Három japán szemléletmód, ami jobbá teszi az életed

2025. február 19. | Címlap, Egészségkód

Olvasási idő: 3 perc

Hara hachi bu, wabi sabi, kaizen – három ősi japán szemlélet, amely segít harmóniát teremteni, könnyedebben élni és folyamatosan fejlődni. Három különböző út, egyetlen céllal: hogy egy hosszabb, egészségesebb és teljesebb élet éljünk. Nézzük hogyan!

Hara Hachi Bu – Egyél kevesebbet, élj tovább

Egy okinawai vacsoraasztalnál az ételek és az étkezés filozófiája egyaránt különleges. Hara hachi bu – mondják az idősek, mielőtt nekilátnának az étkezésnek.

Ez az egyszerű kifejezés fontos dologra figyelmeztet: hagyd abba az evést, amikor a gyomrod 80%-ban megtelt.

Míg egy nyugati ember akkor áll fel az asztaltól, amikor már tele van, egy okinawai akkor, amikor már nem érzi magát éhesnek – úgy tűnik ez az apró különbség egészséget formáló tényező lehet. Ez a konfuciánus ihletésű hagyomány nem véletlenül jellemző Okinawára, ahol a világ egyik legmagasabb arányban élnek százévesek. A tudomány is alátámasztja, hogy a kalóriacsökkentés segítheti a sejtek regenerálódását és lassíthatja az öregedést.

Hogyan ültethetjük át ezt a szemléletet a saját életünkbe? Lassítsunk, és tudatosítsuk, miért eszünk. Figyeljünk az ételeinkre, kapcsoljuk ki a képernyőket, élvezzük az ízeket.

Az étkezés üteme sem mindegy: minél gyorsabban eszünk, annál többet fogyasztunk, mivel a szervezetnek idő kell ahhoz, hogy felismerje a jóllakottság jeleit.

Egy 2019-es kutatás szerint a mindful eating, vagyis a tudatos táplálkozás javítja az emésztést, csökkenti a stresszt, emellett pedig lehetőséget ad a testünknek, hogy felismerje a teltségérzet jeleit. Nemcsak arról van szó, hogy mit eszünk, hanem arról is, hogyan. A testünk hálás lesz érte.

Kép forrása: Dragana Gordic

Wabi Sabi – A tökéletlenség tökéletessége

Képzeld el, hogy egy régi teáscsészét tartasz a kezedben – a máz finom egyenetlenségei, az apró repedések nem hibák, hanem az idő értékes lenyomatai. Ez a wabi sabi lényege: az élet természetes tökéletlenségeinek elfogadása és megbecsülése.

Az ősi japán szemlélet három alappilléren nyugszik: a tökéletlenség szépségén, a mulandóság elfogadásán és a befejezetlenség értékességén.

Arra tanít, hogy a dolgok nem attól értékesek, mert hibátlanok, hanem mert élettel teliek, múló, változó állapotukban is jelentéssel bírnak. Nem véletlen, hogy a modern pszichológia is alátámasztja, hogy a tökéletesség hajszolásának elengedése és az elfogadás javítja az érzelmi jóllétet, segít az érzelemszabályozásban, növeli az önismeretet és erősíti a rezilienciát.

Hogyan építhetjük be a wabi sabi filozófiát a mindennapjainkba? Tekintsünk az életre egy utazásként, ahol a fejlődés fontosabb, mint az elért eredmények. Ismerjük fel a perfekcionizmus csapdáit, és figyeljük meg, hol jelenik meg a mindennapjainkban. Szabaduljunk meg a felesleges tárgyaktól, teremtsünk nyugodt, minimalista környezetet. Gyakoroljuk a mindfulness-t, és tanuljuk meg értékelni az élet apró örömeit és a hétköznapi pillanatok csendes eleganciáját. 

japán

Kép forrása: PeopleImages.com – Yuri A

Kaizen – Az apró lépések forradalma

A változás nem akkor történik, amikor holnaptól mindent másképp csinálsz. Hanem akkor, amikor ma egy apró dolgot másképp csinálsz. Ez a kaizen lényege: a folyamatos fejlődés művészete.

Eredetileg a japán üzleti világban használták, de mára a személyes fejlődés egyik leghatékonyabb eszközévé vált.

Ahelyett, hogy hatalmas és ijesztő célokat tűznénk ki, a kaizen arra ösztönöz, hogy inkább kisebb, fenntartható változtatásokat vezessünk be. Egy plusz perc meditáció reggelente. Egy rövid séta a friss levegőn. Egy mosoly a tükörbe, mielőtt kilépsz az ajtón. Apró szokások, nagy jelentőséggel. 

A feladatok kisebb lépésekre bontása növelheti a motivációt és a sikerességet, mivel az agyunk kedveli a sikerélményeket. A kisebb célok elérése során tapasztalt folyamatos sikerélmények erősítik a fejlődés iránti vágyat és csökkentik a halogatás esélyét. A kaizen felszabadítja az önmagunk iránti türelmet és elfogadást is.

Nem kell tökéletesnek lenned. Csak jobbnak, mint tegnap.

Szerző: Révész Bogi

(Kiemelt kép forrása: oatawa)

Források:

  1. Dan Buttner: Enjoy Food and Lose Weight with One Simple Phrase
  2. Cherpak: Mindful Eating: A Review Of How The Stress-Digestion-Mindfulness Triad May Modulate And Improve Gastrointestinal And Digestive Function
  3. Dorling et al.:  Calorie restriction for enhanced longevity: The role of novel dietary strategies in the present obesogenic environment
  4. Modern Recovery Services: Acceptance: Definition, Benefits, and Techniques
  5. Saori Okada: Embracing Wabi-Sabi 侘び寂び: The Art of Being Authentically Imperfect
  6. Vivek Kumar: Exploring The Japanese Philosophy That Helps in Mental Well-Being

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben