„Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.” Weöres Sándor szavai gyönyörűen megfogalmazzák azt az utat, amelyet önmagunk megismerése és céljaink kitűzése jelenthet. Az önreflexió és a tudatos célkitűzés, akárcsak egy létra, belső fokokat kínál, amelyeken haladva nemcsak hogy feljebb juthatunk, hanem egyre tisztábban láthatjuk, kik is vagyunk, mit képviselünk, és miért cselekszünk úgy, ahogy. Tegyük hát meg az első lépést!
A megszokás börtöne: értsd meg, miért áll ellen az agyad a változásnak
Egy olyan világban, ahol konstans információtömeg zúdul ránk, sokan pedig túlélő üzemmódban élik a mindennapokat, nem csoda, hogy azonnal beindul az agy belső vészjelzője, amint változásra való törekvést észlel. Ilyen a természete. Sejtszinten ragaszkodik a megszokott dolgokhoz, az ismeretlent pedig elhárítandó kockázatnak ítéli.
Ez azt jelenti, hogy a helyzet menthetetlen? Korántsem. A kulcs pedig a neuroplaszticitás, vagyis az agy azon képessége, hogy új idegpályákat alakítson ki.
A University College London kutatása szerint minimum 66 nap ismétlés szükséges ahhoz, hogy egy új szokás beépüljön, és az agy már ne érezze idegennek azt. A kitartó célkövetés serkenti az agy prefrontális kérgének aktivitását, amely az önszabályozás, a fókuszált figyelem és a döntéshozatal központja. Emellett aktiválja az agy dopamin rendszerét, ami segíti az új idegpályák létrejöttét, az alkalmazkodást, hosszú távon pedig a szokások könnyebb beépülését.

Kép forrása: Mikhail Nilov
Programozd az agyad sikerre
- Fontos, hogy megtaláljuk a „miértünket”! – Néhány éve találkoztam Simon Sinek „Find Your Why” elméletével, mely szerint az igazi motiváció az, ha megértjük, miért akarunk elérni valamit. A belső motiváció segít felülírni az agy „üss vagy fuss” reakcióját, hogy az erőfeszítés végső soron ne sziszifuszi munka legyen.
- SMART célok – Tehát a cél legyen konkrét, mérhető, elérhető, releváns és időhöz kötött. Ezáltal csökken az agy ellenállása, hiszen az egyértelmű és specifikus feladatokat könnyebben elfogadja és „biztonságosabbnak” érzékeli, mint a tág és homályos célokat.
- Az áhított eredmény elképzelése – Guillot és Collet (2008) tanulmánya megállapította, hogy a vizualizált sikerek aktiválják az agy motoros és kognitív területeit, amelyek hasonlóan reagálnak a valós sikerhez kapcsolódó aktivitáshoz, így csökkentve az agy változással kapcsolatos félelmeit.
Az elengedhetetlen összetevő, ami nélkül garantáltan elbuksz
A University of Scranton kutatása alapján az emberek kevesebb mint 8%-a éri el az általa kitűzött célokat. Miért?
Képzeljünk el egy hegymászót, aki a csúcsra tör. Egyedül van. Minden egyes lépése küzdelem, nincs mellette senki, aki segítené a nehezebb szakaszokon. Most képzeljük el ugyanezt a hegymászót egy csapattal: van, aki felsegíti, ha elbotlik, van, aki ösztönzi, és van, akivel megoszthatja a terhét.
A célkitűzés folyamata ugyanilyen. Kell mellénk egy szövetséges, egy támogató kéz, ami megtart, ha nehéz. Felemel, ha megingunk. Aki elfogad, támogat és szeret. Mennyivel könnyebbnek tűnik így, nem?
Egy korábbi cikkünkben a társas kapcsolatok fontosságáról és élethossz növelő hatásáról irtunk.

Kép forrása: John Diez
Ha készen állsz megmászni a létrád
Gondoljunk bele: minden célkitűzés egy lehetőség, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz. Minden létrafokkal nemcsak az utunkat építjük, hanem a saját erőnket is. Az önreflexió és a tudatos célkitűzés arra szolgál, hogy minden napot értékkel töltsünk meg, hogy a létrán egyre feljebb lépve ne csak az eget, hanem saját határainkat is elérjük. És ha elbukunk? Megállunk, visszanézünk, újratervezünk – majd újra felállunk, és továbbmegyünk. Ez az utazás hosszú, de azok, akik megértik a lényegét, nemcsak tovább, hanem jobban is élnek.
Szerző: Révész Bogi
(Kiemelt kép forrása: Tima Miroshnichenko)
Források: