Egyre többet tud a tudomány a szervezetünk működéséről, mégis a legtöbb belső folyamat még tartogat meglepetéseket a kutatók számára is. Egy izraeli kutatócsoport az immunrendszer egy új részét fedezte fel, amely a potenciálisan a szervezetünk saját antibiotikum-kincsesbányája.
Pár napja a legrangosabb tudományos folyóiratban, a Nautre hasábjain megjelent tanulmány szerint, létezik a testünknek egy olyan területe, amelyet eddig a tudomány a fehérjék újrahasznosításáról ismert. Most azonban kiderült, hogy ez a különleges immunrendszeri szakasz rendelkezik egy titkos üzemmóddal, amely baktériumölő vegyi anyagok arzenálját képes kibocsátani.
„Az izraeli kutatók szerint ez a felfedezés alapjaiban alakítja át a fertőzések elleni védekezéssel kapcsolatos eddigi ismereteinket.”
Az egyik legfontosabb várható hatás, az egyre növekvő antibiotikum-rezisztenica területén várható. Nemrég beszámoltunk arról, hogy magyar kutatók is ebben a témában, és szintén a Nature folyóiratban publikáltak áttörő kutatási eredményeket. A cikk ide kattintva olvasható.

Kép forrása: Starshaker
A fehérje-bontó mechanizmus lehet a kulcs
A felfedezés középpontjában a proteaszóma áll – egy apró sejtrészecske, amely a szervezet minden sejtjében megtalálható. Fő feladata, hogy az elhasznált fehérjéket kisebb darabokra bontsa, így segítve az újabb fehérjék létrejöttét.
A Nature folyóiratban részletesen ismertetett kísérletsorozat azonban azt mutatja, hogy a proteaszóma más funkciókkal is rendelkezik, érzékeli például, ha egy sejtet baktérium fertőzött meg. Ezt követően megváltoztatja szerkezetét és annak szerepét. A elhasznált, károsodott fehérjéket olyan „fegyverré” alakítja át, amely képes felszakítani a baktériumok külső rétegét, és behatolva megsemmisíti azokat.
Yifat Merbl professzor, a Weizmann Tudományos Intézet munkatársa elmondta:
„Erről a folyamatról eddig nem voltak ismereteink. Felfedeztük az immunitás egy új mechanizmusát, amely lehetővé teszi a bakteriális fertőzés elleni védekezés új dimenzióját. És ez a folyamat az egész testünkben, az összes sejtben végbemegy, ezáltal a potenciális, természetes antibiotikumok egy teljesen új osztályát hozza létre.”

Kép forrása: Komsan Loonprom
Mesterséges gyógyszerek helyett
A felfedezés fontos aspektusa, hogy szerveztünk „antibiotikum raktára” természetes eredetű, éppen ezért alkalmazásuk még kedvezőbb lehet a jelenlegi gyógyszerekhez képest. Nemcsak azért, mert nem szükséges őket kifejleszteni, hanem azért is, mert ezek az anyagok már testünk részét képezik, azaz az emberi szervezet képes őket befogadni, ezért a mellékhatásokkal sem kell számolnunk.
Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő, Longevity Magazin
(Kiemelt kép forrása: Gorodenkoff)
Források:
- Goldberg, K., Lobov, A., Antonello, P. et al. (2025) Cell-autonomous innate immunity by proteasome-derived defence peptides. Nature https://doi.org/10.1038/s41586-025-08615-w
- BBC News
Ezek is érdekelhetnek: