A vérrel való gyógyítás története évezredekre nyúlik vissza: az ókori egyiptomiak a kivéreztetésben látták az egészség kulcsát, még Hippokratész, a „ne árts” elvének atyja sem vetette meg a vércsapolást. Ma azonban a vér új szerepet kapott: vezérigazgatók, sportolók és a hosszú élet titkát kutatók körében a plazmaterápia egy újabb wellness trenddé nőtte ki magát. Nézzük mit érdemes tudni róla!
Vérrel az idő ellen
„Eltávolítjuk a vérből a plazma azon részét, amely olyan sejteket tartalmaz, amelyek hozzájárulhatnak az öregedési folyamathoz” – nyilatkozta Dr. Alison Levitt, az öregedésgátlás és a regeneratív orvoslás szakértője a Longevity Technology-nak adott interjújában. Leegyszerűsítve ennyi a terápiás plazmacsere (Therapeutic plasma exchange – TPE) lényege, ám egyszerűsége ellenére új fejezetet nyithat a hosszú élet kutatásában.
A TPE, más néven plazmaferezis, kezdetben olyan autoimmun betegségek, mint a Guillain-Barré szindróma és a szklerózis multiplex, valamint szilárd szervtranszplantáció kilökődésének kezelésében vált ismertté. Azonban ma már egyre inkább reflektorfénybe kerül a hosszú élettartamot célzó terápiák között is. A módszer során a vér plazma részét – amely olyan anyagokat tartalmaz, mint az öregedő sejtek, szabad gyökök és gyulladást előidéző antitestek – albuminnal helyettesítik.
Ez az anyag nemcsak pótolja a térfogatvesztést, de antioxidáns és immunmoduláló tulajdonságainak köszönhetően jótékonyan hat a szervezetre.
De mit is ígér ez az eljárás pontosan? Kutatások szerint a TPE hozzájárulhat a szervezet fiatalos újrahangolásához. A plazmacsere elősegíti a fiatalabb szisztémás proteom kialakulását (fiatalító változás a szervezet fehérjeösszetételében), csökkenti a sejtek szeneszcenciáját és DNS-károsodását, valamint javítja a regenerációt elősegítő folyamatokat. Az immunrendszer biomarkerei javulnak, míg a gyulladásos folyamatok és a neurodegenerációval vagy a rákkal összefüggő fehérjék mennyisége csökken.

Kép forrása: Roman Zaiets
„Kivesszük a méreganyagokat és az öregedést okozó sejteket, a vért pedig valami hasznos dologgal töltjük fel” – magyarázza Dr. Levitt.
A terápia egyénre szabott, általában 3-6 kezelés hozza meg a látványos eredményeket, amelyet hosszabb ideig tartó, fenntartó protokoll követhet.
Új horizontok a plazmaterápia piacán
A plazmaterápia az egészségügyben és a wellnessiparban egyaránt kiemelkedő lehetőségeket rejt magában. Egyre több exkluzív klinika kínálja ezt a szolgáltatást, ahol az árak 5000 és 10 000 dollár (körülbelül 2-4 millió forint) között mozognak – írja a Business Insider. Ez a prémium árszint világosan jelzi, hogy az eljárás üzleti szempontból is hatalmas potenciált rejt. A jövőben várható, hogy a plazmaterápia technológiai fejlődése újabb, még precízebb eljárásokat eredményez, ami egyben a páciensek számának növekedését és új kutatási együttműködések, például innovatív regenerációs terápiák kidolgozását is előrevetíti.
Bár a technológia lenyűgöző, a kutatási eredmények még gyerekcipőben járnak.
Emellett a kritikusok felhívják a figyelmet, hogy a plazmaterápia során a vér műanyag zacskókkal és csövekkel érintkezik, ami hosszú távon – a mikroműanyagok révén – kockázatot jelenthet az egészségre.

Kép forrása: Parilov
Egy korábbi cikkünkben rámutattunk, hogy az öregedési folyamatok szorosan összefüggenek szervezetünk önmegújító funkcióinak meghibásodásaival. Erre a problémára biztató alternatíva lehet a TPE, amely azok számára is ígéretes lehetőség, akik a hagyományos módszereken túl egy komplexebb, innovatív megközelítésben gondolkodnak.
Bár a tudomány még nem mondta ki a végső ítéletet a terápiás plazmacsere felett, a jelen innovációinak segítségével érdemes lehet tovább kutatnunk ezt az izgalmas, még nem teljes mértékben kitaposott utat.
Szerző: Révész Bogi
(Kiemelt kép forrása: dimid_86)
Források: