Ikigai, a japán életfilozófia, amit ismerned kell

2024. december 31. | Longevity-Flow, Címlap

Olvasási idő: 3 perc

Az „ikigai” a japán kultúrában az egyik legfontosabb kulcs a helyi emberek hosszú, boldog életéhez. De mit is jelent ez, és hogyan kapcsolódik a longevity, azaz a hosszú élet filozófiájához?

Mi az ikigai?

Az ikigai, szó az élet értelmét jelenti, tágabb értelemben a boldogság, a szenvedély, az anyagi jóllét és a céltudatosság egyesülését takarja. Egy olyan világszemlélet, amely bizonyítottan hozzájárul a Japánban élők kiemelkedően magas életkorához. A távol-keleti országban található sziget, Okinawa, a világ 5 kék zónáinak egyike, ahol az emberek gyakran megélik a 100 év feletti életkort. Nem véletlen nevezik ezt a területet a longevity szigetének.

Az ikigai egy komplex fogalom, amely a következő négy alappillér összefonódásából áll:

  1. Amit szeretsz: Azok a tevékenységek, amelyek boldoggá tesznek és amiket szívesen végzel.
  2. Amit jól csinálsz: Azok a készségek és területek, amelyekben kiváló vagy.
  3. Amire a világnak szüksége van: Azok a problémák vagy igények, amelyekkel mások szembesülnek, és amelyre te megoldást kínálaz.
  4. Amiért pénzt kapsz: Azok a tevékenységek, amelyekért anyagi ellenszolgáltatásban részesülsz.

Fontos, hogy a négy területen külön-külön is lehetünk sikeresek és boldogok, de ezek összefonódása, összhangja adja az igazi ikigait, amely segít meghatározni az élet értelmét és célját.

Ha valaki olyan munkát végez, amelyben örömét leli, amelyben kiváló, amely mások számára is igazán hasznos és amelyért meg is fizetik, akkor az ikigai teljességét tapasztalhatja meg.

Fontos azonban, hogy a különböző életszakaszokban az ikigai újrafogalmazása szükséges lehet. Ha valaki például a munkájában valódi életcélra lelt, akkor érdemes azzal is foglalkoznia, hogy nyugdíjas korában mi lesz élete központi eleme, ezért idősebb korára célszerű újabb életfeladatot találni.

Kép forrása: muse studio

Ikigai és a hosszú élvezet

Hogyan járulhat hozzá az ikigai a hosszú élethez? A válasz a pszichológiai és egészségi előnyökben rejlik. A céltudatosság és az élet értelmének megtalálása a boldogsághoz és a jó közérzethez vezet. Azok, akik megtalálják az ikigaijukat, gyakran aktívabbak és elégedettek az életükkel, ami pozitív hatással van a mentális egészségre. Életcéllal élni napi szintű motivációt adhat a cselekvéshez.

A szív egészsége összefügg a boldogsággal és az elégedettséggel. Az ikigai megtalálása csökkentheti az élet stresszével járó nyomást, ami a szívbetegségek és más egészségi problémák megelőzését segíti. A boldogság és a pozitív életszemlélet hatással van a testünk hormonális egyensúlyára is, ezáltal erősítve az immunrendszert. Mindemellett a céltudatos mindennapok megvédhetnek bennünket a depressziótól is. Az optimista elméről részletesebben írtunk korábban, a cikk elolvasható ide kattintva. A tudatos életszemléletről szóló cikkünk pedig itt olvasható.

Az ikigai megtalálása

Az ikigai megtalálása egy folyamat, amelyhez idő, önismeret és nyitottság szükséges. Ahhoz, hogy felfedezd a saját ikigaidat, érdemes elkezdeni a következő lépésekkel:

  1. Önreflexió: Gondold végig azokat a tevékenységeket, amelyek örömet okoznak neked, és írd le őket egy füzetbe. Hetente vizsgáld meg, hányat végeztél belőlük a napokban? Ez a lista jó kiindulási alap, és bátran bővítsd időnként.
  2. Képességek feltérképezése: Milyen készségeid vannak? Milyen területeken vagy a legjobban? Melyeken szeretnél még fejlődni? Ehhez milyen lépésekre van szükség? Érdemes ezen elgondolkodni időnként. Régóta szeretnél megtanulni egy új nyelvet, elvégezni egy tanfolyamot, megismerni valami újat? Mire vársz még, bátran vágj bele képességeid fejlesztésébe. Ma már az online képzések világában a mindennapokba könnyen beépíthető módon tanulhatsz valami újat.
  3. Milyen problémákat foglalkoztatnak? Gondolkodj el azon, hogy hogyan tudnál segíteni másoknak, és mi az, amire szükségük van a körülötted élőknek. Figyelj olyan problémákra, amelyekre van megoldási ötleted. Találj ki új lehetőségeket, amelyekkel a környezeted számára úgy lehetsz hasznos, hogy te magad is örömödet leled benne.
  4. Anyagi fenntarthatóság: Vizsgáld meg, hogy milyen a jelenlegi anyagi helyzeted. Elégedett vagy a mostanival? Gondold végig mi az, amivel az általad kedvelt tevékenységek közül jelentős anyagi haszonra tudnál szert tenni!
ikigai

Kép forrása: Dmytro Buianskyi

Ha az ikigai szemléletet a napi döntéseink iránytűjeként használjuk, könnyebben elkerülhetjük a kiégést, mivel olyan tevékenységekre összpontosíthatunk, amelyek egyszerre jelentenek örömöt és értelmet. Ez a szemlélet a hétköznapokban segíthet abban, hogy a napi rutinjainkat ne csupán feladatokként, hanem egy nagyobb cél részeként lássuk, így a monoton tevékenységek is értelmet nyerhetnek.

Az ikigai gyakorlati alkalmazása arra ösztönözhet, hogy az életünkben ne csak a „mit” és „hogyan” kérdéseire keressünk választ, hanem a „miért” kérdése által vezéreljük döntéseinket.

Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő Longevity Magazin

(Kiemelt kép forrása: artin1)

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben