A stressz fiziológiai hatásai az idegrendszer szimpatikus (harcolj vagy menekülj) ágának aktiválódásához kapcsolódnak. Ez a folyamat gyorsabb légzést, emelkedett pulzust és izomfeszültséget eredményez. A gyakori, felületes légzés azonban nem csupán a stressz tünete, hanem hozzájárul annak fenntartásához is. Hogyan változtathatunk a légzésünkön?
A helyes légzés segíthet az idegrendszer paraszimpatikus (nyugalmi) ágának aktiválásában, amely csökkenti a pulzust, elősegíti az emésztést és lehetőséget ad a regenerációra. A kutatások azt is kimutatták, hogy a lassú, mély orrlégzés hatékonyan csökkenti a kortizol nevű stresszhormon szintjét, és javítja a vér oxigénellátottságát.
Egy ideje már személy szerint én is jobban odafigyelek, hogyan lélegezzek helyesen, ebben pedig sokat segített Balogh Emese Viktória – Légzésszelidítő és Buteyko Clinic légzéstréner tananyagai, ahol megtanulható, hogy a kiegyensúlyozottság egyik alappillére a lassú, mély orrlégzés. Elmondása alapján az orrlégzés különösen télen fontos, mivel az orr nemcsak melegíti, párásítja és szűri a levegőt, hanem a rekeszizom használatával mélyebb és hatékonyabb légzést tesz lehetővé.
Ez a rekeszizommozgás segíti a vér áramlását a hasi területről a szív felé, ami támogatja a keringést és az oxigénellátást.

Kép forrása: Mix and Match Studio
A Buteyko-módszer és a légzés újratanulása
A légzéstréner elmondása alapján, a Buteyko professzor által kidolgozott módszer tudományosan megalapozott légzőgyakorlatokat kínál, amelyek segítik a túl gyakori és túl mély légzés optimalizálását. Az optimális légzés során a szervezet szén-dioxid szintje stabilizálódik, ami kulcsszerepet játszik a sejtek oxigénfelvételében.
A Bohr-effektus, amelyet a dán fiziológus, Christian Bohr fedezett fel, azt mutatja, hogy a szervezet szén-dioxid szintje befolyásolja az oxigén felszabadulását a hemoglobinról a szövetekbe. Ha a vér szén-dioxid szintje túl alacsony (például túllégzés miatt), a hemoglobin nem adja le megfelelően az oxigént a sejteknek, így azok energiatermelése zavart szenved. Ez az állapot fáradtsághoz, koncentrációs problémákhoz és krónikus stresszhez vezethet.
A Buteyko-módszer gyakorlatainak célja, hogy helyreállítsák ezt az egyensúlyt, és a test normális működését támogassák. A kontrollszünet nevű légzésteszttel megállapíthatjuk a testünk szén-dioxid gázzal szembeni érzékenységét, ez alapján pedig követni tudjuk a fejlődésünk ütemét is. A mérés azért is lényeges, mert vannak olyan intenzívebb légzőgyakorlatok, amik nem mindenki számára javasoltak. Emiatt érdemes lehet szakértőhöz fordulni, aki így teljesen biztonságossá és hatékonyabbá teszi a légzőgyakorlatok végzését.

Kép forrása: Antonio Guillem
Ha szeretnéd otthon elkezdeni, akkor próbáld ki a rekesz légzés tudatos megfigyelését:
- Feküdj a hátadra, húzd talpra a lábadat, és a kezeiddel fogd meg az alsó bordák alatti területet.
- Fókuszáld ide a figyelmed, és tapasztald meg, ahogy belégzésre emelkedik a has területe és 360°-os körben tágul a tenyered alatti rész.
- Ne csak a hasad mozogjon, hanem a bordakosár tágulására is figyelj!
- Lassan lélegezz az orrodon keresztül, és élvezd, ahogy a nyugalom finoman átjár.
A Buteyko féle légzéstechnikát vette alapul Patrick McKeown az Oxygen Advantage-program kidolgozásakor. Az Írországban élő kutató, aki maga is Buteyko professzor tanítványa volt, az alapmódszert átültette a sportolók mindennapjaiba, hogy segítségével mindenki ki tudja aknázni a benne rejlő potenciált.
A légzés nemcsak a stresszoldás eszköze, hanem az egészség kulcsa is lehet, különösen télen, amikor a kihívások növekedhetnek. A tudatos légzőgyakorlatok támogatják az egyensúlyt, csökkentik a feszültséget, és segítenek a szervezet természetes regenerációjában. Figyelj a légzésedre és tapasztald meg, hogyan hozhatnak békét a hideg téli napokba!
Szerző: Mertain Lilla
(Kiemelt kép forrása: sebra)
Források:
-
- Balogh Emese Viktória – Légzésszelidítő és Buteyko Clinic légzéstréner
- Ali Rawech Anikó: A légzés szerepe a stressz csökkentésében
- Temesvári Márta: Buteyko – módszer: Az orrlégzés előnyei