MANF, a sejtszintű egyensúly új dimenziója

2024. december 13. | Hírhullám, Címlap

Olvasási idő: 3 perc

Magyar nyelven elsőként számolunk be arról a nagy jelentőségű felfedezésről, amely új fejezetet nyithat gyógyíthatatlannak hitt betegségek és a fiatalság megőrzése terén.

Mi lenne, ha létezne egy fehérje, amely megállíthatná a sejtekben zajló pusztító folyamatokat, és helyreállíthatná az életfolyamatok harmóniáját? A MANF nevű fehérje felfedezése most egy ilyen ígéretet hordoz magában. Vajon hogyan fordíthatjuk ezt az öregedés lassításának és a gyógyíthatatlan betegségek leküzdésének szolgálatába?

A felfedezés, amely megváltoztathatja az öregedést

A McMaster Egyetem kutatói áttörést értek el az öregedéskutatás terén, amikor azonosították a MANF nevű fehérje sejtvédő szerepét – írja a SciTechDaily. „Ha a sejtek stresszt tapasztalnak a toxikus fehérjecsomók felhalmozódása miatt, az endoplazmatikus retikulum jelez, hogy le kell állítani a fehérjetermelést” – magyarázza Dr. Bhagwati Gupta, a kutatást vezető biológiaprofesszor. „Ha a stressz nem kezelhető, a sejt elpusztul, ami neurodegeneratív betegedésekhez vezethet.”

A MANF azonban képes visszaállítani a sejtek működési egyensúlyát azáltal, hogy lebontja a felhalmozódott toxikus fehérjéket, javítva ezzel a sejtek életképességét. „Ez a folyamat nemcsak a sejt stresszszintjét csökkenti, hanem lehetővé teszi, hogy hosszabb ideig működjenek egészségesen” – teszi hozzá Gupta.

MANF

Kép forrása: Supapich Methaset

Egy fehérje életmentő szerepe

A MANF fehérje jelenléte minden állatfajnál, így az embereknél is megfigyelhető. A kutatók a C. elegans nevű fonalférgeken végeztek vizsgálatokat, ahol kiderült, hogy ez a fehérje kulcsszerepet játszik a lizoszómák – a sejtek hulladékfeldolgozó központjai – hatékony működésében.

Pont úgy, mint egy gondos kertész, aki időben eltávolítja a hervadt leveleket, a MANF is gondoskodik a sejtek zavartalan életfolyamatairól.

„A MANF jelenlétét és aktivitását a fonalférgek áttetsző testében vizsgáltuk, és azt tapasztaltuk, hogy a fehérje jelentősen javította a sejtek élettartamát” – mondja Shane Taylor, a kutatócsoport egykori doktorandusza. A kutatók megállapították, hogy az autofágia, valamint a lizoszómák működése szorosan összefügg a MANF tevékenységével. A kutatás szerint a MANF nemcsak a toxikus fehérje aggragációkat segít eltávolítani, hanem az idegsejtek túlélését is elősegíti. A C. elegans állatmodellen végzett kísérletek azt is kimutatták, hogy az MANF túlexpressziója megnövelte az élettartamot, csökkentette a fehérjecsomók felhalmozódását, és védelmet nyújtott az idegsejteknek. 

A jövő lehetőségei, a MANF alkalmazási területei

A MANF jelentősége napjainkban túlmutat a tudományos publikációkon, hiszen az öregedéskutatás napjainkban egyre fontosabb témává válik.

„Felfedeztük, hogy a MANF nemcsak a fehérje aggregációk lebontásában játszik szerepet, hanem segít a sejtek önregenerációs folyamataiban is” – mondja Gupta. A tudományos áttörés hozzájárulhat innovatív terápiás megoldásokhoz és új gyógyszerek fejlesztéséhez, amelyek hatékonyan lassítják a neurodegeneratív betegségek előrehaladását, például a Parkinson- vagy az Alzheimer-kórban. Prevenciós megközelítésként kidolgozhatók olyan terápiák, amelyek segítik az idősödő sejtek funkcióinak megőrzését, elősegítve az egészséges öregedést és a krónikus betegségek kockázatának mérséklését.

Kép forrása: 4 PM production

Mit jelent ez a hosszú élet titkának keresésében?

A hosszabb élet kulcsa nemcsak az életévek számának növelésében rejlik, hanem az életminőség fenntartásában is. A MANF kutatásai az emberi sejtek öregedési folyamataira világítanak rá, és új lehetőségeket nyitnak a sejtszintű harmónia helyreállítására.

Ez az elementáris fehérje – akárcsak az OSER1-gén korábbi felfedezése – a tagadhatatlan bizonyíték, hogy az öregedés biológiai egyensúlyának helyreállítása még soha nem volt ilyen közel.

Szerző: Révész Bogi

(Kiemelt kép forrása: PeopleImages.com – Yuri A)

Források:

  1. SciTechDaily: Longevity Breakthrough: New Protein Discovery Could Be the Key to Healthier Aging
  2. Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS): Mesencephalic astrocyte-derived neurotrophic factor (MANF) prevents toxic protein aggregation

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben