Bolya Imre az IT világából indulva talált rá a karizma erejére, ma pedig trénerként, előadóként és vállalkozói közösségének vezetőjeként inspirál másokat. Hisz abban, hogy a hatásos kommunikáció tanulható, az önismeret és a tudatosság pedig kulcs a sikerhez. De hogyan formálja a karizma az életünket? Na és mi köze van az önbizalomhoz és az egészséghez?
Bolya Imre a 2021-ben indított Karizma Podcast házigazdája, karizmatréner, inspirációs előadó, a Szintlépés Közösség megálmodója és vezetője. Ám pályafutása nem mindig ebbe az irányba mutatott. Informatikai és telekommunikációs területen kezdett, majd a középvezetői évek alatt jött rá, hogy nem az adatok, hanem az emberek érdeklik igazán.
Sose voltam az a kocka IT-s. Mindig is érdekelt, hogyan lehet másokra hatni, hogyan működünk mi emberek, kit mi befolyásol, kit hogyan lehet motiválni. Középvezetőként az volt a kedvenc részem, amikor megbeszélést tartottam, amikor valakit motiválni vagy értékelni kellett, amikor valakit fölvettem vagy esetleg el kellett bocsátanom. Mindig az emberekkel kapcsolatos rész volt a legizgalmasabb számomra.
Már az egyetemi évei végén érezte, hogy hosszú távon a vállalkozói lét vonzza. Amikor eldöntötte, hogy saját vállalkozásba kezd, a prezentációs készségek fejlesztését választotta fő irányként.
Nem akartam a 198. prezentációs tréner lenni. Van egy elvem, hogy ha csinálok valamit, akkor azt vagy komolyan vagy sehogy. Félig jól nem éri meg csinálni a dolgokat.
„Rájöttem, hogy a kommunikáción belül a csúcs a karizma. Tehát amikor kiáll valaki és az energiájával, jelenlétével, a szavaival emberek százaira, ezreire képes hatással lenni.”

Kép forrása: Bolya Imre
Mitől válik egy előadás igazán karizmatikussá?
A profi tartalmi felépítés elengedhetetlen. A másik fontos eleme az előadásmód: hogy az előadó milyen lelkesedéssel, átéléssel, hitelesen, őszintén, csillogó szemmel beszél. A harmadik – legnehezebben fejleszthető – komponens a személyiség. Plusz mindannyiunknak van egy megjelenése és kisugárzása, ami tudat alatt hat az emberekre. Amikor ez mind összeáll, kialakul bennünk egy érzés, hogy rá akarok figyelni, mert nem tudok nem rá figyelni.
Sokan gondolják, hogy a karizma egy megfoghatatlan adottság, amivel valaki születik – vagy éppen nem. Azonban Imre szerint a készség megfelelő tudatossággal fejleszthető.
A karizma skálán mindenki tart valahol. A tréningeken mindig az a célom, hogy a résztvevő saját magához képest fejlődjön. Összegyűjtjük a leggyakoribb előadói hibákat, és kijavítjuk őket a gyakorlatban. Ez visszahat az előadóra, mert sikerélménye lesz, megnő az önbizalma, a visszajelzések hatására pedig helyreáll az önértékelése. Ez a magabiztosság segít határokat húzni, mert ráébredsz arra is, hogy sokkal értékesebb vagy, mint korábban hitted.
Imre ugyanakkor úgy véli, hogy a valódi fejlődés nem egyik napról a másikra történik – kitartó gyakorlás és folyamatos tanulás szükséges hozzá.
Ha pedig már karizmatikus előadókról beszélünk, Imre az egyik legnagyobb hatást Anthony Robbins előadásain tapasztalta meg.
2010-ben vettem részt a négynapos szemináriumán Rómában. Számomra ő egy igazi karizmatikus előadó, egy két méter magas igazi energiabomba, aki 15 – 20 ezer embert képes magával ragadni a színpadról hosszú órákon keresztül.

Kép forrása: Bolya Imre
A karizma tehát nem működik egészséges önbizalom és önértékelés nélkül. De vajon előadói szempontból lehet-e összefüggés az önbizalom és a fizikai állapot között?
A képzéseken azt látom, hogy van, aki azzal szabotálja az előadói sikerét, hogy nem elégedett a külsejével. Ez már önmagában szorongást okoz.
„A tréningek során felfedeztem, hogy a lámpaláz első számú oka az, hogy az illető saját magával van elfoglalva. A legjobb előadók viszont tudják, hogy az igazán jó előadások mindig a közönségről szólnak.”
Sőt valójában az előadó a közönséget szolgálja. Anélkül, hogy valaki a belső hitrendszerén és az önismeretén ne dolgozna, szerintem nem lehet jó előadó. Tehát az előadói technikák mellett valójában önismereti gombokat is nyomogatok. Ez a kettő együtt hozza el azt, hogy emberek elkezdenek szeretni előadni. Jó érzés látni, hogy van értelme a munkámnak.
Imre szerint az előadói készség ma kulcsfontosságú versenyelőny, legyen szó alkalmazottakról, vezetőkről vagy vállalkozókról. Aki képes hatásosan kommunikálni és megragadni mások figyelmét, az gyorsabb és látványosabb szakmai előrelépést érhet el. Hasonló versenyelőnyt lát az AI tudatos használatában is: szerinte az AI még biztosan nem helyettesítheti teljesen az emberi kommunikációt, ugyanakkor azok kerülnek előnybe, akik megtanulják stratégiailag és hatékonyan a saját céljaik szolgálatába állítani a mesterséges intelligenciát.

Kép forrása: Bolya Imre
Nem kérdés, hogy Bolya Imrét az önismeret és a kíváncsiság hajtja – nemcsak saját és a tréningjein résztvevők fejlődését építi erre, hanem a Karizma Podcast világát is. Emellett pedig egy vállalkozói közösséget is vezet, amely a fejlődésre, kapcsolódásra és az önismeretre épít.
Nagyon szeretek tanulni és fejlődni, és azt vettem észre, hogy egyre több vállalkozó és cégvezető jön a karizmatikus előadó tréningjeimre, sokat fejlődnek kommunikációban, de látom rajtuk a vállalkozói magányt. Úgy érzik, jó lenne közösen gondolkodni a vállalkozás fejlődéséről vagy jobban megélni a pillanatokat. Ezért hoztam létre a Szintlépés Közösséget, ami egy prémium vállalkozói közösség, ahol vállalkozókat mentorálok, tréningeket tartok, mastermindolunk, kirándulunk, közös élményeket gyűjtünk.
Na és mennyire elégedett azzal, amit eddig elért?
Úgy érzi, a multis lét után valóban megtalálta a helyét, és munkájának valódi értéke van.
Múlt héten épp Lappföldön túráztam a -20 fokos hófödte hegyekben, amikor egyszer csak beugrott, hogy lehet, hogy most is valaki a podcastemet hallgatja, és értéket kap általa. Jó érzéssel töltött el, hogy így is sikerül pozitív hatással lenni mások életére.
Elmeséli, hogy már elsősorban saját elvárásainak akar megfelelni, hajtja egy erős fejlődési vágy és folyamatosan arra törekszik, hogy szolgáltatásai és tartalmai egyre professzionálisabbá váljanak.
„Tudok már elégedett lenni, de sose vagyok megelégedett.”
Mert hogyha megelégedett lennék, akkor azt mondanám, hogy elértem a csúcsot, kész, végre most már hátra dőlök, ennyi volt. Bennem azonban van egy folyamatos fejlődési vágy, hogy oké, ez most ilyen, de hogy lesz ez még jobb legközelebb?

Kép forrása: Bolya Imre
Számára idén a karizma üzletág teljes megújítása kerül fókuszba, új képzésekkel és friss szemlélettel. Ahhoz pedig, hogy csúcsformában teljesítsen, tudatosan figyel az egészségére – a táplálkozásra és az alvásra –, mert ezek biztosítják számára a maximális energiaszintet és a fókuszált jelenlétet.
Végezetül megoszt velünk egy fontos útravalót az élethez:
Az egyik ars poeticam a podcastnél: Ha most feladod, akkor pontosan tudod, hogy mi fog történni. Ha folytatod, akkor fogalmad sincs, mi minden történhet. Ez igaz a longevitynél, az egészségre való fókuszálásnál, hiszen, ha feladjuk, tudjuk mi jön. Elhízás, lustulás, betegségek. De ha folytatjuk, akkor tényleg nem tudhatjuk, milyen csoda vár még ránk az életben. Szóval hajrá mindenkinek!
Nézd meg a Karizma Podcast 100. epizódját, amelyben Imre átült a vendégszékbe:
Szerzők: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő és Révész Bogi
(Kiemelt kép forrása: Bolya Imre)