Hogyan mutatnád be a Földet és az embereket valakinek, aki még sosem járt itt? Mit helyeznél el egy időkapszulában, amit majd 1000 év múlva nyitnak ki az itt élők? A Magyar Zene Háza 2025 március 7-én nyíló új időszaki kiállítása ezekre a kérdésekre keresi a választ, miközben egy egészen elképesztő zenei utazásra hívja a látogatókat, hogy fedezzék fel bolygónk élő, különleges zenei hagyományait Georgiától Belizén át Krétáig, Patagóniától Izlandon át Indiáig és messze tovább.
A LISTEN című tárlat a világ népeinek zenei és kulturális különbözőségeire és közös gyökereire épít. A kiállítás alapanyagát 30 országából, 100 különleges előadóval forgatott filmek adják.
“Legyünk a Föld bármely pontján, az életünket meghatározó eseményeket, érzelmeket gyakran zenén keresztül öntjük formába.”
A kiállítás így mindannyiunk számára ismert helyzeteket, pillanatokat, életképeket elevenít meg a születéstől a halálig, miközben megélhetjük azt is, hogy az ezekhez a helyzetekhez, ünnepekhez kapcsolódó zenék eszközeikben és hangzásaiban mennyire sokféle módon jelennek meg a világ különböző pontjain. A LISTEN. emellett arra is rámutat, hogy az egymásra figyelés, a kommunikáció kulcskérdés az emberiség fejlődése szempontjából, miközben a zene minden aspektusában ott van az életünkben, és még a longevity szempontjából is fontos hatással bír, melyről részletesebben itt írtunk.

Kép forrása: zenehaza.hu
A LISTEN. – Zenei utazás a világ körül Garry Bassin amerikai filmrendező filmjei Tomoko Yamaguchi japán színész-producer-író munkái, illetve a Zene Háza közös kurátori munkájával valósul meg. Garry Bassin és Tomoko Yamaguchi 10 éven keresztül forgatott a világ különböző pontjain, hogy egy sokrészes dokumentumfilm sorozatban mutassák be az emberiség hagyományos zenei kultúrkincsét.
“A filmek ritkán láthatóan intim módon mutatják meg az élő zenét, a tradicionális muzsikálást, a zenei hagyományokat, miközben bejárhatjuk a Föld csodálatos helyeit, kultúráit. ”
A Zene Háza új kiállítása egy egyedülálló kísérlet arra, hogyan formálható egy film izgalmas kiállítássá. A vetített képek mellett nagy hangsúlyt kapnak a több érzékszervi élményt támogató audiovizuális, tárgyi és térszervezési eszközök, valamint installációk is. A tárlat központi üzenete az, hogy a figyelem létfontosságú, és a zenei világutazás arra invitál bennünket, hogy legyünk nyitottak a befogadásra.

Kép forrása: Veniamakis Stefanos
Az élmények egyetemesek, csak különböző hangokon szólalnak meg – sok-sok kiváló művész mellett szerepel a kiállításban a Garifuna Collective, Carminho, Ivan Duran, Marjan Vahdat, Boban és Marko Marković, magyar részről pedig Sebestyén Márta, Lajkó Félix, a Parno Graszt, vagy éppen Roby Lakatos és Lakatos Miklós is.
A The Listen Project megvalósításában a magyar cinematographer, Csoboth Attila és magyar fotós, Rákossy Péter is dolgozott. A kiállítás a Báger András vezette BAHCS Architects építészeti tervei alapján készül, az installációk tervezője: Bodóczky Antal.
Sajtóközlemény
(Kiemelt kép forrása: Supavadee Butradee)