Hogyan őrizzük meg hajunk egészségét télen?

2024. december 3. | Longevity-szépség, Címlap

Olvasási idő: 3 perc

Amikor közeleg a tél, felkészülünk rá: elővesszük a téli holmikat a szekrény mélyéről, karácsonyi dekorációkkal díszítjük a lakást, kereket cserélünk az autón és gazdagabb bőrápolókrémeket használunk. De vajon nem feledkezünk meg valamiről? Mondjuk a hajunkról.

Helyrehozni valamit mindig nehezebb feladat, mint vigyázni rá. Ezért érdemesebb hajunkat lehetőség szerint megóvni a kinti hidegtől és a benti száraz melegtől, mintsem tavasszal a fodrásztól várni, hogy helyrehozza a téli szezonban okozott károkat. A longevity szemlélet része az, hogy gondolkodunk előre, a hosszú távú egészségmegőrzésre. Adjunk extra szeretetet és törődést ezekben a hónapokban a hajunknak. Na de hogyan?

A jó hajápolás a gyökereknél kezdődik

Nos, a legfontosabb egyben legegyszerűbb lépés: sapkát, kalapot kell viselni. Ezzel nem csupán a száraz, hideg levegőtől óvjuk meg a hajunkat, hanem a töredezéstől is. Érdemes a fejfedőt szaténnal, selyemmel bélelni, mert a szintetikus anyagok sérülést okozhatnak az érzékeny hajszálakban. A téli hónapok kiváló lehetőséget adnak arra, hogy kipróbáljunk egy-egy új fazont, új színvilágot. A rendszeres, néhány hetente beiktatott vágás egyébként is szükséges a hajtöredezés megakadályozása érdekében, és a hajvég-sérülés a téli hónapokban fokozottan jelentkezhez.  

Nagyon fontos, hogy egészségesen táplálkozzunk és bőségesen fogyasszunk folyadékot: teát, gyümölcs- és zöldséglevet, vizet.

Hideg időben ugyanis a fejbőr ereinek összehúzódás miatt kevesebb oxigénhez, tápanyaghoz jutnak a hajhagymák. Ez ellen úgy léphetünk fel hatékonyan, ha rostban, fehérjében, vitaminban gazdag étrendet választunk.

Az A-, B-, C-vitamin és kollagéntartalmú táplálékkiegésztők is segíthetnek, hiszen védik a hajtüszők sejtjeit, serkentik a haj növekedését, támogatják a regenerálódását. A téli szuper élelmiszerekről itt írtunk. Ne feledjük: minden jó hajápolás a gyökereknél kezdődik. Ezekkel a lépésekkel belülről támogatjuk hajunk védelmét. 

hajunk

Kép forrása: PeopleImages.com – Yuri A

Zimankóban a jelszó, a hidratálás 

Szakemberek ajánlása szerint mindig a hajtípusunkhoz és szezonhoz igazodó, jó minőségű, szulfátmentes, keratintartalmú sampont válasszunk, és ne feledkezzünk meg a kondicionálók használatáról sem.

Ez utóbbiak közül is érdemes a szilikonmentes receptúrájú, nedvességkiegyenlítő, mélyen hidratáló balzsamokat választani. Hetente egyszer hidratáltságot támogató hajpakolást, hajmaszkot is bevethetünk a védelem érdekében a hajmosást követően. Időnként pedig kiegészíthetjük a téli hajápolási rutint egy-egy éjszakai kezeléssel is: revitalizáló, tápláló, töredezésgátló hajpakolást válasszunk ebben az időszakban. 

Mivel nem mindegy, milyen készítményeket használunk, ahogyan az sem, hogyan használjuk őket, mindenképpen érdemes konzultálni egy, a témában jártas szakemberrel, aki az otthoni praktikákat kiegészítendő szalonban elérhető kezeléseket is kínálhat a haj védelmének és állapotának javítása érdekében. Érdemes kipróbálni a Magyarországon is egyre elterjedtebb head spa-t, ahol szakértők a fejbőrünk és hajunk állapotának megfelelő, személyre szabott kezeléseket végeznek. A fejbőr diagnosztika a kiindulópont, amely megmutatja hajunk aktuális egészségi állapotát, amelyre célzott revizalizáló kezeléseket és masszázst is kaphatunk, egyéni igényeinknek megfelelő hajápolási termékek alkalmazása mellett. 

hajunk

Kép forrása: folyphoto

Kevesebb hőt!

Bármennyire is jól esik egy téli estén a forró víz, az ajánlások szerint hajmosáshoz érdemes csökkentenünk a víz hőmérsékletét.

A forró víz és gőz ugyanis elszívja a nedvességet, ebből következőleg a haj szárazabb, törékenyebb lesz.

Hajmosáshoz inkább langyos vizet használjunk, öblítéshez akár hideget, ezáltal a hajunk fényesebbnek tűnik majd. 

Ha a megfelelő készítmények alkalmazásával már tiszta és hidratált a fejbőr és a haj, akkor jön a szárítás. Vagyis inkább ne jöjjön, mondják a hajszakértők. A meleg levegő ugyanis szárítja a fejbőrt és fokozza a hajtöredezést, ezért a hajtövek szárítása után, érdemesebb hagyni, hogy magától száradjon meg a haj többi része. Természetesen télen ez nehezebb feladat, így gyakrabban használjuk a hajszárítót. Ebben az esetben két dolgot mindenképpen tegyünk meg: használjunk hővédő sprét és lassan, alacsony hőfokon szárítsuk meg a hajunkat. A hőhatás miatt a hajvasalást, -göndörítést sem javasolják a fodrászok, ráadásul a téli párás időben gyakran nem is tud megmaradni a kívánt hatás. Ha mégis szeretnénk ilyen módon formázni a hajunkat, akkor győződjünk meg arról, hogy teljesen száraz a hajunk és tegyünk meg mindent a védelme érdekében. Így lesz majd gyönyörű, fényes, lágy esésű és ápolt a hajunk. 

Ezek a legfőbb trükkök a téli hajápolást tekintve. Betartva a lépéseket, hajunk hidratált, életteli teli maradhat a hidegebb hónapokban is, így ragyoghatunk a családi karácsonyi vacsorán, céges bulikon és a csendesebb hétköznapokon egyaránt – mégpedig büszkén, emelt fejjel. Ez pedig télen is vezérelv. 

Szerző: Melich Krisztina

(Kiemelt kép forrása: Prostock-studio)

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben