Ma adják át a 2024-es Nobel-díjakat 

2024. december 10. | Hírhullám, Címlap

Olvasási idő: 2 perc

Minden évben december 10-én kerül sor a Nobel-díjak ünnepélyes átadására, Alfred Nobel halálának évfordulóján. Longevity szempontból is fontos tudományos felfedezésekért jár idén a különleges díj.

Nobel végrendelete alapján minden évben a fizika, a kémia, az élettan, az orvostudomány, az irodalom és a béke területén ismerik el a nemzetközi szinten is kimagasló szellemi tevékenységet. Az említett díjakat Stockholmban adják át ma délután, kivételt jelent a Nobel-békedíj, amelynek ceremóniáját Oslóban tartják. Az oslói ünnepélyes esemény 13 órától kezdődik és élőben követhető ide kattintva. A Nobel-díj stockholmi átadója 16 órától kezdődik, amely szintén követhető online, ide kattintva. Lássuk, kik az idei év díjazottjai!

Az orvosi Nobel-díj díjazottjai és munkájuk jelentősége

A 2024-es orvosi-élettani Nobel-díjat Victor Ambros és Gary Ruvkun amerikai kutatóknak ítélték oda a mikro-RNS-ek (miRNS) felfedezéséért és a génszabályozásban betöltött szerepük megértéséért. Az újonnan felfedezett molekulák nem fehérjéket kódolnak, hanem szabályozzák más gének működését, így befolyásolják a sejtek fejlődését és viselkedését. A mikro-RNS-ek univerzális génszabályozó hálózatot alkotnak, amely az emberi egészségre is nagy hatást gyakorol. 

Az öregedés során a sejtek génszabályozása gyakran felborul, ami gyulladásokhoz, degeneratív betegségekhez és rákhoz vezethet. A mikro-RNS-ek képesek ezeknek a folyamatoknak a finomhangolására, például azáltal, hogy szabályozzák az inzulin jelátvitelt és az anyagcsere egyensúlyát. 

Ambros és Ruvkun felfedezése alapjaiban változtatja meg a sejtek genetikai szabályozásáról alkotott tudományos képet, amely új utakat nyit meg és precízebb terápiás lehetőségeket jelent többek között a rák, az öregedés és anyagcsere-betegségek megértésében és kezelésében. 

Nobel-díj

Kép forrása: Billion Photos

A kémiai Nobel-díj díjazottjai és kutatásuk úttörő hatása

A 2024-es kémiai Nobel-díjat David Baker, Demis Hassabis és John Jumper kapják a fehérjék szerkezetének előrejelzéséért és a számítógépes fehérjetervezésért. 

David Baker olyasmit vitt véghez, amit korábban szinte lehetetlennek tartottak – teljesen új fehérjéket tervezett. Baker, az élet építőköveiként ismert fehérjék kutatásával foglalkozik hosszú évek óta. Kutatócsoportjával együtt számos, egyedileg megalkotott fehérjét hozott létre, amelyek rendkívül sokrétűen alkalmazhatók: a gyógyszerfejlesztésben, vakcinák előállításában, nanotechnológiai anyagok gyártásában, sőt, miniatűr érzékelők formájában is. 

David Baker mesterségesen tervezett fehérjéi lehetőséget teremtenek az öregedéssel összefüggő betegségek, például a rák vagy a neurodegeneratív rendellenességek célzott kezelésére, valamint a sejtek regenerációjának elősegítésére. Ezek az innovációk egyrészt az élettartamot növelhetik, másrészt az időskor egészségi állapotát is jelentősen javíthatják.

Demis Hassabis és John Jumper egy olyan mesterséges intelligencia-modellt alkottak, amely megoldást nyújt a fehérjék térszerkezetének előrejelzésére – egy több mint ötven éve várt tudományos problémára. Az AlphaFold nevű, mesterséges intelligenciával működő modell, hozzávetőlegesen 200 millió fehérje szerkezetét képes megjósolni. A modell tudományos alkalmazása szerteágazó, segítségével jobban megérthető az antibiotikum-rezisztencia, vagy például tervezhető vele olyan enzim, amely képes a szervezetünkben lebontani a műanyagot

A 2024-es Nobel-díjas kutatások kulcsszerepet játszanak az emberi élet meghosszabbításában azáltal, hogy mélyebb megértést nyújtanak a sejtek működéséről, az öregedési folyamatok molekuláris alapjairól, és új terápiás megközelítéseket tesznek lehetővé.

Kép forrása: Light Stock

Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő

(Kiemelt kép forrása: shisu_ka)

Források: 

  1. Magyar Tudományos Akadémia honlapja
  2. Nobel Díj hivatalos honlapja

További érdekes cikkeink

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

„A hosszú élet nem ígéret, hanem következmény – Mi az alapjait rakjuk le.” Ezzel a szemlélettel indította útjára Dr. Baucsek Katalin a The Longevity Hubot – azt a szakmai és társadalmi hálózatot, amely a hosszú, egészséges életet nem vágyálomként, hanem megtervezhető,...

bővebben

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Aki a rengetegbe elveszni indul
Aki a rengetegbe elveszni indul

Azt tanuljuk, hogy tervezzünk, haladjunk előre, állandóan mozgásban legyünk, és egy percre se veszítsük el szemünk elől a célt. Sokszor nehéz megállni. Pedig néha nem a célok adnak új lendületet, hanem éppen az iránytalanságban felsejlő új ösvények. Valami reccsenést...

bővebben