Hogyan őrizzük meg a szellemi frissességet és a kognitív egészséget? 

Olvasási idő: 3 perc

Hogyan hosszabbíthatjuk meg az életünket? – a kérdés, ami egy új tudományág és számos felfedezés megszületését eredményezte. A legfontosabb viszont talán nem is az évek száma… hiszen akkor élhetünk igazán teljes életet, ha maximálisan élvezni tudjuk a rendelkezésünkre álló időt. Ehhez pedig kulcsfontosságú a kognitív egészségünk megőrzése.

Mindannyian olyan idős kort képzelünk el magunknak, amiben a szellemi képességeink és a memóriánk épp úgy működik, mint fiatalon. Amiben számíthatunk az ítélőképességünkre, az emlékezetünkre és a kreativitásunkra is. Hiszen sokszor épp ezekben az években nyílik lehetőség arra, hogy valóban azzal töltsük a napjainkat, ami feltölt és boldoggá tesz minket. De mi van akkor, ha mindez nem magától értetődő? Ha nem természetes és nem jár garantáltan, alanyi jogon mindenkinek?

Az öregedéssel járó folyamatok negatívan befolyásolhatják a különböző kognitív funkciókat, akár egy ideig anélkül is, hogy észrevennénk. Igazságtalannak tűnhet, de a jó hír, hogy nagy százalékban rajtunk és az életmódunkon múlik, hogyan telnek majd életünk utolsó évtizedei.

Szuper ételekkel az agyunk egészségéért

A teljes élethosszig tartó kognitív funkciók épsége több tényezőtől függ. Ezek közül az egyik legfontosabb a táplálkozás, hiszen az agyunk optimális működéséhez megfelelő tápanyagokra van szükség. 

Létezik egy diéta vagy táplálkozási irányzat, amelyet több étrend elemeit felhasználva kifejezetten az agy egészségének megőrzéséért fejlesztettek ki. Ez a MIND-diet (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay), amely a mediterrán étrend és a DASH-diéta elemeit ötvözi. Eredetileg a kognitív hanyatlás és az Alzheimer-kór kockázatának csökkentésére tervezték és kiváló eredményeket érnek el vele: Egy 2015-ben publikált tanulmány szerint,

a MIND-diétát szigorúan követők körében 53%-kal csökkent az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata.

Alapelvei közé tartozik a nagy mennyiségű zöldség és gyümölcs – különösen a piros bogyós gyümölcsök – fogyasztása, illetve a vörös húsok, a zsírosabb tejtermékek és a feldolgozott élelmiszerek kerülése. Talán felesleges is megemlíteni, de a dohányzás és az alkoholfogyasztás jelentős mértékben ronthatja az agy működését, ezért ezek is tiltólistára kerülnek.

egészség

Kép forrása: Dulin

Mozgás, az elménk őre

A testmozgás nemcsak az izmokat, hanem az elménket is formában tartja. Tudományos kutatások bizonyítják, hogy az aerob gyakorlatok, mint a futás, úszás vagy tánc, jótékonyan hatnak a memóriára és az érzelmi szabályozásra. Akár csak egy könnyed séta is érezhetően javítja a hangulatunkat.

Emellett fokozzák az agy oxigénellátását és elősegítik az új agysejtek képződését.

Pihentető alvás: Az agy regenerációja

Az alvás során agyunk újratölti az energiaraktárait és megszabadul a nap során felhalmozott toxikus anyagoktól. A minőségi alvás alapfeltételei közé tartozik az fix lefekvési és ébredési idő, a sötét és csendes környezet, valamint az elektronikus eszközök használatának mellőzése lefekvés előtt. Ha bővebben olvasnál az alvás jelentőségéről, neked ajánljuk ezt a cikkünket!

Mentális tréning és stresszkezelés

Az agyünk tréningezhető, akárcsak az izmaink. A keresztrejtvények, logikai játékok vagy új nyelv tanulása mind hozzájárulhatnak az agy rugalmasságának megőrzéséhez. A meditáció, mindfulness és relaxáció segítségével pedig csökkenthetjük a stressz szintjét, amit ugyan kikerülni nem tudunk, de ha megtanuljuk jól kezelni, az jelentősen hozzájárulhat az agyunk egészségének fenntartásához és a hosszú, kiegyensúlyozott élethez. De mit is jelent az, hogy “jól kezelni”? Erről írtunk ebben a cikkben!

Társas kapcsolatok

Kutatások igazolják, hogy a társas kapcsolatok jelentős hatással vannak a gondolkodásunkra, érzéseinkre és a viselkedésünkre is, ez pedig közvetetten befolyásolja a fizikai egészségünket. 

A kutatók szerint egyértelműen kimutatható, hogy aki szeretetteljes közegben él és nagy hangsúlyt fektet a családi, baráti kapcsolatok ápolására, az nagyobb eséllyel fog egészségtudatos döntéseket hozni. Ráadásul a kognitív leépülés is igazoltan kisebb eséllyel alakul ki, ha nem magányosan éljük életünk utolsó évtizedeit.

Ezenkívül a pozitív társas kapcsolatok csökkentik a krónikus gyulladásos biomarkerek, mint az interleukin-6 (IL-6) és a C-reaktív fehérje (CRP) szintjét, amelyek magas szintje összefüggésbe hozható különböző betegségek fokozott kockázatával. 

Kép forrása: insta_photos

Nem csak magunk miatt fontos…

“Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél.” (Antoine de Saint-Exupéry)

A kis herceg ikonikus tanítása az állatokon és a természeti környezeten túl, a saját családunkra is épp úgy  igaz. Felelősséggel tartozunk a családunk, a szeretteink iránt is. Épp ezért, a kognitív egészség megőrzése nem csupán a saját életminőségünkről szól. Tudatos életmód kialakításával és néhány talán nehéznek tűnő döntés meghozatalával nemcsak magunkat ajándékozhatjuk meg egy kognitív problémáktól mentes időskorral, hanem a szeretteinket is minőségi együtt töltött idővel és közös emlékekkel.

Szerző: Hevesi Szandra

(Kiemelt kép forrása: JKstock)

Források:

  1. Medical Online – Demenciához vezethet, ha egészségtelenül táplálkozik
  2. National Library of Medicine – MIND diet associated with reduced incidence of Alzheimer’s disease
  3. National Library of Medicine – The Effects of Exercise for Cognitive Function in Older Adults: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials
  4. Psychology Today – Word Puzzles and Board Games Boost Brain Health
  5. Wiley Online Library – A healthy lifestyle is a social lifestyle: The vital link between social connection and health outcomes

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben