Hogyan függ össze a VO2 max érték a várható élettartammal?

Olvasási idő: 3 perc

Ha az egészségünkkel kapcsolatos mérőszámokról van szó, legtöbbször a testsúlyra, koleszterinszintre vagy a vérnyomásra gondolunk. Létezik azonban egy szám, ami sokkal többet elárul a szervezetünk állapotáról és a várható élettartamunkról, mint gondolnánk. Ez a VO2 max, vagyis a maximális oxigénfelvétel értéke, ami a legújabb kutatások szerint az egyik legfontosabb biomarker lehet – ha az élethosszról és az egészségről van szó.

Miért ilyen fontos a VO2 max érték?

A VO2 max azt mutatja meg, mennyi oxigént képes a szervezetünk felhasználni intenzív fizikai terhelés során. Minél magasabb ez az érték, annál hatékonyabban működik a szív- és érrendszerünk, a tüdőnk és az izmaink – vagyis annál fittebbek vagyunk.

Egy 2018-as, több mint 120 000 fő részvételével készült kutatás a JAMA Network Open szaklapban döbbenetes összefüggéseket tár elénk.

A legmagasabb fittségi szinttel rendelkező alanyok halálozási aránya négyötödével alacsonyabb volt, mint a legalacsonyabb VO2 max értékkel rendelkezőké – ez több mint négyszeres különbséget jelent a túlélési esélyeket tekintve.

A tanulmány arra is rámutatott, hogy a kardiovaszkuláris fittség erősebb előrejelzője a halálozásnak, mint az életkor, a dohányzás vagy a magas vérnyomás.

Hasonló eredményre jutott a British Journal of Sports Medicine egy friss tanulmánya is: eszerint a VO2 max megbízhatóbban jelezte előre a várható élettartamot, mint a testtömegindex (BMI). Még azok is, akik túlsúlyosak voltak, de jó fittségi szinttel rendelkeztek, kedvezőbb túlélési esélyekkel rendelkeztek, mint a vékonyabb, de kevésbé edzett személyek.

Kép forrása: Jacob Lund

A hosszú élet képlete: szakértői nézőpont

Dr. Peter Attia, a hosszú élettartam világszerte elismert kutatója és a Végigélni című (Outlive) bestseller szerzője szerint a VO2 max az egyik legfontosabb biomarker, amit figyelemmel kellene kísérnünk.

„A kardiovaszkuláris fittség olyan, mint egy biztosítás: nem csupán a teljesítőképességről szól, hanem az élethossz meghosszabbításáról is”

– olvasható Attia egy 2022-es cikkében.

Kiemeli azt is, hogy már egy mérsékelt javulás is drámai különbséget eredményezhet. Például ha valaki a „low” kategóriából a „below average” csoportba lép, az akár 50%-kal csökkentheti a korai halálozás kockázatát. Ha pedig valaki az „above average” szintre jut, ez az arány 70%-os kockázatcsökkenés is lehet.

Hogyan mérhető és mitől függ a VO2 max?

A VO2 max értékét ma már nemcsak profi sportolók, hanem bárki könnyedén nyomon követheti. Számos korszerű okoseszköz – például egyes okosórák, fitneszkarkötők vagy mobilalkalmazások – képes a VO2 max becslésére, jellemzően a pulzus és a mozgásminták alapján. Ezek az eszközök kényelmesek és hasznosak lehetnek a fejlődés nyomon követésére, de fontos tudni, hogy inkább irányadó értékeket mutatnak.

A legpontosabb mérés terheléses ergospirometriás vizsgálattal történik, amelyet speciálisan felszerelt laboratóriumokban végeznek.

A vizsgálat során a páciens fokozatosan növekvő intenzitású fizikai terhelésnek van kitéve – jellemzően futópadon vagy biciklin –, miközben egy maszk segítségével mérik a belélegzett és kilélegzett levegő oxigén- és széndioxid-tartalmát.

Ezzel párhuzamosan monitorozzák a szívritmust és más fiziológiai paramétereket is. Az így nyert adatok alapján meghatározható, hogy maximális terhelés esetén a szervezet milyen hatékonysággal használja fel az oxigént, ami közvetlen visszajelzést ad a szív- és érrendszer állapotáról.

A VO2 max értéke egyénenként jelentősen eltérhet, és több tényező befolyásolja. Például az életkor, hiszen a maximális oxigénfelvétel természetes módon csökken az idő múlásával, hozzávetőlegesen évtizedenként 5-10%-kal.

A nem is befolyásoló tényező, ugyanis a férfiaknál általában magasabb értékeket mérnek és persze a genetikai adottságok és az edzettségi állapot és az életmód is nagy szerepet játszik a VO2 max érték alakulásában.

VO2 max

Kép forrása: baranq

Mit tehetünk a magasabb VO2 max értékért?

Bár a genetikán és az életkoron nem változtathatunk, az életmódunkon igen – és ez teszi a VO2 max-ot különösen értékes mutatóvá. A jó hír az, hogy megfelelő mozgásprogrammal bárki képes fejlődni, ezáltal nemcsak a fizikai teljesítményét növelheti, hanem az egészségét is hosszú ideig megőrizheti. 

A legjobb módszer az érték javítására a rendszeres aerob testmozgás: futás, úszás, kerékpározás vagy gyorsgyaloglás. Különösen hatékony az intervallumos edzés, amely váltogatja az intenzív és pihenő szakaszokat. Ez ugyanis erősíti a szívet, növeli a tüdőkapacitást és javítja az oxigénfelhasználás hatékonyságát.

A fejlődéshez nincs szükség extrém teljesítményre, a lényeg a következetesség: már heti 150 perc közepes intenzitású mozgás is mérhető javulást hozhat. 

A jövő egyik legfontosabb biomarkere?

A VO2 max érték tehát mindannyiunk számára hasznos útmutató lehet, ha hosszabb, egészségesebb életet szeretnénk élni. Egyetlen szám, amely árulkodik a szívünk állapotáról, a tüdőnk teljesítményéről – és talán még arról is, hogy meddig élhetünk.

Szerző: Hevesi Szandra

(Kiemelt kép forrása: Maridav)

Források:

  1. JAMA Network Open – Kyle Mandsager, MD: Association of Cardiorespiratory Fitness With Long-term Mortality Among Adults Undergoing Exercise Treadmill Testing
  2. British Journal of Sports Medicine – Nathan R Weeldreyer: Cardiorespiratory fitness, body mass index and mortality: a systematic review and meta-analysis
  3. Dr. Peter Attia: How does VO2 max correlate with longevity?

Ezek is érdekelhetnek:

 

További érdekes cikkeink

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

„A hosszú élet nem ígéret, hanem következmény – Mi az alapjait rakjuk le.” Ezzel a szemlélettel indította útjára Dr. Baucsek Katalin a The Longevity Hubot – azt a szakmai és társadalmi hálózatot, amely a hosszú, egészséges életet nem vágyálomként, hanem megtervezhető,...

bővebben

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Aki a rengetegbe elveszni indul
Aki a rengetegbe elveszni indul

Azt tanuljuk, hogy tervezzünk, haladjunk előre, állandóan mozgásban legyünk, és egy percre se veszítsük el szemünk elől a célt. Sokszor nehéz megállni. Pedig néha nem a célok adnak új lendületet, hanem éppen az iránytalanságban felsejlő új ösvények. Valami reccsenést...

bővebben