Az öngondoskodás nemcsak a minőségi táplálkozásban, a rendszeres mozgásban és a stresszkezelésben rejlik, hanem egy ennél is alapvetőbb tényezőben: a megfelelő hidratáltság fenntartásában. Testünk minden egyes sejtjének szüksége van folyadékra a megfelelő működéshez, és már enyhe dehidratáltság esetén is érzékelhető változások léphetnek fel az energiaszintünkben, a bőrünk állapotában és a mentális éberségünkben. De pontosan hogyan hat a megfelelő hidratáltság a szervezetünkre, és milyen jelei vannak annak, ha testünk nem kap elég vizet?
A folyadékfogyasztás szükségessége egyszerű okra vezethető vissza: testünk legfontosabb építőeleme a víz. Férfiak esetében a testük 60%-át, nőknél valamivel kevesebb, 50 %-át teszi ki. Éltünk során ez az arány változik, újszülöttként a legmagasabb, akkor 75% körüli, idősebb korunkra pedig leeshet 50% alá.
Már a csapból is az folyik, hogy napi 2-3 liter folyadékra van szüksége szervezetünknek. Ezért ez a cikk nem is erről szól, hanem sokkal inkább arról, hogy vajon tényleg megiszunk ennyi vizet? És mi történik, ha elhanyagoljuk a vízfogyasztást?
9 hiányállapot, amelyet a nem megfelelő folyadékbevitel okoz
Az elegendő víz biztosítja a sejtek optimális működését, elősegíti a tápanyagok szállítását, a mozgásszerveink rugalmasságát és segít eltávolítani a felgyülemlő toxikus anyagokat. A megfelelő hidratáltság központi szerepet játszik az alábbi rendszerekben:
- Agyfunkciók és kognitív teljesítmény: agyunk háromnegyede vízből áll, így a megfelelő folyadékellátás kulcsfontosságú a szellemi egészség fenntartásában. A hidratáltság javítja a koncentrációt, a memóriát és az általános mentális teljesítőképességet. Dehidratáltság esetén nehezen tudunk összpontosítani, romlik a reakcióidőnk. A legszembetűnőbb jelek a fáradtság, a fejfájás és csökkenő kognitív funkciók.
- Hormonális egyensúly: egy 2020-as meta-analízis kimutatta, hogy a vízhiány jelentősen fokozza a kortizol (stresszhormon) termelődését, ami hosszú távon ingerültséghez, kimerültséghez és hormonális diszfunkcióhoz vezethet. A megemelkedett kortizol szint az alvásminőségünk romlásához vezethet, és ha ez az állapot tartósan fennáll, akkor szerveztünk egészének állapota romlik. Pedig ha jól alszunk, akkor akár 10 évvel is tovább élhetünk.
- Vérkeringés és szív: A dehidratáció sűríti a vért, megnehezítve annak áramlását, ami komoly terhet ró a szívünkre. Ha tartósan fennáll ez az állapot, akkor jelentős érrendszeri problémákkal és súlyos szívbetegségekkel számolhatunk. Fontos tudni, hogy a vérnyomásunkat is szabályozza a megfelelő hidratáltság, ezért ha ilyen problémával állsz szemben, érdemes a megfelelő vízfogyasztásra hangsúlyt fektetni.

Kép forrása: lovelyday12
- Ízületek és porcok: tudtad, hogy az ízületeink is kiszáradhatnak? Nemcsak a kollagén játszik szerepet az ízületi rugalmasságban, hanem a víz is, amely az ízületi folyadék fő komponense. Hiánya fájdalmat, merevséget és idő előtti porckopást okozhat. Ha fájadlmat érzel a válladban, csípődben térdedben, végtagjaidban, akkor az alapos kivizgsáltatás mellett mindenképp figyelj a folyadékbevitelre is.
- Izomzat: a folyadékhiány izomgyengeséget, görcsöket és fáradtságot okozhat, amely hatással lehet az edzésteljesítőképességre. Az izmaink rugalmasságán túl, az izomépítésnél is kulcsszerepet játszik a víz, ugyanis nélkülözhetetlen anyagokat juttat az izmokhoz, amelyek segítik növekedését.
- Bélmozgás és emésztés: a megfelelő hidratáltság nélkül a vastagbél vizet von el a székletből, székrekedést és emésztési zavarokat eredményezve. Az emésztési problémákról pedig tudjuk jól, hogy szervezetünk egészének működését befolyásolják. Erről írtunk egy korábbi cikkünkben, amely ide kattintva olvasható.
- Nyirokrendszer: a dehirdráltság a nyirokkeringés lassulását eredményezi, ami miatt a méreganyagok és kórokozók eltávolítása kevésbé hatékony, és ez gyakoribb fertőzéseket eredményezhet.
- Sejtszintű energiatermelés: a sejtek energiatermelése is vízfüggő, dehidratáció esetén az anyagcsere, az ATP-szintézis lelassul, és csökken az energiaszint.A sejtek energiaellátás pedig szintén az egész szervezetünkre hatással van, hogy pontosan hogyan, arról itt írtunk részletesen.
- Bőr: testünk legnagyobb szerve, azaz a bőrünk jelzi leglátványosabban a folyadékbevitelünk mértékét. A hidratált bőr ruganyos, életteli és ragyogó, míg a dehidratált bőr fakó, száraz, hajlamosabb a ráncok kialakulására.

Kép forrása: Branislav Nenin
A dehidratáltság jelei és mit tegyünk ellene?
A dehidratáltság nem mindig egyértelmű, és sok esetben már csak akkor vesszük észre, amikor jelentős hiány lépett fel a szervezetünkben.
„A leggyakoribb jelek közé tartoznak a száraz bőr, szemek, haj, köröm és ajkak; a fáradtság, levertség dekoncentráció és a fejfájás; az emésztőrendszeri gondok, a székrekedés; és a szívverési problémák is.”
A legjobb módszer, ha folyamatosan figyelünk a folyadékbevitelünkre, és megelőzzük a kiszáradást.
- Igyunk elég vizet: a napi folyadékszükséglet egyénenként eltérői, de általában 2-3 liter között mozog egy felnőtt nő számára.
- Fogyasszunk magas víztartalmú ételeket: uborka, cukkini, saláták, zeller, dinnye, citrusfélék kiváló választások, és ugyanígy hasznos lehet, ha rendszeresen eszünk leveseket.
- Kerüljük a túlzott koffeinfogyasztást: a kávé és az erős tea dehidratálhat, ezért egyensúlyozzuk ki extra vízbevitellel.
- Használjunk hidratáló bőrápolási termékeket: a belső hidratálás mellett fontos a külső védelem is.
- Figyeljünk a testünk jelzéseire: ne várjuk meg, amíg szomjasnak érezzük magunkat, mert ez már a dehidratáltság jele lehet.
Fontos látni, hogy milyen összetett módon befolyásolja szervezetünk működését a mindennapi folyadékfogyasztás. A longevity szemlélet a megelőzésre, és az egészséges állapot hosszú távú fenntartására épül. Éppen ezért, ha a longevity életstratégia kialakítása a célod, akkor a megfelelő folyadékfogyasztás legyen alapvető számodra. A szervezeted hálás lesz érte, évek múltán is.
Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő, Longevity Magazin
(Kiemelt kép forrása: Drazen Zigic)
Források:
- Zaplatosch, Mitchell E., and William M. Adams. 2020. „The Effect of Acute Hypohydration on Indicators of Glycemic Regulation, Appetite, Metabolism and Stress: A Systematic Review and Meta-Analysis” Nutrients 12, no. 9: 2526. https://doi.org/10.3390/nu12092526
- Health Direct
- Medical News Today
Ezek is érdekelhetnek: