Gondoljunk bele, egy életmódváltás, egy fontos lépés a karrierünkben, vagy épp annak elhatározása, hogy hosszú távon szeretnénk foglalkozni az egészségünk megőrzésével – mind több lépésből álló megvalósítást és tervezést igényel.
A célkitűzések meghatározása fontos szerepet játszik abban, hogy teljesebb és kiegyensúlyozottabb életet élhessünk. Azonban nem mindegy, hogyan állítjuk fel ezeket a célokat. Ha túlzottan nagyratörők, gyorsan elbátorodhatunk, ha pedig nem elég kihívást jelentőek, elveszíthetjük az érdeklődésünket.
A siker azon múlik, hogy képesek vagyunk-e jól megfogalmazni a céljainkat és végrehajtani a terveinket. Van egy keretrendszer, melyet a SMART betűszóval írnak le. A SMART rövidítés az angol Specifikus (Specific), Mérhető (Measurable), Elérhető (Achievable), Releváns (Relevant) és Időhöz kötött (Time-bound) szavakból származik.
Mi az a SMART módszer?
A SMART módszer egy olyan könnyen átlátható struktúra, amely segít a célkitűzések elérésében. De hogyan alkalmazzuk ezt a mindennapjainkban?
- Specific (Konkrét): pontosan meghatározott, világosan megfogalmazott célok, amelyek egyértelműek számunkra.
- Measurable (Mérhető): mérhető és számonkérhető, ezáltal jól dokumentálható a haladás, ami ösztönöz a folytatásra.
- Achievable (Elérhető): reális és megvalósítható, nem haladja meg a képességeinket és erőforrásainkat.
- Relevant (Releváns): illeszkedik a többi célunkhoz, kapcsolódik az értékeinkhez, további terveinkhez.
- Time-bound (Határidővel ellátott): van pontos határideje vagy időkerete.
A Harvard Business Review kutatásai szerint, a SMART-módszerrel meghatározott célok 76%-kal nagyobb valószínűséggel valósulnak meg, mint azok, amelyeket általánosabban és kevésbé strukturáltan fogalmaznak meg.
A megvalósítható célok pszichológiája
A hatásos célok egyensúlyt teremtenek a kihívás és a megvalósíthatóság között. A túl alacsony kihívást jelentő célok demotiválóak, míg a túl magasak stresszt okozhatnak. Az optimális célkitűzés kellően feszegeti a komfortzónánkat, így növeli az önbizalmat, támogatja az önállóságot és az egyéni fejlődést.

Kép forrása: mimagephotography
Hogyan érd el a céljaidat SMART-módszerrel?
- Légy konkrét
A célnak világosnak és konkrétnak kell lennie. Ne azt mondd, hogy „egészségesebben szeretnék élni”, hanem például: „minden héten háromszor fogok 30 percet sétálni”. A konkrét megfogalmazás segít az összpontosításba és a megvalósíthatóságban.
- Határozz meg mérhető eredményeket
A mérhetőség segít nyomon követni a haladásodat, és sikerélményt nyújt. Meg kell határozni azokat a mérföldköveket, amelyek eléréséért dolgozol. Sokkal eredményesebb a “fogyni szeretnék” helyett a “szeretnék leadni 5 kilót!”
- Legyen elérhető
Reális célokat tűzz ki, amelyek figyelembe veszik a rendelkezésre álló időt és erőforrásokat. Például, ha nem szoktál futni, kezdj heti két alkalommal 20 perces kocogással egy 10 km-es táv helyett. Hálás lesz a szervezeted is, mert a fokozatos terhelés és táv-növelés a mozgásszervek számára optimális. De a cél elérésében is ez lesz a járható út, hiszen egy új szokás kialakításánál a legfontosabb a következetes végrehajtás.
- Kapcsolódj az értékeidhez
A célok legyenek összhangban a személyes értékeiddel és hosszú távú terveiddel. Ha az egészség fontos számodra, az ezzel kapcsolatos célok motiváltabbá tehetnek. Több, cél meghatározása ezen a területen pedig erősítheti egymást.
- Tűzz ki határidőt
A határidők betartása nagyon fontos és nehéz feladat. Az előttünk álló munka mennyiségét rendre alábecsüljük. Próbáljunk meg a tervezéskor egy tágabb, tartható időintervallumot kijelölni. Induljunk ki Murphy törvényéből: ami közbejöhet, közbe is fog! A határidő motivációt ad. Ha azt mondod, hogy „a következő hat hétben napi két liter vizet fogok inni”, nagyobb eséllyel tartod be, mintha nem határoztál volna meg időkeretet.
Valósítsd meg a célokat, hogy ne csak tervek maradjanak
- Írd le a célokat
Ez fontosabb, mint gondolnánk. Az írott céloknak ereje van, még akkor is, ha nem készül belőlük akcióterv. Henriette Anne Klauser a Write It Down and Make It Happen című könyvében ír a jelenségről. Ha valamit leírsz, azzal a cél elérése irányába tereled a gondolataidat.
Egy a Columbia Egyetemen végzett kutatás azt mutatta ki, hogy 42%-kal több az esélye, hogy valóban megvalósítsuk céljainkat, ha rendszeresen feljegyeztük őket.
- Készíts céltervet
A SMART-célok segítenek, de terv nélkül nehéz lehet őket megvalósítani. Kezdj egy egyszerű lépéssel: írd le a célodat, majd bontsd le kisebb, napi vagy heti szintű feladatokra. Sokan a papír alapú tervezés hívei, de egyre több funkcióval rendelkeznek a digitális naptárak, jegyzetek és applikációk is, amelyek emlékeztetnek az egyes teendőkre, és nyomon követik a haladásodat.

Kép forrása: PeopleImages.com – Yuri A
Fontos a rugalmasság és sikerek megélése
Ne feledd, hogy az élet kiszámíthatatlan, és néha a célok elérése több időt vagy módosítást igényelhet. Légy türelmes önmagaddal, és ne félj változtatni, ha szükséges. Ünnepeld meg a kisebb sikereket is, hiszen ezek adják az erőt a további lépésekhez.
A célok elérésének folyamata nemcsak az eredményről szól, hanem arról az útról is, amely során tanulunk, fejlődünk és közelebb kerülünk önmagunkhoz. A SMART-módszer egy eszköz és egy lehetőség arra, hogy tudatosabban éljük az életünket, elérjük azt a testi-lelki egyensúlyt, amely a hosszú és tartalmas élet alapja.
Szerző: Mertain Lilla
(Kiemelt kép forrása: NDAB Creativity)
Források: