Heves szívdobogás és pillangók a gyomrunkban… kortól függetlenül ugyanazt érezzük, amikor szerelmesek vagyunk. Biológiai folyamatok összehangolt tánca mindez, ami olyan lavinaszerű folyamatokat indít el a szervezetünkben, amelyek nemcsak a hangulatunkat és az érzéseinket képesek befolyásolni, hanem az egészségünket is.
A szerelem biokémiája
A szerelem egyik legizgalmasabb aspektusa (biológiai szempontból) a hormonrendszer átalakulása. A kezdeti lángolás, az első randik izgalma, a várakozás és a vonzalom mind különböző vegyületek játékának eredményei.
De mik is ezek a vegyületek?
- Dopamin: A boldogság hormonja és az agy jutalmazó rendszerének kulcsfontosságú neurotranszmittere, amely a szerelmesek eufórikus érzéseit irányítja. A dopamin aktiválása nemcsak a kellemes érzéseket erősíti, hanem egy bizonyos szintű függőséget is kialakíthat.
- Oxitocin: Az úgynevezett „kötődési hormon”, amely erősíti a bizalmat és az intimitást a pár tagjai között. Ez gondoskodik a hosszú távú kötődésről legyen szó szerelemről vagy bármilyen más társas kapcsolatról.
- Kortizol: A szerelem kezdeti fázisában, az izgatottság és a bizonytalanság hatására a kortizol szintje ingadozhat, ami rövid távon magas stressz-szintet okozhat.
- Szerotonin: Amikor a szerotonin szint csökken, a boldogság iránti vágyunk fokozódik, ami felerősíti a vonzalmat a másik iránt. Valójában ez a folyamat játszódik le akkor, amikor szinte minden gondolatunk a párunk körül forog.

Kép forrása: SergeiShimanovich
Szív és lélek összhangja: A szerelem fiziológiai hatásai
Az érzelmeken túl, fizikai szinten is számos változást idéz elő a “rózsaszín köd” és az azt követő időszak. A szerelem idegrendszerre és a szívre gyakorolt hatása különösen figyelemre méltó:
- Szapora szívverés, gyorsabb légzés: A szimpatikus idegrendszer aktiválódása gyorsítja a pulzust és intenzívebb testi reakciókat eredményez. Az adrenalin hatására a szívünk gyorsabban ver, a légzésünk felgyorsul.
- Erősebb immunrendszer: A pozitív érzelmek növelhetik a test ellenálló képességét. Egy boldog, szeretetteljes kapcsolat csökkentheti a gyulladásos folyamatokat, és ellenállóbbá teheti a szervezetünket.
- Magasabb fájdalomküszöb: A szerelem megnövelheti a fájdalomtűrő képességünket is. A boldogság hormonok, mint pl az oxitocin, természetes fájdalomcsillapítóként is működhetnek, így a szerelmesek gyakran jobban tolerálják a testi fájdalmat.
Hogyan hat egy hosszú párkapcsolat az egészségünkre?
A Harvard Egyetem egy kutatócsoportja már több, mint 80 éve követi nyomon a kutatásban résztvevők életének alakulását, különös tekintettel az egészségükre és a kapcsolataikra.
Az eredmények szerint a jól működő, tartós kapcsolatok növelhetik a hosszú élet esélyét, valamint kedvezően hatnak a mentális egészségre is.
Dr. Robert Waldinger, a tanulmány szerzője szerint „a szoros emberi kapcsolatok nemcsak a boldogságot, hanem a fizikai egészséget is befolyásolják. Azoknál pedig, akik magányosak vagy rossz minőségű kapcsolatokban élnek, nagyobb eséllyel alakulnak ki szívbetegségek és krónikus gyulladások.”

Kép forrása: Darren Baker
A kutatás rávilágít arra is, hogy a támogató társas kapcsolatok hozzájárulnak az érzelmi egyensúly megteremtéséhez és stabilizálásához is. Dr. Waldinger szerint azok, akik stabil kapcsolati háttérrel rendelkeznek, akár évekkel is tovább élhetnek, mint akik egyedül élnek és / vagy tartósan magányosnak érzik magukat.
A UT Health Austin kutatásai is hasonló eredményre jutottak, amelyek szerint az, ha szeretünk valakit és szeretve érezzük magunkat csökkenti a vérnyomást és mérsékli a stresszt. A szeretetteljes kapcsolatok hatására a testünk könnyebben veszi a mindennapi élet által elé gördített akadályokat.
Az egészséges és boldog élet titka…
Időnként nem árt emlékeztetni magunkat, hogy az egészségünk nem csak a táplálkozáson, testmozgáson, étrend-kiegészítőkön vagy a napi rutinunkon múlik.
A Harvard kutatóinak köszönhetően pedig már tudományosan is bizonyított, hogy „nem az anyagi gazdagság, a sikeres karrier vagy a hírnév, hanem a tartalmas emberi kapcsolatok tesznek minket igazán boldoggá és egészségessé.”
Szerző: Hevesi Szandra
(Kiemelt kép forrása: LightField Studios)
Források: