus hatások vizsgálata felől közelítve megállapította, hogy az egészség megőrzéséhez elengedhetetlen a belső feszültségek oldása, melyben a flow élmény meghatározó szerepet játszik. Máté Gábor számos könyvében és előadásában hangsúlyozza, hogy a test és az elme elválaszthatatlan egységet alkotnak. A test lázadása (2003) című könyvében rámutat arra, hogy a krónikus stressz és a belső konfliktusok hogyan járulnak hozzá különböző betegségek kialakulásához. 

A pszichológus szerint, a flow állapota egyfajta pszichés immunválaszként működik: amikor benne vagyunk, csökken a stressz, emelkedik a dopamin szint, javul az érzelmi stabilitásunk és mélyebb kapcsolatot alakítunk ki önmagunkkal.

Amikor flowban vagyunk, a szervezetünk regenerációs állapotba lép. Ha sokszor tudjuk megadni testünknek és lelkünknek ezt az érzést, akkor hosszú távon teszünk sokat az egészségünkért. Rendszeres gyakorlásával csökkenthető a krónikus betegségek kockázata, és erősíthető a mentális egészség. Utóbbi fontosságáról egy korábbi cikkünkben részletesen írtunk. A cikk ide kattintva olvasható.

flow

Kép forrása: insta_photos

Hogyan érhető el a flow?

Az tudatos jelenlét, azaz a mindfulness az első lépés. Máté Gábor szerint napjaink egyik legnagyobb kihívása az, hogy képesek legyünk lelassítani és tudatosan jelen lenni. A flow állapot elérése nem csupán a kreatív, a művészeti vagy a sporttevékenységek során valósítható meg, hanem akár hétköznapi pillanatokban is, például séta közben, főzéskor vagy étkezés során. Széles a paletta, hogy mely elfoglaltságok képesek minket a flow-élménybe juttatni.  Fontos, hogy megtaláljuk azokat a tevékenységeket, amelyekbe jó érzés belefeledkezni, és megtapasztalni a valódi lelki lecsendesülést.  

A következő hetekben figyeljünk erre tudatosan! Keressünk olyan hétköznapi és olyan különleges tevékenységeket is, amelyeknél azt érezzük, teljesen átszellemültünk. Jegyezzük meg vagy épp fel az ilyen cselekvéseinket, és tudatosan igyekezzünk belőlük többet végezni az elkövetkezendő időszakban. Szervezetünk hálás lesz érte.

Reflektálva Máté Gábor szavaira, valójában napjaink nyüzsgő életvitele mellet az egyik leglényegesebb feladatunk, a saját flow-rutinunk kialakítása. Ezzel egyrészt az önmegvalósításért tehetünk, másrészt a körülöttünk élőket is inspirálhatjuk. 

A mindennapokban fontos, hogy időt szánjunk a belső figyelemre és a kreatív energiák kiaknázására. Olvasónkként arra ösztönzünk, hogy fedezd fel a saját flow-élményeidet. Legyen szó egy kedvelt hobbi felelevenítéséről, egy csendes meditációról vagy egy közös alkotói tevékenységről, a flow állapot segít abban, hogy önmagunkhoz és a világhoz is közelebb kerüljünk.

Máté Gábor gondolatai nyomán jól látható, hogy a flow nem csupán egy pszichológiai koncepció, hanem életmód, amely hozzájárul a testi-lelki egészséghez, és segíti céljaink elérését: a hosszú, boldog és minőségi élet megtapasztalását. Éppen ezért a flow-élménynek fontos helye van a longevity szemléletű életmódban. 

Inspirációképp olvass bele a Longevity-Flow rovatunkban található cikkekbe:

Kép forrása: LightField Studios

Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő Longevity Magazin

(Kiemelt kép forrása: Maridav)

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben