Lassan január végéhez közeledve, amikor a karácsonyi fényűzés már rég a múlté, a szilveszteri fogadalmak lendülete pedig sokaknál halk sóhajjá csendesült, érkezik a rettegett „Blue Monday”.
A nap, amit a világ legdepressziósabbjaként bélyegeztek meg – mert az időjárás szürke és hideg, a tervek tornyosulnak, és a motiváció valahol a nullához közelít. De miért kéne ennek a napnak színtelennek lennie? Talán lehetne ez a nap, amikor valami izgalmas, új kezdődhet?
Hozzáállás kérdése?
Gondoljunk csak bele: ki döntötte el, hogy épp ez a nap a legszomorúbb? Egy képlet? Egy kutatás?
A kék hétfő koncepciót Cliff Arnall pszichológus vezette be, és 2005 óta terjed el a világban.
Az igazság az, hogy az életünk színeit nem a naptár, és nem is az ilyen típusú kijelölt napok elképzelése adja, hanem mi magunk. A „Blue Monday” lehet egy remek kifogás arra, hogy egy kicsit elmerüljünk az önsajnálatban, de miért ne használnánk a mai napot inkább arra, hogy lendületet vegyünk, és valami váratlan és szokatlan új dolgot hozzunk létre? Persze a nagy tettek helyett, tökéletes, ha ma csupán egy jó hangulatú hétfői napot menedzselünk le. Jó, de hogyan, ha a csapból is az folyik, hogy már pedig ma mindenki depressziós lesz?
Világmegváltás helyett
Nem kell újraírni az életünket egyetlen nap alatt, de néhány apró pillanat talán éppen elég ahhoz, hogy más szemmel lássuk a kék hétfőt. Vegyünk például egy reggeli rituálét. Nem, nem a rohanásról beszélek, hanem arról a pár percről, amit magunknak szánunk. Egy illatos tea, egy kedvenc könyvből olvasott néhány sor, vagy egy felpezsdítő arcmaszk, a hétköznapok rohanásában is feldobhatja a reggeli hangulatunkat.
És mi lenne, ha ma egész nap kicsit megengedőbbek lennénk magunkkal?
Nem baj, ha nem tökéletes a mai nap. Ma nem kell mindenkit lenyűgözni. Ehelyett próbáljunk ki valamit, amit már régóta halogatunk, amit túl különlegesnek tartottunk a hétköznapokra, ami az öngondoskodás apró mozzanata lehet.

Kép forrása: fizkes
Akkor is jó úton járunk, ha mára olyan egyszerű, hétköznapi dolgokat tervezünk be, melyekről tudjuk, hogy örömöt okoznak számunkra. Nekem a főzés ilyen, a különleges, színes és egészséges ételek elkészítése közben igazi flow állapotba kerülök, ami biztos recept a lelki nyugalom és a boldog pillanatok felé. Sokat jelent számomra az edzés, ami a stresszlevezetésben és a testem átmozgatásában hatékony módszer. Az én “kék hétfői programlistámon” tehát egy könnyed, egészséges finomság elkészítése, és egy kettlebell edzés már biztosan szerepel.
Napközbeni pillanatok
A nap folyamán vegyük észre a történeteket, melyek körülvesznek minket. Az utcán egy idős pár mosolya, a boltban egy ismeretlentől érkező váratlan kedvesség – ezek nem mindennapi csodák, de mégis azok. Ha kicsit nyitottabb szemmel járunk ma, talán meglátjuk, hogy a világ nem is annyira szürke, mint elsőre hittük. Az észlelésen túl, mi magunk is mosolyt csalhatunk mások arcára, egy kedves gesztussal, néhány szeretettel teli szóval, vagy csak egy őszinte pillanattal ezen a szomorkásnak tűnő hétfői napon.
Nevetés, az elfeledett gyógyír
És ha már itt tartunk, a legegyszerűbb recept mára a nevetés. Nem, nem a csendes mosolyra, hanem arra a felszabadult, igazi kacagásra gondolok, amit lehet már hetekkel ezelőtt éreztél utoljára. Egy régi kedvenc film, egy beszélgetés a szeretett személlyel, akivel mindig képesek vagytok megnevettetni egymást, vagy akár csak egy elejtett poén a nap végén – ezek azok a pillanatok, amik színt csempésznek az egyszínű hétfői napunkba.

Kép forrása: PeopleImages.com – Yuri A
Milyen lesz a te kék hétfőd?
A „Blue Monday” nem egy átok, csak egy üres vászon. Rajtunk múlik, hogy milyen színeket viszünk bele. Lehet borús és unalmas, vagy lehet egy lehetőségeket kereső, vidám, de mégis különleges nap. A választás – mint mindig – a mi kezünkben van. Mert ha a mai napban is boldogságot keressük, akkor talán megtalálhatjuk ott, ahol nem is számítanánk rá.
Jó hír a végére:
a Cliff Arnall pszichológus által bevezetett kék hétfő csupán általános tényezőkön alapuló elképzelés.
Januárban sötét van, az évkezdés miatt a legtöbb embernek sok a feladata, és az év végi ünneplés után nehéz belerázódni a mindennapokba. Ez áll a „Blue Monday” mögött. Semmilyen tudományos bizonyítéka nincs, hogy ez lenne az év legdepresszívebb napja. Ne is adjunk alapot a kék hétfő koncepciónak.
Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő, Longevity Magazin
(Kiemelt kép forrása: Josep Suria)