Szekér Károly egy túlsúlyos fiatalember volt, aki változtatni szeretett volna az életmódján. Végül nem csak az egészségében, a hivatásában is fordulat következett. A német Moleqlar étrend-kiegészítők hazai forgalmazója lett, és jobban érzi magát a bőrében, mint eddig bármikor.
A Moleqlar weboldalán több érdekes blogbejegyzést találtam. Tetszett, hogy bár a márka főleg étrend-kiegészítőket forgalmaz, hasznosnak tartja elmagyarázni, mi miért fontos a szervezetnek, és milyen egyéb életmódbeli változtatással együtt fejtik ki igazán a hatásukat.
Ez egyfajta víziónk is, hogy segíteni tudjunk az embereknek aktív és egészségesebb életmódot folytatni. Körülbelül négy évvel ezelőtt, személyes okokból kezdtem el foglalkozni a longevity témával. Sosem voltam sportoló típus. Keveset mozogtam, rosszul táplálkoztam, túlsúlyos voltam, magas vérnyomással küzdöttem, a cukorbetegség küszöbén álltam. Négy évvel ezelőtt kifulladtam egy lépcsőházban, csak mert sétáltam egyetlen emeletet. Valamiért ez volt a választópont. Elkezdtem mozogni és odafigyelni a táplálkozásomra.
Azt hittem, jó úton haladok, mégis nem sokkal később vesekövet diagnosztizáltak nálam. Nem értettem miért, hiszen akkorra már mindent átalakítottam az életmódomban. Tanácstalan voltam, és ezért elkezdtem utánaolvasni az étrend-kiegészítőknek is, hogy mit hogyan kéne szedni és mire. Kiderült számomra, ha például az ember túl sok kalciumot szed D-vitamin és K2-vitamin nélkül, akkor az felhalmozódhat a szervezetben, és vesekövet okozhat.
Miközben a vitamin és étrend-kiegészítő kombinációkat kutattam, rátaláltam David Sinclair professzor 2019-ben megjelent New York Times bestseller könyvére. A Meddig élünk? – Miért öregszünk, és miért nem kellene? című írás nagy hatással volt rám. Elkezdtem alkalmazni a kötetben leírt módszereket, egyre mélyebbre ásva magamat az egészséges, hosszú élet, azaz a longevity témában.
Hogyan találtál rá a Moleqlar márkára?
Végeztem egy márkakutatást és nagy tanulság volt számomra, hogy akinek bizonyítéka van arra, hogy a termékei minőségi alapanyagokból készülnek, büszkén meg is mutatja az igazolást a weboldalán. Ilyen márkából viszont nagyon kevés van a piacon. A Moleqlar cég azonban pont ilyen volt. Minden terméküket Németországban gyártják, és független német laborokban tesztelnek. Bárki utánanézhet a nyilvános dokumentumoknak, és ez az átláthatóság nagyon meggyőzött engem.
Tudnál példát mondani egy ilyen minőségi alapanyagra?
A rezveratrol egy elég népszerű, főleg immunerősítő, szív- és érrendszeri problémákra ajánlott alapanyag. A vörösborban is megtalálható, emiatt tulajdonítanak neki pozitív élettani hatást. Ugyanakkor a rezveratrolt a legtöbb készítményhez egy japán keserűfűből vonják ki, amelynek előnye, hogy nagyon egyszerű és olcsó folyamat. Viszont a probléma az, hogy a növény könnyen felszívja a nehézfémeket a talajból, valamint a termesztésénél rovarirtóval kezelik. Illetve a szárítási eljárás során rákkeltő anyagok is belekerülhetnek az anyagba. Ezzel szemben a Moleqlar egy svájci szabadalmat használ, élesztőből, laboratóriumi körülmények között vonják ki a rezveratrolt, így zéró vegyülettel érintkezik a végtermék, és sokkal biztonságosabb a fogyasztása.

Kép forrása: Moleqlar
Szintén a blogbejegyzések között olvastam a biohackelés kifejezésről, amely arról szól, hogyan tudja valaki maga alakítani a hosszú, egészséges élethez szükséges biológiai mechanizmusokat. Mert hogy a hosszú, egészséges életért csupán 25%-ban felelnek a génjeink, 75%-ban az életmódunk befolyásolja a folyamatokat. De mégis hogyan érdemes hozzákezdeni egy ilyen hatásos életmódváltásnak?
Egy lassú, összetett folyamatról beszélünk. Én sem állítom, hogy az elhatározásom után, már másnaptól minden megváltozott. Az embereknek van egy érdekes pszichológiája, hogy mindent azonnal és gyorsan szeretnének elérni, aminek a vége általában kudarc. Szerintem a kulcs az, hogy fokozatosan, lépésről-lépésre érdemes bevezetni az életmódváltás egyes aspektusait. Én is sok mindent kipróbáltam, mire rájöttem, mi a jó a szervezetemnek. Szóval el kell kezdeni, de időt kell hagyni magunknak arra, hogy alkalmazkodni tudjunk a változásokhoz.
Van optimális kor, amikor érdemes elkezdeni foglalkozni a tudatos életmóddal?
Szerintem az öregedés folyamatával már a harmincas évektől érdemes foglalkozni. Minél későbbi életkorban alkalmazunk valamilyen intervenciót, annál kisebb lesz a hatása. El lehet kezdeni hetvenévesen is változtatni a mindennapi szokásokon, de össze se lehet hasonlítani az eredményeket azzal, ha már több évtizeddel korábban elhagyjuk az egészségtelen szokásokat. Az egészséges életmódra hosszútávú befektetésként kell tekinteni. Egy banki hasonlattal élve, olyan ez, mintha betennénk a bankba a pénzünket, ami idővel szépen elkezd kamatozni.
Van olyan étrend-kiegészítő, amit kiemelnél a többi közül?
A NAD koenzim lényege, hogy rengeteg enzimatikus reakcióban részt vesz a szervezetben, de harminc éves korunktól kezdve csökkenni kezd a mértéke, az ötvenes éveinkben pedig a felére esik vissza. Hiánya fáradságot, állandó kimerültséget okoz, ezért tartom az egyik legfontosabb prevenciós eszköznek.
Nem véletlen, hogy ez a legnépszerűbb termékünk. Sok vásárlói visszaigazolást kapok, olyan e-maileket, amelyek arról szólnak, hogy a fogyasztók néhány nap alatt is szembeötlő változást érzékelnek magukon. Leegyszerűsítve abban segít, hogy a szervezet elkezdjen normálisan funkcionálni. És mint olyan, ez is lehet egy hosszú távú befektetés az egészséges életért.
Szerző: Czank Lívia
(Kiemelt kép forrása: Moleqlar)