Január 15-én zajlott Zürich szívében a Swiss Longevity Day (SLD), az év egyik legrangosabb longevity eseménye, ami az egészségesebb, hosszabb élet témáját járta körül. Melyek voltak a kutatók legfontosabb megállapításai? Elsőként számolunk be róluk magyar nyelven!
A rendezvény egyedülálló platformot biztosított világhírű kutatóknak és iparági szakértőknek, hogy megosszák legfrissebb eredményeiket, megvitassák az öregedési folyamatot befolyásoló biológiai, genetikai és környezeti tényezőket, miközben az üzleti és tudományos világ számára is új perspektívákat nyitottak. Lessünk be a kulisszák mögé!
Nem arról van szó, hogy egy csapásra 120 vagy 150 évesek leszünk, hanem arról, hogy elérjük a 90-et, a lehető legegészségesebbek legyünk, majd gyorsan meghaljunk.
– állítja Nina Ruge, biológus, az esemény egyik fő előadója, valamint 5 longevity könyv elismert szerzője.

Nina Ruge, forrás: Agi Simoes
De milyen konkrét lépésekkel érhetjük el a 90 éves korig tartó egészséges életet? Az SLD kiemelt tanulságai megmutatják a tudomány és a gyakorlat találkozását:
- Hormonális egészség: nők a középpontban
A bioidentikus hormonpótló terápia (BHRT) az öregedés során az agy és a szív egészségének megőrzéséhez nyújt alapvető támogatást. A nők esetében, akiknél kétszer nagyobb az Alzheimer-kór kockázata, különösen fontos a menopauza utáni első 5-10 évben megkezdeni a kezelést, hogy megvédjék szívüket és idegsejtjeiket a visszafordíthatatlan károsodásoktól.
- Izomban a gyógyír
Az erőnléti edzés fontosságát több előadó is kiemelte. Az izomtömeg egyrészt a mobilitás és a függetlenség megőrzése szempontjából nélkülözhetetlen, emellett pedig az anyagcsere egészségének fenntartásában is lényeges szerepet játszik. Az olyan egyszerű gyakorlatok, mint a guggolás, hosszú távon is jelentős hatást gyakorolhatnak az életminőségre.

Kép forrása: Agi Simoes
- Bél-agy kapcsolat: belső egyensúly az elménkért
Egy korábbi cikkünkben már írtunk a bél-agy tengely komplex működéséről, valamint arról, hogyan formálja a mikrobiom az agyi folyamatokat. Dr. Stephanie Blum, a Probi igazgatótanácsának tagja rámutatott, hogy az öregedéssel a mikrobiom diverzitása csökken, ami gyulladásos folyamatokat indíthat el az agyban, ami a demencia és a kognitív hanyatlás egyik fő okozója. Az egészséges étrend, a fizikai aktivitás, a kognitív stimuláció, a társas tevékenységek és a kardiovaszkuláris kockázati tényezők, például a magas koleszterinszint ellenőrzése segíthetnek megőrizni a bélflóra egyensúlyát és az agy egészségét.
- Életmód vagy genetika – a longevity fő kérdése
Egy korábbi cikkünkben már bemutattuk, hogy a kutatók miként vélekednek az életmód és a genetika szerepéről a hosszú élet kialakításában. Dr. Thomas D. Szucs előadásában kiemelte a longevity gének szerepét a stresszválaszban, az anyagcsere működésében és az öregedés folyamatában. Az epigenetikai kutatások szerint az étrend, a testmozgás, a mentális jóllét, a célkitűzések és a társadalmi kapcsolatok jelentős hatással lehetnek a gének aktiválódására vagy kikapcsolására. Az őssejt-technológia és a génterápia új horizontokat nyithat az egészséges hosszú élet elérésében, beleértve a hibás gének cseréjét, a gyulladást okozó gének szabályozását és a hosszú élettartamot biztosító gének bevezetését.
A professzorral készült exkluzív interjúnkat pedig itt olvashatod.

Kép forrása: Agi Simoes
Az SLD öröksége
Dr. Liv Kraemer, a „Skin Longevity” szerzője rámutatott: a hosszú élet nem az örökkévalóságról szól. „Mindannyian megöregszünk. Majd meghalunk. Az élet véges, és nem arról szól, hogy örökké éljünk.” – de éppen ezért minden pillanat lehetőség arra, hogy tartalommal töltsük meg életünket, és a legjobbat hozzuk ki abból az időből, ami megadatik. Egészségben. Longevity szemléletben.
2025 a longevity jegyében telik, és ha nem akarsz lemaradni a legfrissebb hírekről, cikkünkben összegyűjtöttük az idei legfontosabb eseményeket.

Kép forrása: Agi Simoes
Szerző: Révész Bogi
(Kiemelt kép forrása: Agi Simoes)