Unatkozással növelhetjük az éveink számát?

2024. december 14. | Longevity-Flow, Címlap

Olvasási idő: 3 perc

Az életben az unatkozás gyakran kerülendő állapotként jelenik meg. Sokszor azt érezzük, nem engedhetjük meg magunknak az unalmas perceket. A kutatások szerint azonban sok-sok unalmas pillanatra van szükségünk.

A modern társadalmakban, ahol az idő hatékony kihasználása és a termelékenység szinte a legtöbb területen alapkövetelmény, a tétlenség kellemetlen, sőt zavaró érzés lehet. De mi történik, ha az unatkozást nem az idő pazarlásának, hanem az életünk meghosszabbításának egyik titkos eszközeként értelmezzük? A tudományos kutatások egyre inkább alátámasztják, hogy az unalom és a hosszú élet közötti kapcsolat mélyebb, mint azt valaha is hittük.

Az unalom természetes szerepe az életünkben

Unatkozás közben az agyunk egy „alapjárati” üzemmódba kapcsol, és ekkor a default mode network (DMN) agyi terület aktiválódni kezd.

Ez az állapot az elménk „belső rendszerezője”, amely lehetőséget ad arra, hogy feldolgozzuk az élményeket, új ötleteket generáljunk, és szintetizáljuk a különböző emlékeket.

Az unalom tehát nem az üresség, hanem az újjáépítés állapota, amely a stressz csökkentése mellett teret ad a mentális egészség fenntartására.

A stressz, különösen a krónikus formája, a fiatalságmegőrzés egyik legnagyobb ellensége. Az állandó aktivitás – legyen az fizikai, mentális vagy érzelmi – felgyorsítja a szervezet kopását, növeli a gyulladásos folyamatokat, és rövidíti a telomereket, amelyek a sejtek genetikai stabilitását őrzik.

Az unalommal töltött idő, bármilyen furcsán hangzik is, valójában egy természetes fékmechanizmus, amely csökkenti ezeket a káros hatásokat, ezáltal lassítja az öregedést.

Kép forrása: Serhii Bobyk

Unalom és kreativitás az életöröm forrása

Az unatkozás pozitív hatásai nemcsak a stresszkezelésben rejlenek. Az unalom gyakran az önreflexió és a kreatív gondolkodás előszobája. A „miközben unatkoztam, eszembe jutott…” történetek szinte közhelyesek, mégis igazak. Az új gondolatok és célok valóban gyakrabban jelennek meg olyan állapotban, ahol az elménk éppen nem gondolt semmire.

Vekerdy Tamás szerint a gyermekeket is hagyni kell unatkozni, ugyanis akkor fejlődik kreativitásuk, fantáziájuk és imaginációs képességeik. Ha folyton csak a szerteágazó ingerek érik, és egy percig sincs nyugtuk a színes, mozgó, hangos tárgyaktól és műsoroktól, akkor sokkal kevésbé alakul ki saját gondolatviláguk. 

Kutatások sora bizonyítja, hogy az agyunknak szüksége van az inger nélküli, tétlen percekre. Aki képes megélni az unalmas pillanatokat, lecsendesíteni elméjét, az sokkal nagyobb eséllyel számíthat hosszú életre. Az unalmas percekben innovatív gondolataink támadhatnak, amelyek segítenek hatékonyabbak lenni, megfelelő célokat találni, a problémáinkra megoldást keresni és a kreativitást fejleszteni.

Az unalom tehát egy paradox ajándék: tétlenségünk közben megszülethet a cselekvés iránti vágy, amely értelmes és izgalmas irányt adhat az életünknek.

Unatkozás, kapcsolatok és társas élet

Az unalom olykor arra késztet, hogy másokkal keressük a kapcsolatot. Ez a természetes impulzus a szociális kötelékek megerősítésére irányul, amelyek szintén a hosszú élet titkai közé tartoznak. Tanulmányok szerint a magány számos okból kifolyólag rövidítheti az életet. Növelheti például a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, csökkenti az immunrendszer hatékonyságát, idősebb korban a demencia kialakulását és a depresszió fokozódását eredményezheti. Az unatkozás ezzel szemben a közösségi élmények katalizátora lehet, ugyanis az unalmasabb pillanatok felkeltik bennünk a kapcsolódás iránti vágyat, és az emberi kapcsolatok erősítésével az unatkozás hozzájárul a szociális hálónk építéséhez – ami pedig a világon a legtovább élő kék zónák lakóinak fontos életstratégiája. Egy korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk a kék zónákkal, a cikk ide kattintva olvasható.

unatkozás

Kép forrása: toocanimages

Fontos, hogy tudjunk unatkozni

Sokan teljesen elvesztették az unatkozás képességét. Szabályosan pánikba tudunk esni, ha épp nincs mit csinálni, miközben szükségünk lenne több ilyen pillanatra. Az unalom nem az ellenségünk, hanem egy csendes, de hatékony eszköz agyunk regenerációjához és az életünk újraértékeléséhez. A tétlenség olyan időszak, amely lehetőséget ad arra, hogy megálljunk, önmagunkra figyeljünk, és új, hosszú távú célokat találjunk. Az unalom elfogadása és időnkénti megélése fontos gyakorlat, amelyre érdemes nagyobb figyelmet fordítani. És ki tudja, lehet épp a longevity szemlélet elsajátítása, a lépések kitalálása egy unalmas pillanatban jut majd eszedbe. Ha így lenne, a Longveity Magazin inspiráló cikkei segítenek az elindulásban! Hogyan vágj bele? Egy korábbi cikkünkben erről írtunk. Az írás ide kattintva olvasható.

Talán ideje újragondolni, hogy az unalom nem a produktivitás ellensége, épp ellenkezőleg, annak szükséges alapja. Ha engedjük, hogy az unatkozás időnként része legyen a napjainknak, akkor egyensúlyt találhatunk a pihenés és a cselekvés között – és talán néhány plusz évet is hozzáadhatunk az életünkhöz.

Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő

(Kiemelt kép forrása: Alliance Images)

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben