A boldog néniségnek alapvetően két nem túl meglepő összetevője van: az, hogy hosszú életünk legyen és az, hogy derűsek maradjunk benne. Persze van a definícióknak egy másik típusa is, tudod, amikor valamit az alapján határozunk meg, hogy mi nem. Ez esetben boldog néni az, aki nem panaszkodik félhangosan, de tekintetünket gondosan elkerülve, mert nem adtuk át elég gyorsan a helyünket, nem kritizálja kéretlenül az öltözetünket csak mert balszerencsénkre egy liftben utazunk, és nem tölti meg csendes rettegéssel a vasárnapi ebédeket.
A boldog nénik köztünk járnak. Táncórát vesznek Shanghai parkjaiban, bort töltenek minden megfelelési vágyat maguk mögött hagyva a kulacsukba Párizsban, az oldalukat fogva hangtalanul nevetnek a barátnőkkel olasz tereken és igen, süteménnyel kínálják az utcazenész rockersrácot Budapesten.
Hiszen mind soká akarunk élni, csak néha azt felejtjük el hozzátenni milyen legyen az a hosszú élet. Én azt akarom, hogy reményteli, kedves és könnyed. Boldog néni akarok lenni. Nézzük mit tanultam tőlük eddig!

Kép forrása: Cottonbro
Kedves(em)
Kedvesnek lenni az egyik legönzőbb dolog, amit magadért tehetsz. Ne ráncold úgy a homlokod, csak azt próbálom mondani, hogy amikor kedves vagy, az nagyban hozzájárul a saját jóllétedhez is. Win-win, ha úgy tetszik.
Sonja Lyubomirsky pszichológus professzor – nem mellesleg a boldogság kutatásának egyik legelismertebb tudósa – és kollégái egy kísérletben csupán annyit kértek a résztvevőktől, hogy hajtsanak végre napi 3-5 random kedvességet. Apróság is ér, sőt, akár idegenekkel szemben is gyakorolhatjuk. Ilyen lehet például két kedves szóba csomagolt sütit adni egy ismeretlen zenésznek az Oktogonon.
Miután elég ellenálló az emberiség azzal a gondolattal szemben, hogy a kedvesség tényleg jót tesz nekünk, hasonló kísérleteket folytattak börtönökben, diákok között, internetezőkkel a New York – Hong Kong tengelyen számtalan helyen, míg végre elhittük: kedvesnek lenni jó nekünk.
A kutatók azt gondolják, ez talán azért van, mert jó érzés magunkra kedves emberként gondolni. Persze, hogy az! Ki ne nyújtózna bele a saját szívébe, ahogy a kollégája asztalára tesz egy bögre teát, türelmesen megtartja az ajtót egy közeledő idegennek vagy segít egy eltévedt turistának. Emellett pedig vélhetően az is közrejátszik a dologban, hogy amikor a kedvesség kerül a fókuszba, jobban észrevesszük a pozitív interakciókat. Amire figyelsz, az élesebben látszik. Te választasz mi lesz az.
Együtt
A pozitív szociális interakciók az egyik legmegbízhatóbb módjai annak, hogy több jó érzéssel teljenek meg a napjaid most és később is.
George E. Vaillant professzor a világ leghosszabb boldogsághoz kapcsolódó kutatásáról szóló könyvben úgy foglalja össze a kutatás tanulságait: A boldogság szeretet. Pont.
A szociális kapcsolatok hiánya magasabb kockázatot jelent ha szív- és érrendszeri betegségekről vagy éppen demenciáról beszélünk. A magányban sérülékenyebb lesz nem csak a testünk, de a lelkünk is.
Ez a szeretetteljes kapcsolódás jöhet a családodtól, a Bari lámpásokkal kivilágított kis terén ücsörgő olasz nénik esti társaságától vagy éppen egy kedves idegentől, akivel egy csoportba kerültél a workshopomon. Jól kapcsolódni nem csak boldogabbá, de egészségesebbé is tesz.

Kép forrása: Sunil Poudel
Van idő
Emlékszem, amikor gimiben néztem a barátnőmet a hiphop táncóráján és arra gondoltam: Ez a vonat nekem már elment.
Aztán tegnap reggel Shanghai egyik parkjában minden sarkon táncoló, jógázó, tollasozó időseket láttam. Egy helyi elmagyarázta, hogy itt amikor valaki nyugdíjba megy gyakran jön ki a parkba tanítani valamit, amit ő tud, vagy tanulni valamit, amit szeretne, de eddig nem volt lehetősége rá. Minden foglalkozás ingyenes, és szinte csak időseket látni, ők viszont megtöltik zenével, élettel, játékkal a park minden szegletét.
Az élethosszig tartó tanulás korrelációt mutat a mentális, fizikai és szociális aktivitással, ami habár kicsit szárazan hangzik, de körülbelül annyit tesz, hogy a tanulás nyomokban mozgást, közösséget és agytornát is magában foglal.
Talán itt az ideje, hogy anélkül, hogy racionális indoklást találnál feliratkozz arra a kerámia kurzusra, elgyere jógázni ‘csakúgy’ vagy megtanulj olaszul, mert tetszik a hangzása.
Boldog nőből boldog nénit
Őrizgettem neked egy jó hírt a végére. Már most elkezdheted. Nem kell kivárnod, míg néni leszel! Lehetsz kedvesebb nemcsak másokkal, de önmagaddal is (utóbbira nálam dupla pont jár). Választhatod azokat, akikkel biztonságos a csend és hangosabb a nevetés. Elkezdhetsz hinni benne, hogy amikor bármi újat tanulsz, azt a régi leckét is átismétled, hogy képes vagy növekedni.

Kép forrása: Sskar Abayev
Szerző: Kovács Eszter
(Kiemelt kép forrása: Cottonbro Studio)