A probiotikumok és a prebiotikumok az egészséges bélflóránk fontos szereplői. Hasonló célokat szolgálnak, és csupán egy betű különbség van a két szó között, ezért gyakran összekeverjük őket, mégis, más-más módon segítik a testünket. De mi a különbség köztük, és miért fontos mindkettő a bélrendszer egészségének fenntartásában?
A probiotikumok, az élő mikroorganizmusok
A probiotikumok azok a jótékony baktériumok, amelyek a bélflóránk egészségét támogatva harcolnak a káros társaik ellen. Ezek az élő mikroorganizmusok, amelyek leggyakrabban baktériumok és élesztőgombák formájában találhatók, képesek megtelepedni a bélrendszerben, támogatva az emésztést és az immunrendszer működését.
De hogyan működnek pontosan? A probiotikumok segítenek a jótékony baktériumok elszaporodásában, miközben elnyomják a káros mikroorganizmusok növekedését. A bélflóra egészsége alapvetően befolyásolja az emésztést, az immunrendszert, és sok kutatás szerint még a hangulatunkra is hatással van. Így a probiotikumok fogyasztása – például joghurtok, kefírek, fermentált ételek és italok, vagy probiotikus kiegészítők formájában – hozzájárulhat a bélflóra harmóniájához, különösen antibiotikumok szedése után, vagy emésztési problémák esetén.

Kép forrása: MMD Creative
A prebiotikumokkal táplálkoznak a probiotikumok
Míg a probiotikumok maguk a jótékony mikroorganizmusok, addig a prebiotikumok a tápanyagaik.
Gondolj rájuk úgy, mint a kertészek által gondozott termékeny talajra. A prebiotikumok olyan, emészthetetlen élelmi rostok, amelyek táplálják a jótékony baktériumokat a bélflórában.
Ők nem az élő mikroorganizmusok, hanem azok „erőforrásai”, “táplálékai” amelyeket az emésztőrendszerünk nem tud feldolgozni, viszont a jó bélbaktériumok igen, és tápanyagot biztosítanak számukra.
A prebiotikumok leggyakrabban a rostokban gazdag ételekben találhatók meg, mint a banán, a fokhagyma, a hagyma, a spárga, a teljes kiőrlésű gabonák és a hüvelyesek. Amikor prebiotikumokat fogyasztunk, hozzájárulunk a bélflóra diverzitásához, serkentve a hasznos baktériumok növekedését, miközben megakadályozzuk a patogén mikrobák elszaporodását. Így a prebiotikumok alapvetőek a bélflóra egészségének fenntartásában, és segítenek a probiotikumoknak „élni” és szaporodni.

Kép forrása: New Africa
Mindkettőre szükségünk van
Bár mindkét típusú tápanyag egyedül is hasznos, a legjobb eredményeket akkor érhetjük el, ha a probiotikumokat és prebiotikumokat is fogyasztunk. A prebiotikumok segítenek abban, hogy a probiotikumok hatékonyabban működjenek és elszaporodjanak a bélflórában. Ha az egyik hiányzik, a másik nem tud megfelelően működni. Az egészséges bélflóra nemcsak az emésztést támogatja, hanem az immunrendszert, a mentális egészséget és a bél-agy kapcsolatot is.
A probiotikumok és prebiotikumok közötti különbség tehát az, hogy az egyik a bélflóránk jótékony baktérium „lakója”, a másik pedig az ő „tápláléka”.
Ahogy egy kertben a talaj és a növények együttes munkája adja a termést, úgy a bélflórában a probiotikumok és prebiotikumok harmóniája biztosítja az optimális működést. A legjobb eredményeket az egyensúly és a tudatos étkezés biztosítja. Ha tehát szeretnéd táplálni a bélflórádat, érdemes mindkettőt figyelembe venni – probiotikumokat és prebiotikumokat egyaránt fogyasztani. A siker kulcsa, mint oly sok mindenben itt is: az együttműködés.
Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő, Longevity Magazin
(Kiemelt kép forrása: Anusorn Nakdee)