A hosszú élet iránti vágy alapvető biológiai ösztön, ha úgy tetszik létérdek. Kultúrákon átívelve, évezredek óta kutatjuk a fiatalság és az egészség titkát, ám máig nem született konszenzus abban, hogy mi játszik nagyobb szerepet: a génjeink determinálnak minket egy élethosszra vagy képesek vagyunk életmódunkkal felülírni ezeket az adottságokat?
A New York Times egy friss cikkében arra vállalkozik, hogy megválaszolja ezt a megosztó, mégis lényegbevágó kérdést.
Egészséges döntések: valóban ennyit számítanak?
Számtalan történettel találkozhatunk olyan 100 év feletti emberekről, akiknek a mindennapi szokásaik szembe mennek mindazzal, amit az egészséges életmódról vélünk. Gondoljunk csak bele, hányszor hallottunk már ahhoz hasonló mondatokat, hogy „bezzeg a nagyapám 93 évet élt, pedig folyton szalonnát és kolbászt evett, mégsem volt semmi baja”. A tudomány jelenlegi állása szerint úgy tűnik a 80-90 éves kor elérése nagyrészt rajtunk – pontosabban életmódbeli döntéseinken – múlik.
„Nagyon egyértelmű bizonyítékok vannak arra, hogy az egészséges életmód az általános népesség körében meghosszabbítja az élettartamot.” – állítja Dr. Sofiya Milman, az Albert Einstein Orvosi Főiskola orvos-genetikai professzora.
Nyolc egészséges viselkedési forma beépítése az életünkbe, akár 24 évvel is meghosszabbíthatja az élettartamunkat.
– közli egy több mint 276 ezer amerikai veteránon végzett tanulmány. Korábban már mi is írtunk az egészséges táplálkozás és az erős emberi kapcsolatok jelentőségéről, a kutatás ezek mellett hangsúlyozza továbbá a rendszeres testmozgás, a megfelelő alvás, a stresszkezelés fontosságát, valamint a dohányzás, az opioidokkal való visszaélés és a mértéktelen alkoholfogyasztás mellőzésének jelentőségét.

Kép forrása: ViDI Studio
A szerencsés gének ereje
Dr. Thomas Perls, a Bostoni Egyetem orvosprofesszora rávilágított egy meglepő összefüggésre.
Bár általánosságban elmondható, hogy az élettartamunkat 25 százalékban a génjeinknek, 75 százalékban pedig a környezetünknek és életmódunknak köszönhetjük, 100 éves kor felé közeledve ez az arány megfordul.
Tanulmányok kimutatták, hogy sok kivételesen hosszú átlagélettartamú családban számos egészségtelen szokás figyelhető meg. Miért élnek mégis sokáig a család tagjai? Úgy tűnik ez néhány, a családban jelenlévő génváltozatnak köszönhető, amelyek befolyásolhatják az öregedés biológiáját, valamint védelmet nyújthatnak több, az idősödéssel összefüggő betegség ellen. Például az APOE2, ami ezekben az esetekben fokozottan jelen van, csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát, míg a FOXO3 gén számos alapvető sejtszintű folyamatban játszik elengedhetetlen szerepet.

Kép forrása: FOTOGRIN
A hosszú életet támogató gének egyik legfontosabb előnye, hogy lehetőséget nyújtanak megvizsgálni szerepüket az egészségtelen viselkedésmódok ellensúlyozásában. Dr. Milman és Dr. Barzilai kutatásukban százévesek utódait hasonlították össze egy kontrollcsoport adataival. Az eredmény: a két csoportban az egészséges életmódot folytatóknál hasonlóan alacsony volt a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása. A szerencsés gének azonban megmutatkoztak, ugyanis az egészségtelen életmódot folytatók körében a százévesek utódainál alacsony volt a betegség aránya, míg a kontrollcsoportnál nem.
Dr. Perls szerint a megfelelő génkészlet birtoklása olyan, mint a lottónyeremény.
Így fontos szem előtt tartanunk, hogy a hosszú élet génjei kimondottan ritkák, sőt valószínűbb az, hogy több száz gén együttes jelenléte esetén lehetünk védve az öregedéssel összefüggő betegségek ellen. Mégis, a tudatos életmód – a helyes táplálkozás, a mozgás, a társas kapcsolatok és a hatékony stresszkezelés – az a biztos tét, amelyet mindannyian megtehetünk a hosszabb és egészségesebb életért. Hiszen, ha a gének a sors lapjai, az életmódunk a játékmester.
Szerző: Révész Bogi
(Kiemelt kép forrása: La Famiglia)
Források:
- Dana G. Smith: What matters more for longevity: genes or lifestyle?
- Long Life Family Study: NIA Long Life Family Study: Objectives, Design, and Heritability of Cross-Sectional and Longitudinal Phenotypes
- Milman et al.: Effect of Exceptional Parental Longevity and Lifestyle Factors on Prevalence of Cardiovascular Disease in Offspring