Tűsarkúban, hátrafelé

2025. január 23. | Címlap, Kiemelt, Longevity-Flow

Olvasási idő: 4 perc

Mióta világ a világ, a nők mesterien zsonglőrködnek a legkülönbözőbb szerepkörökkel, melyek listája nem csökken, de még csak nem is stagnál, hanem folyamatosan bővül. A soha véget nem érő megfelelési spirál közepette néha megállunk, körbe nézünk, kiborulunk, pillanatokra adjuk fel csupán, míg nem utolsó, porszemnyi önbecsülésünket összeseperve hozzuk meg a döntést újra meg újra: gyerünk tovább! Mindeközben egyetlen kérdés zakatol bennünk, kétségbeesve kutatva nirvánát: hogyan lehet ezt jól csinálni?  

Először is, hadd nyugtassalak meg: jól csinálod. Lehet-e jobban? Mindig mindent lehet jobban. A megoldás viszont minden esetben teljesen szubjektív és kétségkívül egyéni. Mennyivel egyszerűbb lenne, ha születésünkkor mindannyian kézhez kapnánk egy részletes használati utasítást “A kiegyensúlyozott nő: lépésről lépésre” címmel, ami minden fellelhető életszakaszban segítségünkre siet és teljes mértékben kiiktatja a bizonytalanságot. Sajnos, ez a használati utasítás nem létezik, legalábbis nem egy univerzális kiadásban, inkább fogalmaznék úgy, hogy több kötetben lelhető fel. 

Ahhoz, hogy nőként helyt álljunk a mai világban, a tudást a legkülönbözőbb helyekről kell összeszednünk. Olyan ez, mint egy nagyon bonyolult recept: akad olyan hozzávaló, ami beszerezhető a sarki kisboltban, van, amit csak a zöldséges árul, van, amit a hentestől előre meg kell rendelned, van, amit speckó kulináris helyeken lelsz csak fel és van, amit pótolnod kell valami mással. És képzeld, még így is lesz olyan, akinek nem ízlik majd a végeredmény! Így van ez a nők életével is: mindig lesznek olyanok, akiknek nem tetszik majd az, ahogyan csinálod.

Mindig lesznek olyanok, akik elítélnek, megkérdőjeleznek, elbizonytalanítanak és a személyes kedvencem, helyre tesznek.

Ilyenkor jusson eszedbe: ha neked ízlik, akkor nem mindegy mások hogyan fintorognak?  

Nők vagyunk. Anyák vagyunk. Szeretők vagyunk. Barátnők vagyunk. Kollégák vagyunk. Harcosok vagyunk. Gyermekek vagyunk. Szakácsok vagyunk, háztartást vezetünk, céget vezetünk. Ápolunk, szeretünk, nevelünk, dolgozunk, hódítunk és megtartunk. Szépülünk, szervezünk, tervezünk és megoldunk. Egy nő bármire képes, mindezt hátrafelé, tűsarkúban is megcsinálja. 

tűsarkú

Kép forrása: Maria Markevich

Azonban, mint minden szuperhősnek, nekünk is van egy gyengepontunk: a kimerülés. Bizony, a fáradtság a mi kryptonitunk. Fáradtságunk oka pedig nem más, mint az, hogy ebben a zsúfolt szereposztásban, amivel mindennek és mindenkinek a szolgálatában teljesítünk, gyakran megfeledkezünk saját magunkról. Fáradtságunk oka, a balansz hiánya, az egyik szerepből másikba ugrás, akár percnyi váltásokkal. Szeretünk ruhákat próbálni, de ha 0-24-ben egy próbafülkében kellene egyik hacukából a másikba ugranunk, feltételezhetően kimerülnénk és alig várnánk, hogy végre magunkra ölthessük azt a farmert és pólót, amiben érkeztünk.  

Szakmai tapasztalatom és szakmaiatlan női életem során van pár dolog, melyek egyértelmű segítségként szolgálnak azért, hogy az instabil kártyavár (értsd: a hétköznapok) a lehető legritkábban omoljon össze. Az egyik tartópillér nem más, mint a prioritási lista. Bár mentál trénerként állandóan a célok fontosságát szajkózom, ugyanakkor sosem voltam annak híve, hogy mindig kellenek célok.

A prioritási lista más tészta, az igenis mindig jó, ha van. A legjobb benne az, hogy bármikor módosítható. 

Hogy állítsd össze a saját prioritási listád?

  1. Gyűjts össze 5-10 dolgot, ami a legfontosabb számodra! (pl: egészség, család, munka, énidő, sport stb.) 

  2. Ha kész a lista, állítsd őket prioritási sorrendbe. Mi a legfontosabb számodra ezek közül? Mi szerepel a második helyen? A legegyszerűbb, ha mindegyik tétel mellé teszel egy számot, majd újra leírod a listát, immáron rangsorolva.

  3. Most pedig, egy másik lapra, gyűjtsd össze azt az 5-10 dolgot, amivel a legtöbbet foglalkozol! Mire megy el a legtöbb időd egy nap? Egy héten? (pl: meetingek, a gyerek fuvarozása, főzés, bevásárlás, stb.) Ha nehezen megy, tekints rá a határidő naplódra, és írd meg a listát annak alapján.  
  4. Most jön a legizgalmasabb rész: hasonlítsd össze a két listát! Tedd őket egymás mellé és azonnal látni fogod, hogy hol a bibi. Ha például a prioritási listádon az első helyen szerepel az egészség, a hétköznapi listádból viszont az derül ki, hogy a legkevesebb időd az egészséges étkezésre és a sportra marad, akkor érthető, ha feszült vagy. 

Hatalmas belső konfliktust okoz az, ha a prioritási listánk nem stimmel az időbeosztásunkkal, ha a kettő köszönőviszonyban sincs egymással.

A fent említett példa természetesen nem azt jelenti, hogy ha az egészség a legfontosabb, akkor az időd oroszlánrészét jógával és futással kellene töltened, hiszen ez nem túl életszerű. Jelenti azonban azt, hogy mivel nagyon fontos számodra az egészség, a kiegyensúlyozottság nevében, igenis ki kell faragni a naptáradból rendszeres alkalmakat, amikor erre szánod az időt.  

Kép forrása: Foxy burrow

Mint mondtam, a prioritási lista bármikor módosítható. Ha egy lakást szeretnél venni vagy egy hitelt kifizetni, netán a karrieredet lendítenéd fel, akkor teljesen rendben van, ha a munka szerepel a lista tetején. Egy ideig. Akkor van baj, ha a munka évekig, évtizedekig vezeti a ranglistát. Ezért érdemes újra és újra átfutnunk a prioritásainkat és megvizsgálni az összhangot a lista és a hétköznapok között. Ha nem teszünk így, akkor azok a fránya hétköznapok igenis a fejünkre nőnek és hirtelen azt vesszük észre, hogy mások osztják be az időnket és sajnos mi voltunk azok, akik önként átadták az irányítást. 

Tudom, hogy egy prioritási lista nem kulcs a boldogsághoz. Talán, épphogy csak egy fejezet abban a bizonyos, több kötetes használati utasításban. Azonban mi nők, pont ebben vagyunk a legjobbak: a megoldás keresésében. Minél több eszköz van a kezünkben, annál erősebbek lesznek azok a bizonyos tartópillérek és úgy válunk képessé arra, hogy a kártyavárból sziklaszilárd kastélyt építsünk. Mindezt tűsarkúban, hátrafelé.  

Szerző: Dorogi Rebeka – Mentál Tréner

(Kiemelt kép forrása: Svitlana Sokolova)

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben