Vajon miért van az, hogy egyes emberek nemcsak hosszabb, hanem egészségesebb életet élnek? A válasz talán közelebb van, mint gondolnánk. Az érzelmi intimitás, a közeli kapcsolatok és a szerelem nemcsak a lelket táplálják, hanem tudományosan bizonyítottan meghosszabbítják az életet. És itt nem pusztán romantikus mesékről beszélünk. De hogyan is működik ez pontosan?
Szerelem: A természet elixírje?
Azt jó eséllyel mind tapasztaltuk, hogy az érzelmi kötelékek boldogabbá tesznek. De belegondoltál valaha abba, hogy milyen kémiai forradalom zajlik le benned, amikor szeretsz? Az agyad egy oxitocin nevű hormont termel, melyet gyakran szerelemhormonnak is neveznek. Nem véletlenül. Nemcsak bizalmat ébreszt a pároddal szemben, hanem csökkenti a stresszhormonként ismert kortizol szintjét is (Algoe et al., 2010). Fokozza a kötelékteremtésre való hajlamot, csökkenti a szorongást és a fiziológiai stresszválaszt, befolyásolhatja a fájdalomérzékelést, a legújabb kutatások szerint pedig függőséget csökkentő hatása is lehet. A szeretetteljes, elfogadó kapcsolatok, a kölcsönös együttérzés, a kötődés sejtszinten fejt ki egészségvédő hatást. Gondolj csak bele: kevesebb stressz, jobb immunrendszer – ez már biztató alap egy hosszabb élethez, nem?

Kép forrása: Vikki
Érzelmi intimitás: több mint romantika
Az érzelmi intimitás nem csak a mély, tartós kötelékek kialakításában segít, hanem valódi védelmet nyújt különböző betegségekkel szemben.
Egy kutatás szerint az érzelmi intimitásban gazdag kapcsolatokban élők alacsonyabb szinten termelnek gyulladásos markereket, mint a CRP és IL6, amelyek az öregedéssel kapcsolatos betegségek, például a demencia kialakulásának kulcsfaktorai (Gleason et al., 2012).
A krónikus gyulladásos állapot a rák kialakulásában is kulcsfontosságú szerepet játszik, az eredmények pedig azt mutatják, hogy a szociális támogatás hiánya hozzájárulhat a daganatos betegségek gyorsabb progressziójához (AACR, 2018). Az érzelmi intimitásban gazdag kapcsolatok védelmet nyújtanak a szívbetegségek és a rák ellen, hiszen képesek enyhíteni a stressz hosszú távú hatásait, amelyek gyakran vezetnek krónikus betegségekhez (APA, 2017). A Stanford Longevity Center kutatásai szerint az erős társas kapcsolatok továbbá hozzájárulnak a testsúly, a vércukorszint és a mentális egészség optimalizálásához is, ezáltal a hosszú élettartamhoz és a krónikus betegségek megelőzéséhez (Stanford Longevity Center, 2021)
Gyilkos a magány?
Képzeld el, hogy egy forró nyári napon egy elhagyatott strandon állsz, és a nap kegyetlenül süt rád. Most képzeld el, hogy valaki melléd lép, és egy napernyőt tart a fejed fölé. Az érzelmi támogatás épp ilyen: védelmet nyújt a káros hatások ellen, legyen szó fizikai vagy lelki stresszről.
Az American Psychological Association kutatása szerint az elszigeteltség ugyanolyan halálos, mint a dohányzás vagy az elhízás. És nem, ez nem túlzás. A magányos emberek 50%-kal nagyobb valószínűséggel halnak meg idő előtt (Holt-Lunstad et al., 2018). A magányos idősek várható élettartama akár három-öt évvel rövidebb lehet, mint azoké, akik nem érzik magukat magányosnak.
Életük fennmaradó részében kevesebb aktív, egészséges évet élnek meg, ami tovább növeli a kockázatot az egészségügyi problémák, például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására (World Economic Forum, 2021). Ugyanakkor kutatások kimutatták az is, hogy az idősebb korban is aktív szexuális életet élők nemcsak boldogabbak, hanem élettartamuk is hosszabb lehet (Cambridge University Press, 2021).
Ahogy a tudomány továbbra is igazolja a kapcsolatok egészségre gyakorolt hatását, egyértelművé válik: nem csupán a fizikai jóllétünkről van szó, hanem az érzelmi támogatásról is. A szeretet és az intimitás biológiai szinten változtatja meg az életünket. Egy boldog kapcsolat valóban a hosszú élet receptje – nemcsak metaforikusan, hanem tudományosan is.

Kép forrása: Kampus
Szerző: Révész Boglárka
(Kiemelt kép forrása: Edward Eyer)
További források:
https://news.umich.edu/multiple-periods-of-loneliness-may-add-up-to-higher-mortality-risk/
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2806852
https://mentalhealth.bmj.com/content/26/1/e300802
Gleason, M. E. J., Iida, M., Bolger, N., & Shrout, P. E. (2012). Close relationships and health in daily life: A review and empirical data on intimacy and health. Psychosomatic Medicine, 74(4), 389-398.