December 15-e a tea világnapja. Fogyasszunk el egy csésze forró teát, s közben ismerjük meg a gyógyteák különleges világát!
Az ünnepi időszak meghitt hangulatát gyakran árnyékolja a hideg, a rövidebb nappalok és a stresszes készülődés. A gyógyteák évszázadok óta ismert természetes elixírek, és nemcsak a hideg téli estéken melegítik át az embert, hanem tudományosan igazolt hatásaikkal is hozzájárulhatnak az egészségünk megőrzéséhez és a meghitt pillanatok élvezetéhez.
A teázás története
A tea története közel 5000 évvel ezelőttre, az ókori Kínáig nyúlik vissza. Egy legenda szerint Kr. e. 2732-ben Shen Nung kínai császár fedezte fel a teát, mint italt, mikor egy véletlennek köszönhetően, tealevelek hullottak a forró vízzel teli edényébe. A császárnak megtetszett a különös illat és elbűvölte a főzet színe, ezért megkóstolta, ezzel felfedezte a teát, ami mára a víz után a világ második legkedveltebb italává vált. Az ital neve a „ch’a” szóból ered, ami az egyensúly szimbóluma az ember és a természet között.
A tea alapja, a Camellia Sinensis
Minden teafajta alapja a Camellia Sinensis növény, amely örökzöld és többször szüretelhető. Bár a két legismertebb a kínai és az asszám, a Camellia Sinensis-nek – azaz a teacserjének – 4 változata ismert. A kínai (Camellia Sinensis) a Camellia Sinensis var. assimica (ez az asszám), mellett a Camellia Sinensis publimba és a Camellia Sinensis dehugensis. Érdekes tény, hogy a világon ma már több mint 60 országban termelnek teát és minden nap megközelítőleg 3 milliárd ember teázik.

Kép forrása: PV productions
Miért különböznek a teák?
Ha szereted a különféle teákat, akkor észrevehetted, hogy az egyes teák íze eltér egymástól. Hogyan történhet, hogy egyazon növényből származó kétféle fekete tea íze eltér? A válasz szinte döbbenetesen egyszerű: a tea ízét nagyban befolyásolja a termőterület éghajlata, a talaj, az, hogy hány éves a cserje, kevernek-e hozzá – akár csipetnyi – illatot, ízt, vagy kizárólag a teát iszod.
Ha leveles teát fogyasztasz, és némi tea benne marad a bögrédben, semmi gond. A tealevelek fogyasztása teljesen biztonságosak, sőt, a bögrében maradt tealevélkékben még rengeteg antioxidáns és fontos ásványi anyag található, azok elfogyasztása akár javallott is lehet.
Gyógyteák a téli időszakban
- Csipkebogyó, a C-vitamin bomba
A csipkebogyótea egy igazi téli klasszikus, amely gazdag C-vitaminban, antioxidánsokban és flavonoidokban.
Egy csésze akár 200 mg C-vitamint is tartalmazhat, ami erősíti az immunrendszert és segít megelőzni a megfázást.
A benne található polifenolok gyulladáscsökkentő hatásúak, amelyek enyhíthetik a hideg időjárás okozta ízületi fájdalmakat is.
- Gyömbér, melegítő és immunerősítő
A gyömbér hatóanyagai, mint a gingerol, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságúak. A gyömbér hatékonyan csökkentheti a torokfájást és az influenzaszerű tüneteket, miközben felmelegíti a testet. Méz és citrom hozzáadásával tovább fokozható a hatás.
- Kamilla, a nyugalom növénye
Az ünnepi rohanás közepette a kamillatea tökéletes választás lehet, hogy egy pillanatra megálljunk és megnyugodjunk. A kamillatea apigenin nevű antioxidánsával támogatja a stresszkezelést és javítja az alvás minőségét. Egy 2011-es tanulmány szerint csökkentheti az általános szorongásos tüneteket is.

Kép forrása: Avocado_studio
- Borsmenta, a légutak tisztítója
A borsmenta tea frissítő aromája és mentolos íze a megfázásos időszak egyik legnépszerűbb gyógynövényteája. Segít kitisztítani a légutakat, csökkenti a köhögést és az orrdugulást. Enyhítheti a stresszt és az emésztési problémákat.
- Csillagánizs, immunrendszer-támogatás természetesen
A csillagánizs nemcsak az ünnepi sütemények kedvelt fűszere, hanem teaként is fogyasztható.
A benne található shikiminsav az egyik aktív összetevője a vírusellenes szereknek, így különösen hasznos lehet az influenza és más légúti fertőzések megelőzésében.
- Hársfa, a tél természetes nyugtatója
A hársfatea régóta ismert a megfázásos tünetek enyhítésében, például csillapítja a köhögést és a lázat. Ezenkívül flavonoidokat és illóolajokat tartalmaz, amelyek nyugtató hatással vannak az idegrendszerre. Egy bögre hársfatea az esti órákban segíthet megteremteni a tökéletes relaxációs pillanatokat az ünnepi forgatag után.
A gyógyteák fogyasztása a test mellett a lelket is átmelegíti. Legyen szó a családdal töltött estékről, vagy egy csendes pillanatról a kandalló előtt. Fedezd fel a természet kincseit, és élvezd az ünnepeket testi-lelki egyensúlyban!
Szerző: Mertain Lilla
(Kiemelt kép forrása: goffkein.pro)
Források: