Milyen futócipőt válassz?

2025. március 9. | Címlap, Címlap-kiemelt, Egészségkód

Olvasási idő: 3 perc

Gyakran hallani, hogy a futás nemcsak egy sport, hanem annál sokkal több – erősíti a testet, tisztítja az elmét és segít levezetni a stresszt. Ahhoz azonban, hogy valóban élvezetes és biztonságos legyen, elengedhetetlen a megfelelő felkészülés. Ritkán gondolunk rá, de a jól megválasztott futócipő fontos része az előkészületeknek. Mi alapján válasszunk? Segítünk!

Ha most kezdtél el futni, vagy épp új cipőre van szükséged, akkor ez a cikk neked szól. A megfelelő futócipő nem csupán a komfortérzetedet növeli, hanem jelentős hatással van a lábra, a gerincre és az ízületek egészségére is. Mivel minden futó eltérő lábformával, mozgásmintával és igényekkel rendelkezik, fontos, hogy olyan cipőt válassz, amely maximálisan igazodik hozzád. Az alábbi cikkben bemutatjuk, mire érdemes figyelni.

Dr. Benno Nigg, a Calgary Egyetem nyugalmazott professzora és biomechanikai szakértője szerint a futócipő választásakor a legfontosabb szempont a kényelem. Kutatásai alapján azok a sportcipők, amelyek megemelik vagy rögzítik a bokát, gyakran hatástalanok, vagy rontanak a helyzeten. Nigg és kollégái arra a megállapításra jutottak, hogy a boka és a lábfej pronációja (azaz oldalirányú hajlása) és szupinációja (a talp befelé fordulása) nem jelent olyan problémát, amely korrigálásra szorul. Ehelyett a kényelmes cipő fontosabb szempont, ugyanis az csökkentheti a sérülések kockázatát.

A technológiai innovációk révén egyre magasabb szintű sportélmény érhető el, és ma már a professzionális minőségű cipők széles kínálatából válogathatunk. A dizájn is szerepet játszik a választásban, a modern, lendületes színkombinációk sokak számára motiváló hatásúak, kedvet adva az edzésekhez.

A megfelelő futócipő méret

A kezdő futók gyakran elkövetik azt a hibát, hogy anélkül választanak cipőt, hogy alaposan utánajárnának a megfelelő méreteknek. Fontos tudni, hogy futás közben a láb enyhén előre mozdul, ezért a cipőnek nem szabad túl szorosnak lenni.

„Általános szabály, hogy a futócipő mérete kb. 0,5 cm-rel nagyobb legyen a hétköznapi cipődnél, így elegendő hely marad a lábnak mozgás közben.”

Érdemes a cipő felpróbálását a futáskor viselt zokniban tenni, és figyelembe kell venni, hogy hosszabb távoknál a láb természetesen megduzzadhat, így több helyet igényel.

Ha igazán biztosra szeretnél menni, mérd le otthon a talpadat az alábbiak szerint:

  1. A legpontosabb eredmény érdekében este mérd le a talpadat.
  2. Rajzold körbe egy papírlapon a talpadat mezítláb (lehetőleg mindkettőt, hiszen lehetnek minimális eltérések).
  3. Mérd le a hosszúságot a saroktól a leghosszabb ujj végéig.
  4. Végül adj hozzá egy centimétert az eredményhez, és ennek megfelelően válaszd ki a futócipőd méretét.
futócipő

Kép forrása: MISTER DIN

Találd meg a lábadhoz legjobban illő futócipőt

A megfelelő cipőhöz érdemes tisztában lenned a lábboltozatod formájával (alacsony, közepes vagy magas) és a talajjal való érintkezés módjával. Ez segít megtalálni azt a modellt, amely optimális támaszt és párnázást biztosít számodra. Sok szaküzletben elérhető lábdiagnosztika, amely pontos képet ad a lábad sajátosságairól.

Válassz cipőt a terep és a táv szerint

Az aszfaltfutóknak fontos a jó ütéscsillapítás, míg a terepfutóknak a tapadás és a lábvédelem. Egyenetlen felületre vastagabb talpú, stabilabb terepcipő ajánlott, amely jobban semlegesíti az egyenetlenségeket és csökkenti a sérülésveszélyt. Ha gyakran futsz esős vagy havas időben, érdemes vízálló Gore-Tex technológiás modellt választani.

A párnázás véd a kemény talaj okozta ütődésektől

„A futócipők középtalpában található párnázás tompítja az ütődéseket.Az edzőcipők a legnagyobb csillapítást biztosítják, míg a versenycipők könnyebbek, kevesebb párnázással.”

Hosszú távokra érdemes jól párnázott cipőt választani, míg gyors edzésekhez a könnyebb modellek ajánlottak. A rossz méretű, és nem megfelelően párnázott cipő fájdalmas problémákhoz, például hólyagokhoz, tyúkszemhez, és körömleváláshoz vezethet.

Frissítsd rendszeresen a futócipődet

A futócipők élettartama korlátozott. 800-1000 km után érdemes lecserélni őket, mivel a párnázottság és a támogatás idővel csökken. Figyelj a kopás jeleire, és ha a cipő már nem nyújt megfelelő kényelmet, ideje újat beszerezni.

Kép forrása: sutadimages

Hogyan ápold a futócipődet?

A megfelelő futócipő kiválasztásával nemcsak a kényelemről gondoskodhatsz, hanem arról is, hogy hosszú ideig kitartson. A túl szűk vagy túl bő futócipők hajlamosak lehetnek a deformációra

Ahhoz, hogy több szezonon át élvezhesd kedvenc futócipődet, érdemes az alábbiakra is figyelni:

  1. Ha sokat edzel, szerezz be több pár futócipőt.
  2. Ne mosd ki a futócipőt a mosógépben.
  3. Tisztítsd nedves, puha ruhával, szappannal és vízzel.
  4. Tisztítás után hagyd a cipőt magától megszáradni, ne tedd vizesen a radiátorra.
  5. Rendszeresen kezeld vízlepergetővel a cipődet, különösen ősszel és télen.

A megfelelő futócipő választás kulcsfontosságú ahhoz, hogy teljes mértékben élvezhesd a mozgást és elérhesd a céljaidat. Engedd, hogy a futás örömforrás legyen, és szabadon, gondtalanul töltse meg a mindennapjaidat.

Szerző: Mertain Lilla

(Kiemelt kép forrása: Gerain0812)

Források:

  1. Dr. Bors István: Hogyan válasszunk a gerinc számára is megfelelő futócipőt?
  2. GLAMI: Hogyan válasszunk futócipőt
  3. Blog.ecipo.hu: Hogyan válasszuk ki a megfelelő méretű futócipőt? 
  4. Seth Berkman and Ingrid Skjong: How to Choose the Best Running Shoes for You
  5. Rei.com: How to Choose Running Shoes

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben