Amikor néhány évvel ezelőtt elkezdtem írni az első életmód könyvemet, azzal szembesültem, hogy Magyarországon az egészségügyi statisztikák döbbenetes képet mutatnak. Hazánk lakosságának egyötöde cukorbeteg, Európa legelhízottabb nemzeteként vezetjük a daganatos megbetegedések miatti halálozási statisztikákat. Ez az információ mélyen megérintett, és arra késztetett, hogy valamit tenni kell.
Természetgyógyászként és funkcionális életmód- és táplálkozási szakértőként több mint húsz éve foglalkozom az egészséges életmóddal, és hat éve nyitottam meg saját praxisomat, ahol több ezer ember egészségügyi kihívásaival találkoztam. Érdeklődésemet mindig is az egészségmegőrzés és a betegségek megelőzése irányította, és úgy éreztem, hogy ezen a téren komoly hiányosságok vannak az oktatásban és a közbeszédben egyaránt. Ezért kezdtem el könyveket írni, a közösségi médiában kommunikálni, podcastokat készíteni és előadásokat tartani. A célom az, hogy eljuttassam minél több emberhez a üzenetemet, miszerint: hiába nő a várható élettartam, ha az egészségben töltött éveink száma egyre rövidül.
Az elmúlt évtizedek során nagyon gyakorivá váltak a civilizációs betegségek, és ma már szinte mindenki küzd valamilyen krónikus betegséggel a negyvenes évei közepére. Magas vérnyomás, magas koleszterinszint, reflux, inzulinrezisztencia és cukorbetegség – ezek a problémák a középkorúak nagy százaléka számára sajnos már ismerősek lehetnek.
És mindezek mellett megjelentek az ételintoleranciák is, amelyeket sokan divatnak tartanak, holott valójában az emésztőrendszerünk helytelen működésére figyelmeztetnek.
De miért is alakul ki ez a helyzet, és mit tehetünk ellene? Saját tapasztalataim azt mutatják, hogy az egészségért és a hosszú életért aktívan kell dolgoznunk. Mi magunk vagyunk felelősek a saját szervezetünkért, és szintén mi magunk tudjuk befolyásolni annak működését mindennapi szokásainkkal.

Kép forrása: Jeshoots
Az egészségmegőrzés fontossága
Mielőtt megszületett a gyermekem, én magam is rendszeresen végeztettem éves egészségügyi vizsgálatokat, de komoly problémáim nem voltak. Fiatal sportolóként már korán érdeklődni kezdtem az alternatív terápiák iránt, annak érdekében, hogy elhagyhassam a gyermekkori asztmára kapott gyógyszereket. Így találtam rá az akupunktúrára és a homeopátiára, amelyek segítettek az egészségem fenntartásában.
A kétezres évek elején már reformtáplálkozást folytattam, amely akkoriban még egészen mást jelentett, mint manapság. Az egészségem megőrzése érdekében folyamatosan kerestem az új irányokat, például a makrobiotika és a hagyományos kínai orvoslás elvei szerint táplálkoztam, valamint a rendszeres mozgás is a mindennapjaim része volt.
Egészségügyi kihívások – tanulás a nehézségekből
Minden rendben is ment egészen addig, amíg a gyermekem születése után hirtelen, villámcsapásként nem kezdett leromlani az egészségem. Ízületi fájdalmak, súlygyarapodás, alvási és vércukor problémák jelentkeztek.
Ez egy sor diagnózishoz vezetett, mint például a pajzsmirigy gyulladás, autoimmun folyamatok és inzulinrezisztencia. Hónapokig tartó küzdelem után sikerült úrrá lennem ezeken a betegségeken, és ez az út még inkább megerősített abban a hitemben, hogy a saját kezünkben van a kulcs a korlátozottság-mentes élethez.
Hiszek abban, hogy minden testi tünet mögött lelki okok is állnak.
Nem kell túlságosan spirituálisnak lennünk ahhoz, hogy elfogadjuk ezt az elvet. Például a reflux gyakran nemcsak fizikai okok miatt alakul ki, hanem valamilyen „lenyelhetetlen” problémával is összefüggésben állhat – legyen az munkahelyi, családi vagy élethelyzet okozta stressz.
A rohanó, teljesítményorientált világunkban luxusnak tűnhet lelassítani és feltárni a gyökérokokat, de hosszú távon a befektetett energia mindig kifizetődik. Egy korábbi cikkünkben bemutatunk 5 jól alkalmazható tanácsot, amellyel lassabban, de tartalmasabban élhetjük meg mindennapjainkat. Ahogy a személyes utam is mutatja, nemcsak az eredmény lesz a sikerélmény, hanem az is, amit közben magunkról tanulunk.

Kép forrása: Savanna Goldring
Szerző: Farkas-Boross Zita
(Kiemelt kép forrása: Kyle Miller)