Valóban növeli az élettartamunkat a mozgás?

2024. november 13. | Egészségkód, Címlap, Kiemelt

Olvasási idő: 5 perc

Szinte már közhely, hogy a testmozgás, a sport és az általános fizikai aktivitás pozitív hatással van mind a mentális, mind a fizikai egészségünkre. Napjainkban egyfajta testmozgás-forradalom megy végbe, mert ismét divat a futás, a jóga és a konditermi edzés is. De mindennapos jóllétünkön túl, a mozgás vajon növeli a várható élettartamunkat is?

Ki ne érezte volna már, hogy megerőltető szellemi munka vagy egy hosszú nap után az esti kocogás, vagy akár csak egy séta a parkban képes oldani a mindannapok okozta a stresszt? Azt is sokan átélték már, hogy milyen frissítő két hét betegszabadság után kimenni a szabadba, és újra megtenni az első lépéseket? Aki figyel a testére, érzi, hogy a mozgás jó, akármilyen intenzitású is legyen az. A fizikai aktivitás és a sport pedig egy igazi csodafegyver az ember kezében akkor is, ha szeretne hosszú, egészséges életet élni. Mindennek bizonyításával számos kutatás foglalkozik.

A mozgás és a sport túl azon, hogy felfrissít és segít fogyni, rengeteg pozitív hatással van a szervezetünk működésére. Növeli immunrendszerünk aktivitását, csökkenti a depresszió és a szorongás tüneteit, a közösségi sportolás esetében pedig a szociális igényeinket is kielégíti. Javítja továbbá a mozgáskoordinációnkat, az egyensúlyérzékünket és a neuro-motoros rendszerünk működését. Hatékony az izomvesztés és a csontritkulás megelőzésében, és a cukorbetegségre ill. az inzulinrezisztenciára is jó hatással van. Amennyiben aerob tartományban, azaz egy bizonyos, emelkedett pulzustartományban mozgunk vagy edzünk, növekszik szervezetünk aerob kapacitása, azaz a szív- és érrendszerünk hatékonyabban képes oxigént juttatni a sejtekbe. A mozgás igazolhatóan stimulálja az autofág folyamatokat is, melyek szerepe a szervezetünkön belüli sejtszintű „selejtezés” és az új sejtek létrehozása. A testmozgás külön érdeme, hogy ugyanúgy hat ránk nemtől, kortól, rassztól, testtömegindextől függetlenül – és még a rendszeresen szedett gyógyszereinkkel sem kell összehangolnunk.

mozgás

Kép forrása: Dinielle de Veyra

PubMed kutatása részletesen vizsgálja a testmozgás pozitív hatásait. Eszerint a sportolás az artériás magas vérnyomás, a 2-es típusú cukorbetegség, a szívkoszorúér betegségek, a stroke, a daganatos megbetegedések és a diszlipidémia (vérzsír betegségek) kockázatát is egyértelműen csökkenti. Vizsgálatuk konklúziójában valószínűsítik, hogy a testmozgás következtében 30-35%-kal csökken az általános, korai mortalitás.

Tizenhárom tanulmány tapasztalatait összegezve, nyolc külön csoport vizsgálata alapján arra jutottak, hogy a fizikai aktivitás 0,4-6,9 évvel növeli a várható élettartamot.

Egy másik kutatás korábbi atléták várható élettartamát vizsgálva megállapította, hogy az aerob állóképességet igénylő sportot művelők hosszabb életre számíthatnak, ugyanakkor a vizsgálat egyéb sportot űzök esetében nem adott egyértelmű válaszokat. Szerintük a szabadidőben végzett fizikai aktivitás pozitívabb hatást fejt ki, mint a mért össz-fizikai aktivitás – beleértve tehát a munkaidőt is. A profi sportolók életmódjának és élethosszának vizsgálata viszont további kutatásokat igényel, és nem véletlenül: a versenyszerű sportolással járó extrém fizikai és pszichológia terhelés további faktorokat von be a vizsgálódásba.

mozgás

Kép forrása: Mutecev Vil

De mennyi az annyi? És mi legyen az?

A WHO a 18-64 év közötti felnőttek esetében, heti 150-300 perc közepes intenzitású (séta), vagy 75-150 perc magas intenzitású (sport) mozgásban határozta meg az ajánlott testmozgás mennyiségét. Donghoon Lee, a Harvard egyetem munkatársa által is jegyzett tanulmány szerint viszont érdemes lehet meghaladni ezt a mozgásmennyiséget is. Állításuk szerint, aki az ajánlott mennyiség 2-4-szeresével többet mozog hetente, további 10%-kal csökkentheti a korai halálozás kockázatát. Lee és csapata hivatkozik egy 1966-ban Texasban elvégzett nagymintás kutatásra is, mely szerint az egészségmegőrzés és az élethossz növelés tekintetében az aerob állóképességi sportok a leginkább megfelelőek.

A kutatás szerint ez a fajta mozgás azáltal fejti ki hatását, hogy edzi és erősíti a szívizmokat, rugalmassá teszi az artériákat, csökkenti a nyugalmi pulzust és növeli a szív maximális oxigén-pumpáló képességét.

Az intenzív mozgás ugyanis magasabb oxigén- és energiaigénnyel jár. Jó hír, hogy az aerob mozgás nem pusztán a futást jelenti, bárki megválaszthatja a neki valót, és ez lehet biciklizés, úszás, hegymászás, pilates, aerobic vagy különböző konditermi trénergépek használata is. A lényeg a rendszeres, megemelt pulzusszám. 

Mindemellett szokás elkülöníteni az aerob, egyben dinamikus mozgásokat a statikus, azaz ellenállás, rezisztencia alapú mozgásoktól. Ezek a súlyzós gyakorlatok, melynek elsődleges pozitív hatása, hogy növelik az izomtömeget és izom-állóképességet, illetve hosszú távon csökkentik a testzsírt – azaz nem csak akkor eredményeznek zsírégetést, amikor mozgunk, sőt kevésbé akkor, hanem sokkal inkább a mozgás után. 

A mozgás, és ez talán a leginkább közösmert hatása, a metabolikus folyamatokat befolyásolja: ahogy már fentebb említettük, csökkenti a testzsírt és a vércukorszintet, és érzékenyebbé teszi a szöveteket az inzulinra. Mindemellett az érbetegségek fő okozójának, a koleszterinnek a vérben kimutatható arányaira is jó hatással van: növeli a vérben a „jó”, azaz a HDL koleszterin, és csökkenti a „rossz”, vagyis, az LDL koleszterin és a trigliceridek (vérzsír) szintjét.

Számos tanulmány igazolta már mindemellett, hogy a testmozgás beindítja a neurogenezist, így túl azon, hogy a mozgás közvetlenül van jó hatással mentális folyamatokra, enyhíti a depresszió és a szorongás tüneteit, megelőzi az öregedéssel összefüggő memóriaproblémákat is. A mozgás javítja a közérzetet és biztosítja a jó alvást. Kulcsfontosságú azonban, bármilyen testmozgás esetében annak rendszeressége, és az egészségi állapotunknak megfelelő forma kiválasztása. Ez ügyben érdemes lehet sportorvos vagy szakorvos tanácsát kérni. 

mozgás

Kép forrása: Taylor Marx

Összegezve, „abban számos fiziológus egyetért ugyanis, hogy az öregedést a használat hiánya okozza. Ha használjuk a testünket, azáltal fiatalon tarthatjuk.” Az idézett Harvard-cikk egy remek táblázatot közölt arról, hogy az öregedéssel együtt járó folyamatokra milyen hatással van a mozgás. Ez alapos, és áttekinthető összefoglalót ad nekünk. A tanulság lehengerlő, és természetesen pozitív: az aktuális fittségünknek megfelelő, vagy azt mértékletesen növelve fejlesztő testmozgás gyakorlatilag minden élettani folyamatunkra pozitív hatást fejt ki, és hosszú, egészséges életet ígér. 

Öregedés   Testmozgás
Szív és keringés      
Nyugalmi pulzus növeli   csökkenti
Maximális pulzus csökkenti   lassult csökkenés
Maximális pump. kapacitás csökkenti   növeli
Szívizom merevsége növeli   csökkenti
Vérerek merevsége növeli   csökkenti
Vérnyomás növeli   csökkenti
       
Vérkép      
Vörösvértestek száma csökkenti   nincs változás
Vér viszkózitás (sűrűség) növeli   csökkenti
       
Légzés      
Maximális oxigén felvételi kap. csökkenti   nincs változás
       
Emésztés      
A belek ürülésének sebessége csökkenti   növeli
       
Csontok      
Csont kalcium tartalom, erősség csökkenti   növeli
       
Izmok      
Izomtömeg és izomerő csökkenti   növeli
       
Metabolizmus      
BMR – nyugalmi alapanyagcsere csökkenti   növeli
Testzsír növeli   csökkenti
Vércukor növeli   csökkenti
Inzulin szint növeli   csökkenti
LDL („rossz”) koleszterin növeli   csökkenti
HDL („jó”) koleszterin csökkenti   növeli
       
Nemi hormonok szintje csökkenti   enyhe csökkenés
       
Idegrendszer      
Ingerület átvitel, reflexek csökkenti   lassult csökkenés
Alvásminőség romlik   javítja
Depresszió kockázata növeli   csökkenti
Memória kiesés növeli   csökkenti

Szerző: Makai Máté

(Kiemelt kép forrása: Andrea Piacquadio)

Források:

  1. National Library of Medicine Anti-aging therapy through fitness enhancement
  2. National Library of Medicine: Does Physical Activity Increase Life Expectancy? A Review of the Literature
  3. WHO: GUIDELINES ON PHYSICAL ACTIVITY AND SEDENTARY BEHAVIOUR
  4. Harvard Medical School: Exercise and aging: Can you walk away from Father Time

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben