Ma adják át a 2024-es Nobel-díjakat 

2024. december 10. | Hírhullám, Címlap

Olvasási idő: 2 perc

Minden évben december 10-én kerül sor a Nobel-díjak ünnepélyes átadására, Alfred Nobel halálának évfordulóján. Longevity szempontból is fontos tudományos felfedezésekért jár idén a különleges díj.

Nobel végrendelete alapján minden évben a fizika, a kémia, az élettan, az orvostudomány, az irodalom és a béke területén ismerik el a nemzetközi szinten is kimagasló szellemi tevékenységet. Az említett díjakat Stockholmban adják át ma délután, kivételt jelent a Nobel-békedíj, amelynek ceremóniáját Oslóban tartják. Az oslói ünnepélyes esemény 13 órától kezdődik és élőben követhető ide kattintva. A Nobel-díj stockholmi átadója 16 órától kezdődik, amely szintén követhető online, ide kattintva. Lássuk, kik az idei év díjazottjai!

Az orvosi Nobel-díj díjazottjai és munkájuk jelentősége

A 2024-es orvosi-élettani Nobel-díjat Victor Ambros és Gary Ruvkun amerikai kutatóknak ítélték oda a mikro-RNS-ek (miRNS) felfedezéséért és a génszabályozásban betöltött szerepük megértéséért. Az újonnan felfedezett molekulák nem fehérjéket kódolnak, hanem szabályozzák más gének működését, így befolyásolják a sejtek fejlődését és viselkedését. A mikro-RNS-ek univerzális génszabályozó hálózatot alkotnak, amely az emberi egészségre is nagy hatást gyakorol. 

Az öregedés során a sejtek génszabályozása gyakran felborul, ami gyulladásokhoz, degeneratív betegségekhez és rákhoz vezethet. A mikro-RNS-ek képesek ezeknek a folyamatoknak a finomhangolására, például azáltal, hogy szabályozzák az inzulin jelátvitelt és az anyagcsere egyensúlyát. 

Ambros és Ruvkun felfedezése alapjaiban változtatja meg a sejtek genetikai szabályozásáról alkotott tudományos képet, amely új utakat nyit meg és precízebb terápiás lehetőségeket jelent többek között a rák, az öregedés és anyagcsere-betegségek megértésében és kezelésében. 

Nobel-díj

Kép forrása: Billion Photos

A kémiai Nobel-díj díjazottjai és kutatásuk úttörő hatása

A 2024-es kémiai Nobel-díjat David Baker, Demis Hassabis és John Jumper kapják a fehérjék szerkezetének előrejelzéséért és a számítógépes fehérjetervezésért. 

David Baker olyasmit vitt véghez, amit korábban szinte lehetetlennek tartottak – teljesen új fehérjéket tervezett. Baker, az élet építőköveiként ismert fehérjék kutatásával foglalkozik hosszú évek óta. Kutatócsoportjával együtt számos, egyedileg megalkotott fehérjét hozott létre, amelyek rendkívül sokrétűen alkalmazhatók: a gyógyszerfejlesztésben, vakcinák előállításában, nanotechnológiai anyagok gyártásában, sőt, miniatűr érzékelők formájában is. 

David Baker mesterségesen tervezett fehérjéi lehetőséget teremtenek az öregedéssel összefüggő betegségek, például a rák vagy a neurodegeneratív rendellenességek célzott kezelésére, valamint a sejtek regenerációjának elősegítésére. Ezek az innovációk egyrészt az élettartamot növelhetik, másrészt az időskor egészségi állapotát is jelentősen javíthatják.

Demis Hassabis és John Jumper egy olyan mesterséges intelligencia-modellt alkottak, amely megoldást nyújt a fehérjék térszerkezetének előrejelzésére – egy több mint ötven éve várt tudományos problémára. Az AlphaFold nevű, mesterséges intelligenciával működő modell, hozzávetőlegesen 200 millió fehérje szerkezetét képes megjósolni. A modell tudományos alkalmazása szerteágazó, segítségével jobban megérthető az antibiotikum-rezisztencia, vagy például tervezhető vele olyan enzim, amely képes a szervezetünkben lebontani a műanyagot

A 2024-es Nobel-díjas kutatások kulcsszerepet játszanak az emberi élet meghosszabbításában azáltal, hogy mélyebb megértést nyújtanak a sejtek működéséről, az öregedési folyamatok molekuláris alapjairól, és új terápiás megközelítéseket tesznek lehetővé.

Kép forrása: Light Stock

Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő

(Kiemelt kép forrása: shisu_ka)

Források: 

  1. Magyar Tudományos Akadémia honlapja
  2. Nobel Díj hivatalos honlapja

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben