Kiderült, hogy az öregedés nem egy lineárisan zajló, fokozatosan előrehaladó folyamat, ugyanis két jól körülhatárolt életszakaszban drámaian felgyorsul. De vajon mi történik a testünkben ezekben az időszakokban, miért öregszünk gyorsabban és hogyan tudjuk lassítani a folyamatot?
A biológiai öregedés egy sor komplex változást foglal magában…
Ezeket a változásokat genetikai, környezeti és életmódbeli faktorok is befolyásolnak. Egy 2024-es kutatás szerint az öregedés az életünk két szakaszában kimutathatóan felgyorsul.
„Nem arról van szó, hogy lassan, fokozatosan változunk az idő múlásával. Vannak igazán drámai pontok és változások” – mondta Prof. Michael Snyder, a Stanford Egyetem Genomikai és Személyre Szabott Orvoslás Központjának genetikus igazgatója és a tanulmány vezető szerzője.
A kutatás során több mint 4000 ember vérmintáját elemezték, hogy azonosítsák az öregedéshez köthető fehérjéket. Az eredmények azt mutatták, hogy bizonyos fehérjék szintje 44 és 60 éves korban drasztikusan megváltozik, ami arra utal, hogy ezek az időszakok kulcsfontosságúak az öregedési folyamat szempontjából.
De mit jelent ez pontosan? Ezek a biomarkerek nemcsak a szervezet általános állapotára utalnak, hanem például az izomvesztésre, a gyulladásos folyamatokra és az immunrendszer hanyatlására is.

Kép forrása: Kinga
Az első kritikus pont a 44 éves kor
Ebben az időszakban a testben jelentős hormonális változások zajlanak. A nőknél a perimenopauza kezdete, a férfiaknál a tesztoszteronszint csökkenése határozza meg ezt az időszakot. Az anyagcsere lassul, a test zsírtartalma nő, miközben az izomtömeg csökken.
Dr. Xiaotao Shen, a Stanfordi Egyetem Orvosi Karának korábbi kutatója és a tanulmány szerzője szerint „A menopauza vagy a perimenopauza hozzájárulhat a negyvenes éveik közepén járó nőknél megfigyelt változásokhoz, de valószínűleg más, jelentősebb tényezők is befolyásolják ezeket a változásokat mind a férfiaknál, mind a nőknél”.
Szóval nem okolhatók mindenért kizárólag a hormonok…
„A kutatók megfigyelték, hogy ebben az időszakban az öregedéshez kapcsolódó fehérjék egyes mennyisége hirtelen megemelkedik, ez pedig közvetlen összefüggést mutat a szervezet gyulladásos folyamataival és a sejtek regenerációs képességének csökkenésével.”
A szakértők szerint ezek a változások kihatnak az agy működésére is, növelve a stressz és a szorongás kockázatát, számolt be róla a ScienceAlert.
Synder azt is hangsúlyozta, hogy a 40-es évek közepén gyakran elég egy rossz mozdulat és máris izomsérülés, húzódás a vége, illetve azt is hamarabb észrevesszük a ruháinkon vagy a mérlegen, ha kicsit elengedtük magunkat táplálkozás téren – ez a lipidanyagcsere változásának számlájára írható.
A második fordulópont: a 60 éves kor
A hatodik x egy újabb lépcsőfokot jelent az öregedési folyamatban.
„Az immunrendszer gyengül, a sejtek regenerációs képessége jelentősen csökken, ami érzékenyebbé teszi a szervezetet a fertőzések és krónikus betegségek iránt.”
Kimutatták, hogy ebben az időszakban a szervezetben egyre kevesebb kollagén termelődik, ami nemcsak a bőr rugalmasságát befolyásolja, hanem a csontok és az ízületek állapotát is. A tanulmány szerzője arra is felhívja a figyelmet, hogy a 60-as éveinkben megjelenik a szarkopénia, vagyis az izomtömeg-vesztés is, amit érdemes komolyan venni és lehetőség szerint felkészülni rá. Hiszen a testmozgás és az aktív életmód fenntartása kiemelkedő szerepet játszik az öregedési folyamat lassításában, illetve a negatív hatások késleltetésében.

Kép forrása: Studio Romantic
Hogyan lassíthatjuk az öregedést?
Természetesen nincs egy konkrét recept, ami mindenki számára tökéletes megoldást jelent az öregedés ellen. A saját szervezetünk igényeit és az életmódunkat figyelembe véve érdemes kialakítanunk egy olyan longevity protokollt, ami hatékony és a hétköznapokban is kivitelezhető. Ebben ez a cikkünk nyújt segítséget.
Van azonban három olyan terület, ami megkerülhetetlen, ha egészségtudatos életmódról vagy a fiatalságunk megőrzéséről van szó:
Megfelelő táplálkozás: a mediterrán étrend egészségre gyakorolt jótékony hatását számos tanulmány igazolja. Emellett érdemes minél több olyan alapanyagot beépíteni az étrendünkbe, amely gyulladáscsökkentő hatásával és magas antioxidáns tartalmával támogatja a szervezetünk optimális működését.
Fontos, hogy figyelembe vegyük a szervezetünk egyedi jellemzőit, ezzel foglalkozik a precíziós táplálkozás, amiről ebben a cikkünkben olvashatsz.
Mozgás: az izomerősítő edzések és az egyensúlyt javító gyakorlatok segítik az öregedés lassítását. Ezért tökéletes sport lehet számunkra a reformer pilates, ami az ízületeket kímélve segít az erőnlétünk növelésében és az izomépítésben. Minden korosztály számára ajánlott, hiszen azzal, hogy fejleszti az egyensúlyérzéket, javítja a mozgáskoordinációt, csökkenti az esések kockázatát és hozzájárul egy aktív, egészséges időskorhoz.
Mentális frissesség: a fizikai állapotunk mellett legalább annyira fontos a mentális frissességünk és a kognitív egészségünk megőrzése is, hiszen a cél az, hogy ne csak hosszabbítani tudjuk az életünket, hanem tartalmasabbá tenni és valóban kiélvezni azt. Az aktív szellemi és társasélet pedig bizonyítottan hozzájárul az öregedés késleltetéséhez. A kognitív egészségmegőrzéssel egy külön cikkben is foglalkoztunk, ahol több szempontot is körbejártunk. Ezt itt tudod elolvasni.
Habár az öregedés egy természetes folyamat, nem feltétlenül kell, hogy az életünk bizonyos pontjain drámai hirtelenséggel csapjon le ránk. A megfelelő információk birtokában, tudatos longevity stratégiával ezeket a biológiai ugrásokat mérsékelhetjük és megőrizhetjük a vitalitásunkat.
Szerző: Hevesi Szandra
(Kiemelt kép forrása: kiuikson)
Források:
- Nature Aging – Xiaotao Shen: Nonlinear dynamics of multi-omics profiles during human aging
- The Guardian – This article is more than 7 months old Scientists find humans age dramatically in two bursts – at 44, then 60
- CNN Health – Rosa Rahimi: Humans age dramatically at two key points in their life, study finds
- ScienceAlert – Michelle Starr: Study Finds Humans Age Faster at 2 Sharp Peaks – Here’s When
Ezek is érdekelhetnek: