Miért fontos az év végi visszatekintés és hálaadás az egészségünk szempontjából?

2024. december 30. | Longevity-Flow, Címlap, Kiemelt

Olvasási idő: 3 perc

Az év vége mindig egyfajta megállásra késztet bennünket. Ahogy a napok egyre rövidebbek, a hóval borított tájak pedig egyfajta belső csendet hívnak elő, természetes vágy ébred bennünk, hogy visszatekintsünk az elmúlt hónapokra. 

Ez az időszak tökéletes alkalmat ad arra, hogy megálljunk, értékeljük az elért eredményeinket, megvizsgáljuk a tanulságainkat, és nem utolsó sorban érezhessük a hála örömteli erejét. De vajon miért ilyen fontos mindez az egészségünkre nézve? 

A hála kifejezés a latin gratia szóból ered, melynek jelentése jóság, kedvesség, adás és kapás gyönyörűsége. Ez az a pozitív érzés, amelyet az emberek a leggyakrabban tapasztalnak életük során. Ennek ellenére a pszichológia tudománya csupán az elmúlt két évtizedben kezdett el foglalkozni komolyabban a hála témakörével.

A hála tudományos háttere

A hála érzése és fogalma olyan komplex, hogy az elmúlt két évtized kutatásainak ellenére sem alakult ki egységes definíció. Lehet érzés, képesség, attitűd, de értelmezhetjük érzelmi állapotnak, illetve vonásnak is. Rendkívül fontos megemlíteni a hála fogalmának interperszonális vonatkozásait is, hiszen ez az emóció átjárja a társas kapcsolatainkat. Melanie Klein (1957) szerint a hála a „jóság megbecsülése önmagunkban és másokban”, amely a személyiségfejlődés eredménye, és az érzelmi érettség meglétére utal. 

A hála serkenti az oxitocin termelését, amely a kötődésért és a bizalomért felelős hormon. Ez a biológiai mechanizmus erősíti a kapcsolatainkat, miközben hozzájárul a mentális ellenálló képességünk fejlődéséhez is. A rendszeres hálaadás csökkentheti a depresszió és a szorongás tüneteit, miközben növeli az önbecsülést és az élet iránti elégedettséget.

Kép forrása: Gorodenkoff

A tiszta laphoz lapoznunk kell

Az év végi visszatekintés nemcsak a számok és eredmények összegzése, hanem annak felismerése is, hogy milyen utat jártunk be. Sokszor csak akkor vesszük észre, milyen sokat fejlődtünk, amikor megállunk, és tudatosan számba vesszük az átélt pillanatokat.

Az év végén a visszatekintés segít abban, hogy lezárjuk azokat a fejezeteket, amelyek talán nehezebbek voltak, és felszabadulást érezzünk.

A pozitív események felelevenítése pedig megerősíti a belső erőforrásainkat, amelyekre a jövő év kihívásai során támaszkodhatunk.

Hálaadás a gyakorlatban

A hála gyakorlása különösen most, az új év előtti napokban kap nagy jelentőséget, amikor elgondolkodunk az elmúlt időszak eseményein. Ha máskor nem is, este lefekvés előtt érdemes pár percet szánnunk arra, hogy még elalvás előtt, tudatos állapotban megteremtsük és átéljük az elengedettség állapotát. Ha találunk egyetlen dolgot is, amiért hálásak lehetünk, engedjük meg magunknak, hogy mélyen, egész testünkben átéljük ezt az érzést

Hálásnak lenni jó, megnyugtató, biztonságot adó, ugyanakkor van benne egy csipetnyi lelkesedés és optimizmus is. Felébreszti a hitet, hogy a világ jó, s benne mi magunk is fontosak, értékesek lehetünk. Oldja a magányérzést, összeköt másokkal, segít kilépni önközpontú gondolataink ördögi köréből.

Az idegrendszerünkben a hála érzése olyan folyamatokat indít meg, amelyek csökkentik a káros stresszhatást és ezáltal a nyugalom és a regenerálódás irányába hatnak.

Az alábbi egyszerű gyakorlatok segíthetnek a hála beépítésében a mindennapjainkba:

  1. Hálanapló vezetése: Naponta jegyezzünk fel 2-3 dolgot, amiért hálásak vagyunk. Lehet ez egy mosoly, egy kedves szó vagy egy finom étel.
  2. Köszönetnyilvánítás: Ne csak gondolatban, hanem szavakban is fejezzük ki a hálánkat azok felé, akik segítettek vagy támogattak minket.
  3. Meditáció és vizualizáció: Szánjunk néhány percet arra, hogy csendben átgondoljuk, mi mindenért lehetünk hálásak.
hála

Kép forrása: Inside Creative House

Hogyan hat mindez az egészségünkre?

A hála nemcsak a lelki világunkat formálja, hanem a testünkre is pozitív hatást gyakorol. A rendszeres hálaadás javítja az alvás minőségét, erősíti az immunrendszert, és csökkenti a stresszállapotot, azaz hozzájárul az egyensúlyi állapot megteremtéséhez. Emellett az élet iránti pozitív attitűd hozzájárulhat a hosszabb, boldogabb élethez – ami a Longevity szemlélet fontos eleme.

Év végi összegzés a Longevity szellemiségében

Az év végi hálaadás nem egy elvont fogalom, hanem egy olyan eszköz, amely segít, hogy teljesebb, kiegyensúlyozottabb életet élj. Ha időt szánsz arra, hogy megállj, visszatekints és értékeld mindazt, amit kaptál és elértél, akkor nemcsak az elmúlt évet zárhatod le harmóniában, hanem felkészülhetsz egy boldogabb, sikeresebb jövőre. A visszatekintés, értékelés és hálaadás abban is segít, hogy reálisabb és az életedet pozitív irányba fejlesztő, új célokat tűzz ki magad elé. 

Tedd meg az első lépést! Kezdd azzal, hogy ma este átgondolod, miért lehetsz hálás ebben az évben, és osszd meg ezt a pillanatot a szeretteiddel. A hála ereje segíteni fog abban, hogy békében zárd ez az évet, és energiával telve kezdd az új esztendőt.

Szerző: Mertain Lilla

(Kiemelt kép forrása: 4 PM production)

Források:

  1. Gábris Zita: Hála – egy érzés, amely segít a mindennapokban
  2. M. Révész Zsuzsa: A hála gyógyító hatása

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben