Hogyan befolyásolja az öregedést a NAD+?

2024. október 31. | Egészségkód, Címlap, Kiemelt

Olvasási idő: 3 perc

Az anti-aging és az öregedésgátlás varázsszavak sokunk számára, azonban ezek nem csak esztétikai kérdések, éppúgy szólnak a vitalitás megőrzéséről és az életminőség javításáról is. Ez pedig sejtszinten kezdődik, testünk legkisebb alkotóelemeinek regenerálásával, és egészséges működésük támogatásával. 

 

Mi a NAD+ és miért fontos számunkra?

 

Az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kap a NAD+ molekula, amely kulcsfontosságú szerepet játszik a sejtek optimális működésében és az öregedés lassításában. A NAD+ (nikotinamid-adenin-dinukleotid) egy olyan koenzim, amely elengedhetetlen a sejtek egészségének megőrzéséhez és energiatermeléséhez. Emellett szükséges a DNS javításához, az anyagcsere-folyamatok szabályozásához, valamint fontos szerepet játszik a stresszkezelésben és a gyulladások leküzdésében is.

 

A NAD+ szint csökkenése: az öregedés egyik katalizátora

 

Az öregedés hátterében álló biológiai folyamatokat is jelentősen befolyásolja a NAD+ szint csökkenése. Az életkorunk előrehaladtával az enzim szintje fokozatosan csökken, ami egy idő után az öregedés jeleit egyre láthatóbbá, illetve érezhetőbbé teszi.

A változás 30 éves kor környékén kezdődik, majd az 50-es évekre válik igazán jelentőssé a csökkenés mértéke. 

Ennek hatására a sejtek energiatermelése lelassul, ami rontja a szervezet regenerációs képességét, és hozzájárul a krónikus betegségek – például a szív- és érrendszeri problémák, neurodegeneratív rendellenességek és az inzulinrezisztencia – kialakulásához. Ezenkívül a NAD+ alacsony szintje gyengíti az immunrendszert is, ami növeli a gyulladások kialakulásának esélyét.

Kép forrása: Pixabay

Hogyan gondoskodhatunk a megfelelő NAD+ szint megtartásáról?

 

A NAD+ az öregedés elleni küzdelem egyik ígéretes eszköze,, mivel szintjének megőrzése vagy az esetleges hiány pótlása segíthet az egészséges sejtműködés fenntartásában.

Nem meglepő tehát, hogy az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet fordítanak a NAD+ szint növelését célzó étrendkiegészítők, például az NMN (nikotinamid-mononukleotid) és NR (nikotinamid-ribozid) hatásainak kutatására. Ezek a NAD+ közvetlen előanyagai, amelyek a szervezet NAD+ szintjének fenntartásával támogatják az energiatermelést, a DNS-javítást és az anyagcserét.

 

A kutatások azt mutatják, hogy segíthetnek a mitokondriumok működésének javításában, ami elengedhetetlen az öregedés jeleinek késleltetéséhez. Egyes tanulmányok szerint a NAD+ szint növelése NMN vagy NR alkalmazásával javította a sejtek energiatermelését és elősegítette az oxidatív stressz csökkentését, ami ígéretes eredmény a krónikus betegségek megelőzéséért folytatott küzdelemben. 

 

A kutatók jelenleg is dolgoznak a potenciális mellékhatások és a hosszú távú hatások feltérképezésén, hiszen a NAD+ emelése befolyásolhatja az anyagcsere egyensúlyát és a sejtfunkciókat. Ezért az adagolás pontos beállításához az NMN vagy NR tartalmú étrendkiegészítők szedése előtt javasolt szakemberrel konzultálni.

Kép forrása: Kampus Production

Természetes megoldások a NAD+ szint növelésére

 

Az étrend-kiegészítők mellett néhány életmódbeli változtatás is segíthet a NAD+ szint optimalizálásában. A kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás, valamint a megfelelő alvás is elősegíti a sejtek regenerációját és energia-metabolizmusát. 

  1. A kutatások azt mutatják, hogy a minőségi alvás különösen fontos a NAD+ szint fenntartásában, mivel ilyenkor fokozódik a sejtek regenerációja és a DNS-javítás. 

 

  1. A testmozgás előnyei közé tartozik, hogy serkenti a mitokondriumok működését és segít a szervezet energiaszintjének fenntartásában, így támogathatja a NAD+ termelését is​.

 

  1. Érdemes figyelni rá, hogy az étrendünk minél gazdagabb legyen B-vitaminban, és fogyasszunk rendszeresen zöld leveles zöldségeket, például spenótot, kelkáposztát, mert ezek is hozzájárulnak a NAD+ előállításához. Az antioxidánsokban gazdag ételek, mint a bogyós gyümölcsök, a diófélék és a magvak szintén segíthetnek ebben, azáltal, hogy csökkentik az oxidatív stresszt a szervezetben.

 

  1. A szakaszos böjt, vagyis az intermittent fasting szintén egy tudományosan alátámasztott módszer a NAD+ szint növelésére. A szakaszos böjt ideje alatt a szervezetben olyan biológiai folyamatok aktiválódnak, amelyek növelik a NAD+ termelődését, így a sejtek hatékonyabban képesek végrehajtani a regenerációs feladatokat.
NAD+

Kép forrása: Rodolfo Quirós

Sok múlik a napi rutinunkon…

 

Jól látszik tehát, hogy már néhány apró szokás mindennapi rutinunkba való beépítésével is hozzájárulhatunk a NAD+ szint fenntartásához, támogatva az egészséges sejtmegújulást. Ezzel pedig nemcsak az egészségünkért tehetünk sokat, hanem a fiatalos lendületünk és szépségünk megőrzéséért is.

Szerző: Hevesi Szandra

(Kiemelt kép forrása: Landiva Weber)

Források:

  1. Egézszségkalauz: Mi az a NAD+, és miért lehet fontos a pótlása a szervezetben?
  2. Brent Bauer, M.D., Mayo Clinic: The Connection Between Aging and a Reduced Level of NAD+ in the Body
  3. Joe Cohen: NAD+: The Molecule of Youth? + Factors That Increase It
  4. Natasha Jordan: What are the benefits of NAD+? 

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben