Ahogy a természet új életre kel, bennünk is megszületik a vágy arra, hogy energiával telve, frissen és kiegyensúlyozottan induljunk neki a következő időszaknak. De vajon hogyan segíthet a mentális méregtelenítés a lelki egyensúly megtalálásában? Mely tényezők támogathatnak minket a fejlődés útján? Milyen szerepe lehet az elvonulásoknak ebben az izgalmas önismereti folyamatban? Na és hogyan segíthet minket mindebben a Melea élmény? Erről beszélgettünk Éger Csabával, a Melea – The Health Concept pszichológusával.
Miért érezzük tavasszal erősebben a változás és a megújulás vágyát? Van ennek pszichológiai magyarázata?
– Az ember életritmusa alkalmazkodik az év ritmusához és a természet körforgásához. A téli hónapokat nehezebben viseljük, több lelki kihívással szembesülünk. A tavasz érkezése, ahogy szép lassan élet fakad a minket körülvevő világban, ösztönösen bekapcsol bennünk egyfajta újrakezdési üzemmódot. Megjelenik egy belső vágy az élettel való mélyebb összekapcsolódásra. – mondja Csaba.
Ez azonban nem mindig új dolgok megjelenését jelenti, lehet régi, megdolgozatlan – párkapcsolati, munkahelyi, egészségügyi, önismereti – kérdések újbóli felbukkanása, vallja a pszichológus. A megújulás iránti vágy tehát egy természetes reakció, de fontos tudatosan kezelni ezt az energiát.
„Ha úgy érezzük, hajt minket a változás, az újrakezdés iránti vágy, érdemes kicsit lelépni a gázról, és a természet ritmusához alkalmazkodva cselekedni.”

Kép forrása: Melea – The Health Concept
Hogyan zajlik ez a gyakorlatban?
– A tavasznak fontos feladata, hogy megmetsszük a növényeinket, mert vannak olyan típusú hajtások, amik bár szépek, végeredményben energiát visznek el. Ha pedig túl sok mindent engedek virágozni, túlburjánzik, sőt nyárra lehet, hogy gyümölcsöt sem terem. Önmagunkkal kapcsolatban is érdemes rácsodálkoznunk, hogy milyen dolgok rügyeznek bennünk. Álljunk meg egy pillanatra, vizsgáljuk meg, melyik hajtás hova vezet, milyen tőről fakad, majd tegyünk rendet a saját kertünkben. – véli a pszichológus.
Azonban ez a folyamat és a változás, még ha pozitív is, stresszel járhat, hiszen nem könnyű elengednünk a megújulással járó veszteségeket, illetve felszínre jöhetnek olyan kérdések, amelyekhez bátorság szükséges, vagy olyan élethelyzetek, amelyek komoly teljesítményt igényelnek. A szakember ugyanakkor fontos dologra hívja fel a figyelmet:
A megoldás nem a stressz teljes kiiktatása, hanem annak kezelése. A stressz egy bizonyos szintig erőforrásként is működhet, hiszen motiválhat a fejlődésre. A kihívás az, hogy ne bénítson le minket. Ahhoz, hogy ezt elkerüljem arra lesz szükségem, hogy érték alapon tudjak döntéseket hozni. Tehát rálátást szerezzek az életemben arra, hogy mi az, amire értékként tekintek, ezeket rangsoroljam, majd megnézzem, hogy a tetteim a mindennapokban ehhez képest hogyan alakulnak.
A pszichológus szerint a tudatos jelenlét gyakorlása kulcsfontosságú ahhoz, hogy jobban megértsük önmagunkat, érzelmeinket és gondolatainkat. Ezáltal mélyebb önismeretre tehetünk szert, ami segít tisztábban látni életünk céljait és a minket befolyásoló hiedelmeket.

Éger Csaba, forrás: Melea – The Health Concept
Hogyan tudnak a minket körülvevő rendszerek támogatni minket a lelki felfrissülés során?
– A rendszerelmélet egyik alapszabálya, hogy a rendszer egyensúlyra törekszik. Ha a környezetemben vagy közösségemben olyan változást tapasztalok, ami számomra is pozitív, azt örömmel fogom megélni. De ez nincs mindig így. Nálunk, a Melea-nál tipikus helyzet, hogy felkeres minket valaki, aki az életében tapasztal valamilyen hiányállapotot, vagy úgy érzi, hogy a környezete támogatása nem kielégítő számára. Mi csapatként a szakemberekkel való találkozás mentén törekszünk teljes mértékben rálátni arra, hogy milyen kihívásokkal küzd a vendég, és milyen válaszokat lehetne adni rájuk. Persze a végső cél, hogy amikor visszatér a környezetébe, akkor tudja magával vinni, amit itt megtapasztalt. – teszi hozzá Éger Csaba.
A Melea Detox és Anti-Stress csomagja segít megtenni az első lépést, hogy visszataláljunk önmagunkhoz és az egyensúlyhoz.

Kép forrása: Melea – The Health Concept
Hogyan lehet hosszú távon fenntartani a megszerzett testi-lelki egyensúlyt?
– Az egyik legnagyobb kihívásunk abból fakad, hogy nem éljük meg az érzéseinket, kategorizáljuk őket, és betesszük őket a színfalak mögé. Én abban segítek az ideérkezőknek, hogy ezeket az élethelyzeteket, érzéseket, emlékeket, veszteségeket hívják ki a függöny mögül. Azáltal, hogy elismerem a létüket, az irányítás az én kezembe kerül. Ez elengedhetetlen. Ahhoz, hogy önmagunkkal találkozzunk érdemes a legegyszerűbb jelenlétgyakorlatoktól indulnunk, mint a mindfulness meditáció.
„Én abban hiszek, hogy az ilyen típusú módszerek a megfelelő kíséréssel remekül felfedik a kihívásainkat és elakadásainkat.”
A szakember szerint kulcsfontosságú, hogy tudatában legyünk, hogy vagyunk, mit érzünk, valamint, hogy mi mozgat bennünket, mert ekkor tudunk érdemben változtatni. Emellett az is lényeges, hogy alapvetően miként tekintünk magára az elvonulásra.
– Fontos, hogy az elvonulás ne öncélú legyen, mert így nem fog gyümölcsöt teremni. Az elvonulás célja a visszatérés. Úgy érdemes rá tekinteni, hogy azért vonulok el, hogy történjen valami az életemben, ami a visszatérésemkor segít majd engem. – teszi hozzá a pszichológus.
Ezért a Melea számos egyéni és páros programot kínál, ahol a vendégek nemcsak újfajta, mély tudást szereznek, hanem megtanulhatják, hogy hasznosíthatják a megszerzett tapasztalatot a hétköznapi életben is.

Kép forrása: Melea – The Health Concept
Hogyan támogathatják egymást a párok a megújulás folyamatában?
A megújulás nemcsak egyéni szinten fontos, hanem a kapcsolatainkban is, ugyanakkor a pár tagjai hatékonyan támogathatják egymást. Hogyan?
– Mindenekelőtt azzal tudom a párom támogatni, hogy jelen vagyok számára.
„Legyek kíváncsi, nyitott, ne akarjam ráerőltetni a meggyőződésem, tartsam tiszteletben, hogy az enyémtől eltérő úton fog haladni.”
Persze lehetünk hatással a másikra, de fontos, hogy úgy tegyek erőteljes és magabiztos tanúságot a jelenlétemmel és az életemmel a saját értékrendem mentén, hogy a másik számára kíváncsiságot keltsen fel. – zárja gondolatait Éger Csaba.
A közös élmények, a tudatos beszélgetések és az egymás iránti figyelem elmélyítésében segítségünkre lehet a Melea páros elvonulása.

Kép forrása: Melea – The Health Concept
Nem utolsó sorban pedig ahogy Csaba mondja: Hagyjuk a másikat szabadon rátalálni a saját útjára.
Ha támogatnád a párod ebben és a tavaszi felfrissülésben, a Longevity Magazin olvasójaként téged is megillet egy 10%-os kedvezményt biztosító kupon (WOMEN10), amely felhasználható egész márciusban, a Melea minden csomagajánlatra. Ha egy igazán különleges nőnapi élményre vágysz, ismerd meg a Melea Nőnapi csomagajánlatát.
Szerző: Révész Bogi
(Kiemelt kép: Éger Csaba, forrás: Melea – The Health Concept)