Manapság egyre többen keresnek olyan gyakorlatokat, amelyek egyszerre képesek harmonizálni az elmét, a testet és a lelket, miközben segítenek megőrizni az életenergiát. Ha te is szeretnéd átélni a belső egyensúly különleges érzését, érdemes megismerkedned a Qigonggal.
A Qigong jelentése
A nagy múltú Qigong, kínai mozgásforma, az öngyógyítás egyik eszköze, amely különleges egyensúlyt teremt bennünk, az energia érzékelése és irányítása által. A Qigong (Csi-kung) kifejezés két fontos elemből áll: a Qi, amely a finom lélegzetet, az életenergiát jelenti, és a gong, amely kitartó gyakorlással fejleszthető készséget jelent. A szavak együtt egy ősrégi gyakorlatot írnak le, amelyek tudatos mozgásokat, légzőgyakorlatokat és meditációs technikákat foglalnak magukban, segítve a belső energia harmonizálását.
Több ezer éves gyökerek
A Qigong története több ezer évre nyúlik vissza, gyökerei az ősi kínai orvoslásban, harcművészetekben és spirituális gyakorlatokban rejlenek.
Az ókori mesterek felismerése alapján a Qi, vagyis az életerő megfelelő áramlása elengedhetetlen az egészséghez. Ez az energia jelen van a légzésünkben, a mozgásunkban és a gondolatainkban is.
„A Qigong a hagyományos kínai orvoslás, valamint a hagyományos kínai harcművészet legmélyebb gyökere.” – mondja Chris Bouguyon, a texasi Richardsonban található SimplyAware Wellness and Training Center társalapítója, a National Qigong Association (NQA) elnöke, és okleveles orvosi Qigong terapeuta, aki traumákra specializálódott.

Kép forrása: SeventyFour
Hogyan segíthet az életminőség javításában?
A Qigong rendszeres gyakorlásával csökkenthető a stressz, javítható az alvásminőség, erősíthető az immunrendszer, csökkenthető a fájdalomérzet, és növelhető a mentális rendezettség. Lassú mozdulatai és mély légzése segítik a koncentrációt, oldják a blokkokat, és fejlesztik a tudatot, ami által az ember jobban érzékeli és ellensúlyozza a problémákat.
Minden mozdulat közvetlenül vagy közvetetten azt a célt szolgálja, hogy serkentse a test különböző területein a Qi körforgását. A gyakorlatok nagy része lassan történik, mely lehetővé teszi a tudat számára, hogy megjegyezze a test mozdulatait. A lassú mozdulatokkal együtt a légzés is lelassul, valamint mélyebbé válik, így a tüdő hatékonyabban tud oxigént felvenni.
Azzal, hogy koncentrálsz a mozgásra és a légzésre a tudatod is fejleszted. Felszabadulnak blokkok, ezért van az sok esetben, hogy olyan gondolatok, érzések árasztanak el gyakorlás közben, amire nem is számítasz.
A Qigong irányzatai
Beszélhetünk gyógyító, egészségmegőrző, taoista, buddhista, orvosi vagy harcművészeti csikungról. Másik megközelítésben beszélhetünk mozgásos (dinamikus) vagy meditatív (statikus) csikungról, sőt, a kettő keverékéről is.
A ma ismert ágazatokból a legrégebbi a Csung Jüan Csikung. Ez a rendszer több mint 7000 éves. Ez a legismertebb irányzat Magyarországon. Hazánkban a ma is élő Dr. Mingtang Xu alapította meg a Csüng Juan Csikung módszert, amely a statikusabb és a gyógyító ágra fókuszál.

Kép forrása: Rabizo Anatolii
Kíméletes, mégis sokoldalú művészet
Leggyakoribb típusa, amelyet a legtöbb ember látott, lassú, szelíd, szinte táncszerű mozdulatokkal jár.
A finom, gyengéd mozdulatai miatt minden korosztály számára alkalmas mozgásforma lehet, mivel a gyakorlatok egyszerűek, könnyen elsajátíthatók és az egyéni képességekhez igazíthatók.
A szelíd mozgásformát harcművészek is alkalmazzák teljesítményük fokozására.
A Qigong egy művészet. Az energia, amelyet érzékelni és irányítani lehet, kulcsszerepet játszik a testi és lelki fejlődésben, a belső harmónia megteremtésében és életünk alakításában. Gyakorlásával fejlesztjük magunkat, segíthet megtalálni a választ a kérdéseinkre. Kósolj bele a több ezer éves harmóniára törekvő mozgásforma világába.
Szerző: Mertain Lilla
(Kiemelt kép forrása: Sasha.shine.bright)
Források:
- Master Daniel Lee: What Is Qigong? Finally Explained!
- Lakatos István – Alternatív mozgás- és masszázsterapeuta: Mi az a csikung?
- Németh Ferenc: Mi a csikung (qigong)?
- Csikung Világa: Csung Jüan Csikung eredete
- Lauren Bedosky, Justin Laube: What Is Qigong? A Beginner’s Guide to This Energetic Movement Practice
- NIH: Qigong: What You Need To Know