Van valami egészen csodálatos abban, amikor egy nő nem az éveinek számától függően határozza meg magát, és mások sem az életkora, hanem a belső vitalitása, kisugárzása és életstílusa alapján ítélik meg korát. De hogyan érhetjük el mindezt?
Hosszú élettartam – több mint trend
A longevity nem egyszerűen egy új wellness-divathullám, hanem egy holisztikus szemlélet, amely a test, a szellem és a lélek hármas egységére épít. Nem az örökké tartó fiatalság hajszolásáról szól. Ehelyett a longevity arra tanít, hogyan maximalizáljuk az éveink minőségét, hogyan fogadjuk el az idő múlását méltósággal és tudatossággal. Ez az életstratégia azon alapszik, hogy a legújabb tudományos eredmények segítségével érjük el a testi és szellemi csúcsteljesítményünket, minden életszakaszban – anélkül, hogy elveszítenénk nőiességünket, szenvedélyünket vagy szabad szellemünket.
Hogyan kezdjük el?
- Táplálkozzunk tudatosan, de szenvedéllyel!
Mondjunk búcsút az elcsépelt diétáknak és a makrotápanyagok kínos számolgatásának! A longevity-konyha a minőségre épít: antioxidánsokban gazdag zöldségek, egészséges zsírok, tiszta fehérjék és természetes fermentált ételek alkotják az alapot. Ez azonban egy keret, amelyen belül könnyedén variálhatjuk az épp megkívánt alapanyagokat. Így válik szenvedéllyé a táplálkozás, a lemondásokkal és megszorításokkal teli diétázás helyett. Tegyünk egy próbát például a mediterrán étrenddel, amely a hosszú élet „titkainak” alappillére. A kék zónák lakói is ezt az étkezési keretrendszert követik, s ők élnek a világon a legtovább, sokan 100 évnél is idősebbek. Miért ne vágyhatnánk mi is hosszú életre? Ugye milyen vagány lenne a száz szál gyertyát elfújni a születésnapi tortánkon! Játszunk el ezzel a gondolattal, és közben gondoljunk arra is, hogy ennek a lehetősége döntően rajtunk áll.
Legújabb kutatások szerint életkorunkért csupán 5-30% közötti arányban felelnek a génjeink, a többi 95-70% rajtunk, az életmódunkon, a mindennapi döntéseinken és a szemléletmódunkon múlik!
Mert kutatásoknak hála ma már tudjuk jól azt is, hogy az egészséges életmód-szokások megválasztásán túl – mint a megfelelő táplálkozás, a mozgás és a stresszlevezetés – a manifesztációval, vagy épp az optimizmus gyakorlásával is jelentős évekkel hosszabbíthatjuk meg az életkorunkat!

Kép forrása: NDAB Creativity.
- A mozgás legyen az új rituálénk!
Felejtsük el a szenvedést a futópadon, és válasszunk olyasmit, ami örömet okoz! Gondoljunk bele, hogyan lesz éveken át fenntartható, heti rendszerességgel elvégzendő mozgás az, amiben nem leljük örömünket? Könnyű a válasz: sehogy.
Meg kell találnunk azokat a mozgásformákat, amelyek egyrészt fejlesztik testünket, másrészt kellemes érzést váltanak ki belőlünk, amelyeket szívesen végzünk akár hetente többször is.
A pilates, a jóga vagy egy könnyed tánc olyan mozgásformák, amelyeket lehet, hogy még nem próbáltunk, de érdemes lehet megismerkedni velük! Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a természetben való mozgás – egy erdei séta vagy hegyi túra – nemcsak az izmainknak tesz jót, hanem a stressz-szintünket is jelentősen csökkenti. Érdemes megtalálni a saját ízlésünknek megfelelő sportot, és csak azért, mert eddig nem jártunk szerencsével e téren, ne adjuk fel!
Egy életre szóló kalandba vágtunk bele saját magunkkal akkor, amikor megszülettünk, érdemes időről-időre újra próbálkozni, mi az a mozgásforma, ami számunkra, az adott életszakaszunkban éppen megfelelő.
- Biohacking, de elegánsan
A longevity az innovációk és a hagyományok izgalmas találkozása. Kipróbálhatjuk a modern biohacking-eszközöket, például az intermittent fastinget (időszakos böjtölést), amely hatékonyan támogatja a sejtek regenerációját, miközben az energiaszintünket is megnöveli. Vagy gondoljunk a meditációra, amely lecsendesíti gondolatainkat, segít a fókuszálásban és kifejezetten kedvezően hat a mentális jóllétre. Fontos itt is a mértékletesség és az egyensúly, nem kell minden tech-trendet követnünk, nem kell mindent kipróbálnunk, ami például magazinunk hasábjain olvasható, elég, ha azok közül a válogatunk, amely valóban minket szolgálnak, amelyekhez tudunk kapcsolódni. Tájékozódásképp érdemes beleolvasni az Egészségkód és Longevity-Flow rovatainkban található cikkekbe, ahol rengeteg ötletet mutatunk az életminőségünk javítására és az élettartamunk hosszabbítására.
- Bőrünk – a legdrágább ruhánk
A bőrünk az életmódunk tükre. Az antioxidánsokban gazdag ételek, a megfelelő hidratáció és a jó minőségű, személyre szabott bőrápolási rutin szinte csodákra képes. De ne hagyjuk figyelmen kívül a belső ragyogást sem! Egyrészt a sejtszintű működésünket érdemes megérteni, és azt, hogyan támogathatjuk a külső megjelenésünk egészségét. Másrészt a lelki működésünkkel is szükséges foglalkozni.
Az önbizalom, az öröm és a kiegyensúlyozottság ugyanis látványosabban működik, mint bármely luxuskrém.
Hogyan induljunk el ezen az úton? Ebben segítenek a Longevity-Szépség és az Egészségkód rovatokban található írások.
- Kapcsolatok és közösség
A hosszú, boldog élethez elengedhetetlen a támogató közösség, a barátok és a család jelenléte. Az emberi kapcsolatokban rejlő erő semmihez sem hasonlítható, energiával tölti fel a napjainkat, és értelmet ad az életünknek. A kék zónák lakói erős közösségi hálózatban élik mindennapjaikat, és a kutatások szerint ez a sajátosság is hozzájárul ahhoz, hogy boldog és hosszú életet élnek. Egy vacsora a legjobb barátnőkkel, egy spontán találkozó valamely családtagunkkal vagy egy inspiráló beszélgetés sokszor pont azt a pluszt hozza, ami hiányzik a mindennapok szürkeségéből. Kapcsolódjunk, inspiráljunk másokat, ismerjünk meg új embereket, kössünk szövetségeket a magán- és az üzleti életünkben egyaránt, és látni fogjuk pár hét vagy hónap múlva, mennyivel jobb a lelki közérzetünk. A közösségi hálózatok szerepe nem csupán lelki békénk megteremtése miatt fontos, de a munkánk sikerességét is meghatározza. Barabási Albert-László világhírű, magyar származású hálózatkutató professzor a sikert vizsgáló könyvében, épp a körülöttünk lévő közösségi kapcsolatok erejét emeli ki. A siker I. törvényét így határozza meg: „A teljesítmény vonzza a sikert. De ha a teljesítmény nem mérhető, a sikert a hálózatok határozzák meg.” (Barabási Albert-László 2018:64.) És itt, az emberekből álló hálózatokra gondol, amely körülvesz minket. Inspiráló személyes történetekről, sikeres életutakról számolunk be a Longevity-Sztori rovatunkban, és elgondolkodtató jelenségekről írunk az Időtlenség rovatban.

Kép forrása: Yuri A
Az első lépések – egy kis luxus, ami jár nekünk
A longevity nem arról szól, hogy mindent azonnal és tökéletesen csináljunk. Engedjük meg magunknak a lassú kezdést: kezdjünk el napi 10 percet sétálni, válogassunk jobb minőségű alapanyagokat az étrendünkbe, vezessünk be heti egy meditációt, vagy építsük tudatosan a körülöttünk lévő hálózatot.
A hangsúly az élvezeten van: ne szabályokat állítsunk magunk elé, sokkal inkább játszunk, kalandozzunk és kísérletezzünk új területeken!
Fedezzük fel, mi működik nálunk, próbáljuk ki a legújabb lehetőségeket, amelyek a tartalmas, minőségi, boldog és nem mellesleg egészséges, hosszú élet elérését segítik. Ehhez ad inspirációt a Longevity Magazin, amelyben naponta megjelenő cikkek járják körül a longevity komplex, de cseppet sem unalmas témakörét!
Ami igazán izgalmassá teszi a longevity-t, az nem más, mint az, hogy a kezünkbe vegyük az idő múlásának irányítását. Miért ne élvezhetnénk a mindennapokat, és miért ne érhetnénk el ezzel az élvezettel, lendülettel és elszántsággal a kívánt életkor? Hiszen megérdemeljük, nem igaz? Merjük élni az életet úgy, ahogy a legjobb, új finomságokat megkóstoljuk: lassan, tudatosan, minden falatot megízlelve, kiélvezve. Ez a longevity titka. Jó hír, hogy nem bonyolult, és már ma elkezdhetjük.
Ki ha nem Te, és mikor, ha nem most?
Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő
(Kiemelt kép forrása: insta_photos)
Források: