A nemzetközi és a hazai adatok is azt mutatják, a nők átlagosan 8-10%-kal tovább élnek férfi társaiknál. De mi állhat e mögött? Genetika, életmód, szociális szokások, vagy valami teljesen más?
Nemrég megvizsgáltuk, hogy mennyi a várható átlagos élettartam hazánkban, és az adatok azt mutatták, hogy a férfiaké 73 év, míg a nőké valamivel több mint 79 év. Vármegyékre lebontva ez a közel 6 évnyi különbség szinte mindenhol jelen van, sőt, egyes területeinken még jelentősebb az eltérés: például Baranya, Nógrád, Komárom-Esztergom és Békés vármegyékben a nők 7 évvel élnek tovább, mint a férfiak. A teljes elemzés ide kattintva érhető el.
A női hosszabb élet biológiai háttere
A női és a férfi szervezet közti különbség úgy tűnik, az életkor esetében is jelentős. A menopauza idejéig ugyanis van egy hormon, amely segíti a női szervezetet bizonyos krónikus betegségek megelőzésében.
„Az ösztrogén védelmet nyújt a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben. Ez a hormon rugalmasan tartja az ereket, csökkenti az érelmeszesedés kockázatát, továbbá növeli a „jó” (HDL) és minimalizálja a „rossz” (LDL) kolerszterint.”
A férfiak hormonális berendezkedése más elvet követ. A tesztoszteron bár támogatja őket, erősíti szervezetüket, de az idő előrehaladtával, növelheti a magas vérnyomás, a keringési betegségek, az érszűkület és még egyes ráktípusok kockázatát is.
Egyes elméletek szerint, azáltal, hogy nők két X kromoszómával rendelkeznek, míg a férfiak egy X és egy Y kromoszómával, valójában a női génkészletben minden génből van egy „tartalék” változat. Ez a genetikai különbség befolyásolhatja az immunrendszer működését és a betegségekre való hajlamot, ami szintén hozzájárulhat a nők hosszabb élettartamához.

Kép forrása: Pixel Shot
Életmódbeli tényezők
Általános közhelynek hangzik, de a nők valóban nagyobb figyelmet fordítanak egészségükre, rendszeresebben vesznek részt szűrővizsgálatokon, és hajlamosabbak orvoshoz fordulni panaszaikkal. Ez lehetővé teszi a betegségek korai felismerését és kezelését, ami talán az egyik legfontosabb tényező az élettartam tekintetében.
A férfiak esetében az is elmondható, hogy gyakrabban érintettek olyan káros tevékenységekkel, amelyek felelősek lehetnek a rövidebb élettartamért: mint például a dohányzás vagy a túlzott alkoholfogyasztás. A hazai adatok szerint, 2019-ben minden harmadik férfi és minden negyedik nő dohányzott, ami jól mutatja, hogy a nők körében valamivel ritkábban fordul elő ez a káros szokás.
Evolúciós okok is közrejátszanak?
Egy magyar kutatók közreműködésével végzett 2020-as kutatás az állatvilágban vizsgálta a nőstény és a hím egyedek élettartama közti különbséget. 101 különböző emlősállat vizsgálata azt az eredményt hozta, hogy a nőstények 18%-kal hosszabb életet élnek, mint hím társaik. Ehhez képest az embereknél tapasztal 8-10%-os különbség alacsonyabb, de így is számottevő.
A kutatás eredményei szerint:
„a nőstények hosszabb élettartamának oka nem lassabb öregedési rátájuk, amint azt gyakran feltételezik. Ehelyett a nőstények minden korcsoportban alacsonyabb halálozási rátája vezethet a hosszabb élettartamhoz.”
Az evolúciós fejlődést vizsgáló kutatások gyakran összefüggésbe hozzák a nőstények hosszabb élettartamát az utódok felnevelésével, amely biológiai és szociális szempontból is kulcsfontosságú feladatuk. Ezzel szemben a hím egyedek rövidebb élettartamát elsősorban az intenzív versengésnek és a nőstényekért folytatott küzdelemnek tulajdonítják, amely fokozott fiziológiai és viselkedésbeli megterheléssel jár.

Kép forrása: Ground Picture
Szociális és pszichológiai tényezők
A női léthez gyakran társítjuk a közösségi kapcsolatok jelentőségét, és valóban jellemzőbb, hogy erősebb szociális hálóval rendelkeznek, ami pozitív hatással van a mentális egészségükre és a stresszkezelésre is. A társas kapcsolatok hozzájárulnak a hosszabb és egészségesebb élethez, erről részletesen egy korábbi cikkünkben írtunk.
A nőknél fontos továbbá az is, hogy hajlamosabbak lehetnek megosztani érzéseiket és problémáikat, ami segít a szorongás és a stressz csökkentésében és a lelki egészség megőrzésében. Ezzel szemben a férfiak gyakran elfojtják érzelmeiket, ami negatívan befolyásolhatja egészségüket.
A nők hosszabb élettartama több tényező együttes hatásának eredménye, amely magában foglalja a biológiai, életmódbeli és szociális különbségeket. Ezek a tényezők komplex módon hatnak egymásra, és együtt járulnak hozzá a nők átlagosan hosszabb életéhez. Most, hogy tudjuk mi minden van hatással az életkorunkra, egy dolgot biztosan tehetünk: ami befolyásolható, azzal komolyan foglalkozunk. Ebben segíthet a Longevity Magazin, ahol a tartalmas és boldog élethez szükséges lépésekről olvashatsz, nap mint nap.
Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő, Longevity Magazin
(Kiemelt kép forrása: Mangostar)
Források: