A cukorbetegség megelőzhető?

2024. november 14. | Hírhullám, Címlap

Olvasási idő: 4 perc

November 14-e a Diabétesz Világnapja, amely évente emlékeztet minket arra, hogy a cukorbetegség globális szintű, komoly egészségügyi probléma. A WHO és a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) kezdeményezésére ezen a napon a világ számos pontján hívják fel a figyelmet a betegség megelőzésének és megfelelő kezelésének fontosságára. Bár a diabétesz egyre több embert érint, a tudatosság és a megelőzés szerepe annál kevésbé közismert. Sokaknak új információ lehet, hogy mi magunk igenis tehetünk azért, hogy minimalizáljuk a betegség kialakulásának kockázatát, és hosszú távon megőrizzük egészségünket.

A diabétesz típusai és kockázatai

Arról talán már sokan hallottak, hogy a cukorbetegségnek két fő típusa létezik: az 1-es típusú és a 2-es típusú diabétesz. Az 1-es típusú diabétesz egy autoimmun betegség, amely elsősorban gyermekeknél és fiatal felnőtteknél jelentkezik. Ilyenkor a szervezet saját immunrendszere támadja meg a hasnyálmirigyet, így az nem képes elegendő inzulint termelni. A 2-es típusú diabétesz viszont lassan alakul ki, és elsősorban felnőttek körében fordul elő. Ez a forma jellemzően a helytelen életmód, az elhízás, a mozgáshiány és a genetikai hajlam kombinációja révén alakul ki. 

Arról viszont már kevesebben tudnak, hogy az 1-es típusú diabétesz esetében nincs jelentős szerepe a megelőzésnek, míg a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásánál túlsúlyban a mindennapi döntéseink játszanak szerepet, így ez a betegség sokaknál megelőzhető, és az előfordulásának kockázata jelentősen csökkenthető, ha egészséges életmódot követünk.

Az alábbiakban a 2-es típusú cukorbetegségre vonatkozóan mutatjuk be, mit tehetünk mi magunk a diabétesz megelőzéséért.

A megelőzés alapjai: mi minden befolyásolja a diabétesz kialakulását?

A diabétesz előszobája a prediabétesz, a prediabéteszé pedig az inzulinrezisztencia. Utóbbi akkor áll fönn, ha a sejtjeink minimálisan reagálnak az inzulinra, így a szervezet egyre több inzulint termel, hogy a vércukorszintet a normális tartományban tartsa. Ez az állapot gyakran hosszú ideig tart, anélkül, hogy bármilyen látható tünetet okozna, miközben hatása rendkívül súlyos, ugyanis kimeríti a hasnyálmirigyet.

A prediabétesz ezzel szemben egy olyan állapot, amikor már a vércukorszint emelkedett, de még nem éri el a cukorbetegségként diagnosztizált szintet. Az inzulinrezisztencia tehát gyakran megelőzi a prediabéteszt, de nem minden inzulinrezisztens személy alakul prediabéteszessé, míg a prediabéteszesek általában inzulinrezisztensek.

Az, hogy valaki inzulinrezisztens vagy prediabétesszel él, már figyelmeztető jel arra, hogy változtatnia kell az életmódján. Ennek a szakasznak a felismerése és kezelése kulcsfontosságú, ugyanis ekkor még jó eséllyel visszafordítható állapotokról beszélünk, ami már nem mondható el a későbbi cukorbetegségről. A megelőzés tehát kulcsfontosságú, de mire is kell figyelni, ha szeretnénk megelőzni a cukorbetegség kialakulását?

cukorbetegség

Kép forrása: Yaroslav Shuraev

  1. A legfontosabb: a táplálkozás  

A diabétesz megelőzésének a helyes táplálkozás az alappillére. Sokan azt gondolják, hogy elég csak a cukrot elhagyni az étrendből. Ám a valóságban a szénhidrátok is drámai hatással vannak a vércukorszintre. A szervezet minden szénhidrátot – legyen az kenyér, rizs vagy gyümölcs – glükózzá bont le, amely a vércukorszint megemelkedéséhez vezet. A finomított szénhidrátok, a cukros ételek és italok fogyasztásának csökkentésével elkerülhetjük a vércukorszint gyors emelkedését, amely kulcsfontosságú. A napi étkezéseinknek alacsony glikémiás indexű élelmiszerekre, zöldségekre, teljes kiőrlésű gabonákra, egészséges zsírokra és magas minőségű fehérjékre kell épülniük. Ezek az élelmiszerek lassabban szívódnak fel, így hosszabb ideig biztosítanak energiát anélkül, hogy gyors vércukorszint-emelkedést okoznának. A stabil vércukorszint egyrészt a diabétesz kialakulásának kockázatát csökkentheti, másrészt számos további jótékony hatása van, javíthatja például az általános közérzetünket, kiszámíthatóvá teheti az energiaszintünket, és segíthet a szellemi tevékenységnél a koncentrációban is.

  1. Mozgás, mozgás, mozgás  

A testmozgás elengedhetetlen része az egészséges életmódnak, és jelentős szerepe van a diabétesz megelőzésében is, mivel többféle módon támogatja a szervezet anyagcsere-folyamatait és inzulin háztartását. Az izmok mozgás közben glükózt használnak fel energiaforrásként, így a vércukorszint már egyetlen edzés során is mérséklődhet. Az aktív mozgás – legyen szó akár egy kellemes sétáról, egy laza futásról, egy jóleső úszásról vagy egy kalandos kerékpározásról – segít fenntartani az ideális testsúlyt, javítja a vérkeringést, növeli az inzulinérzékenységet és csökkenti a vércukorszintet. És ezek mind olyan tényezők, amelyek sikeresen tudják megelőzi az inzulinrezisztenciát, a prediabéteszt és a cukorbetegséget is.

  1. Testsúly kontroll  

Az elhízás az egyik legfontosabb rizikófaktora a 2-es típusú diabétesz kialakulásának. Mivel a túlsúly csökkenti az inzulinérzékenységet, és elősegíti a vércukorszint emelkedését, ezért különös figyelmet kell fordítanunk a testsúlyunk kontrollálására. Az egészséges testsúly eléréséhez nem szükséges drasztikus diétákat követnünk, sokkal inkább a fokozatos, hosszú távon működő egészséges életmód kialakítására kell koncentrálnunk.

Már egy 5-10 %-os testsúlycsökkenés is javíthatja az inzulinérzékenységet, és csökken a diabétesz kialakulásának valószínűsége. A normál testsúly elérésében és fenntartásában a mérsékelt kalóriabevitel, az egészséges étkezések és a mozgás hármasának kombinációja a kulcs.

  1. Stresszkezelés és alvás  

A stresszkezelés hiánya és a nem megfelelő alvás egyaránt hozzájárulhatnak a vércukorszint emelkedéséhez. A tartós stressz hatására a szervezet több kortizolt termel, ami negatívan befolyásolja az inzulin hatékonyságát. Ha azonban tudjuk csökkenteni a stressz-szintünket, akkor sokat segítünk szervezetünk cukorfeldolgozási mechanizmusának. Az alvás is fontos tényező, hiszen a megfelelő pihenés lehetővé teszi a test számára az egészséges működést, és segít a hormonális egyensúly fenntartásában. 

Kép forrása: Olia Danilevich

Mikor forduljunk orvoshoz?

Bár rendkívül fontos a megelőzésre koncentrálni, és közben egészséges életmódot élni, de még lényegesebb, hogy felismerjük, milyen tünetek esetében érdemes konzultálni orvosunkkal. Ha szokatlan tüneteket észlelünk magunkon, mint például a fokozott szomjúság, a gyakori vizelési inger, a látásproblémák vagy épp a fáradékonyság, akkor joggal gyanakodhatunk cukoranyagcsere problémára, és célszerű szakemberhez fordulni. A korai felismerés segíthet abban, hogy megelőzzük a súlyosabb szövődményeket, és szükség esetén az orvosi javaslatra megfelelő kezeléseket kaphassunk vagy célzott életmódváltásba kezdhessünk. 

Átfogó probléma, életmódbeli válaszok

A diabétesz megelőzéséért egyszerű életmódbeli döntésekkel tehetünk a legtöbbet. Miért fontos ezt hangsúlyozni? Azért, mert a diabéteszre legtöbben a vércukorszint szabályozási zavaraként gondolnak, holott a szervezet számos szervét érinti ez a betegség, így a szív- és érrendszert, a veséket és az idegrendszert is. Sokaknak a betegség csak az inzulinszintekről és a vércukormérésről szól, ám a diabétesz jóval összetettebb jelenség. Az inzulinrezisztencia kialakulása évekkel, vagy akár évtizedekkel a tényleges diagnózis előtt indul, és így az egészségtudatos életmód mielőbbi kialakítása kiemelt szerepet játszik, ha szeretnénk elkerülni a cukorbetegséget. Az átfogó gondolkodásmód, amely a diabéteszt a teljes szervezetre kiterjedő folyamatként kezeli, kulcsfontosságú a megelőzésben, a sikeres kezelésben és a hosszú távú egészségmegőrzésében.

Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő

(Kiemelt kép forrása: Pavel Danilyuk)

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben