Hogyan építsünk egészséges bélflórát?

2025. január 7. | Egészségkód, Címlap, Kiemelt

Olvasási idő: 3 perc

Az egészséges élet alapja a bélflóra egyensúlya. Ha a bélflórádra gondolsz, képzeld el, hogy a testedben egy apró világ rejtőzik, tele jóindulatú baktériumokkal, gombákkal és más mikroorganizmusokkal, akik éjt nappallá téve azon dolgoznak, hogy te egészséges maradj. Ezt a komplex rendszert nevezzük mikrobiomnak. 

A bélflóra hivatalosan nem tekinthető szervnek, így sokan nem is tulajdonítanak neki jelentőséget. Azonban amikor bizonyos betegségek, például depresszió vagy elhízás kialakulnak, gyakran kiderül, ennek oka a bélflóra egyensúlyának megbomlása. Hogyan építhetünk egészséges bélflórát az immunrendszer támogatására? 

Mi is az a mikrobiom, és miért fontos?

A bélflóra, amely főként bélbaktériumokból áll, a tápcsatornában élő mikroorganizmusok közössége. Vírusok, gombák és más apró élőlények is részei, és testsúlyunkból 1,5–2 kg-ot tesznek ki.

Az immunrendszerünk 70%-a a bélrendszerben található, ami azt jelenti, hogy a kiegyensúlyozott bélflóra erősebb védelmet nyújt a fertőzésekkel szemben.

A bélflóra mikroorganizmusai fontos szerepet játszanak az emésztésben, a tápanyagok felszívódásában és az immunrendszer szabályozásában.

A „jó” baktériumok, azaz a probiotikumok (Lactobacillusok és Bifidobaktériumok), támogatják az egészségünket, míg a „rossz” baktériumok, mint a Salmonella vagy a Clostridium, betegségeket okozhatnak. A jó és rossz baktériumok egyensúlyának fenntartása kulcsfontosságú az általános egészségünk szempontjából.

A mikrobiomot ne úgy képzeljük el, hogy spontán kaotikus összevisszaságban vannak a bélben, hanem nagyon is szervezett, komoly feladatot látnak el bennünk. Ez az együttműködés csak akkor képzelhető el, ha egyensúly, szimbiózis áll fenn a mikrobák között, illetve köztünk, hiszen mi sem élhetünk nélkülük” – hangsúlyozza Dr. Forrai Márta a bélflóráról írott könyvében.

bélflóra

Kép forrása: FOTOGRIN

A bélflóra szerepe az egészségünkre nézve

A bél mikrobiom több billió egyedből álló közössége kulcsfontosságú szerepet játszik a szervezet működésében. A bélbaktériumok részt vesznek az anyagcsere folyamatokban, és egyesek aminosavakat alakítanak át tápanyaggá.

Mások, a táplálékkal bevitt rostokat fermentálják. A bélbaktériumok serkentik több ásványi anyag, például a kalcium, magnézium és vas felszívódását, B- vitaminokat, K-vitamint, valamint fontos zsírsavakat termelnek. A neurohormonok előállításában is aktívan részt vesznek.

A bélnyálkahártya szerepe

A bélnyálkahártya elválasztja testünket a béltartalomtól, megvédve minket a káros anyagoktól és kórokozóktól. Ahhoz, hogy hatékonyan működjön, megfelelő állapotban kell lennie. A fermentáció során keletkező speciális zsírsavak támogatják a bélfal épségét, és hatással vannak az úgynevezett bél-agy tengelyen keresztül az immunrendszerre, idegrendszerre, hangulatra és anyagcserére.

A védelmező bélflóra

A megfelelően működő bélflóra az alapja a szervezet védekezőképességének, amellyel felveheti a harcot a betegségekkel szemben. Egy rostban gazdag étrend segíti ezt az egyensúlyt, megelőzve az elhízás, a krónikus gyulladások, valamint az autoimmun betegségek kialakulását. Az egészséges bélflóra kulcsszerepet játszik az ideális testsúly megőrzésében, a kettes típusú cukorbetegség, az asztmás betegség elkerülésében, az emésztőrendszeri rák, a magas koleszterinszint, a szív- és érrendszeri betegség, valamint a depresszió kockázatának csökkentésében.

Kép forrása: New Africa

Prebiotikumok fogyasztása

A prebiotikum a vastagbélben élő baktériumok tápláléka, olyan rostok, amiket nem tudunk megemészteni. A bélflóra két kiváló tápanyaga a két nagyméretű élelmi rost: az inulin és a pektin. Nagy mennyiségű inulin található a hagymafélékben, a csicsókában, a cikóriában.

Prebiotikum pótlás szempontjából fontos a zöldségek, a száraz hüvelyesek, a gyümölcsök, a teljes értékű gabonafélék, az olajos magvak és a diófélék rendszeres fogyasztása.

A tudósok régóta feltételezik, hogy az étrend szerepet játszik az immunrendszer egészségében, és a Harvard Egyetem legújabb kutatása megvilágítja a pontos molekuláris folyamatot, amely ennek a kölcsönhatásnak a hátterében áll – mondta Dennis Kasper, a Harvard Medical School Blavatnik Intézetének immunológiai professzora. 

Az egészséges bélflóra építése egy életmódbeli utazás, amely az apró, de következetes lépésekről szól. Az immunrendszerünk támogatása a mi felelősségünk, és jó hír, hogy rengeteget tehetünk a megfelelő mikrobiom kialakításáért.  

Szerző: Mertain Lilla

(Kiemelt kép forrása: Meeko Media)

Források:

  1. Active: Bélflóra támogatása természetes módon
  2. HáziPatika: Az immunrendszer és a bélflóra kapcsolata
  3. Harvard Medical School: Diet, Gut Microbes, and Immunity

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben