„Gazdasági jólét csak akkor érhető el, ha megőrizzük a nemzet egészségét” – Interjú Prof. Dr. Thomas D. Szucs-csel

2025. január 14. | Longevity-sztorik, Címlap

Olvasási idő: 4 perc

Január 15-én kerül megrendezésre Zürichben a Svájci Longevity Nap, amelynek középpontjában a jobb és egészségesebb öregedés jövője áll. A neves előadók között egy magyar név is külön figyelmet érdemel: Prof. Dr. Thomas D. Szucs. A professzorral az esemény előtt beszélgettünk. – Exkluzív interjú.

A magyar gyökerekkel rendelkező, kiemelkedően képzett orvos, az Európai Gyógyszerészeti Orvostudományi Központ igazgatója, és Svájc 20 legbefolyásosabb közgazdászai között tartják számon. A magazinunknak adott exkluzív interjúban bepillantást nyerhetünk gondolataiba és jövőképébe – természetesen longevity témában. 

 

Elsőként magyarságáról kérdezem a professzort, valamint arról, hogyan látja Magyarország potenciálját longevity szempontból nemzetközi téren. 

Édesapám magyar volt, sőt a DNS elemzésem megerősítette, hogy a származásom egészen Mongóliáig vezethető vissza.

Ami az utóbbi kérdést illeti, Magyarországon rengeteg az okos elme, az élettudományok területe pedig hosszú hagyományra nyúlik vissza.

Számos magyar vagy egykori magyar kapott Nobel-díjat, ott van például Karikó Katalin, úgyhogy a lehetőség minden szempontból adott.

 

Hatalmas érdeklődéssel várjuk az előadásod a Svájci Longevity Napon. Milyen főbb témákat érintesz?

Elsősorban a gének szerepéről szeretnék beszélni a hosszú élet vonatkozásában, kiemelve a leglényegesebb szempontokat.  Ezen felül az esemény alkalmat ad figyelmeztetni a kollégákat a megalapozatlan tudományos elvárásokkal kapcsolatban. Az olyan rendezvények, mint a Svájci Longevity Nap, kiemelten fontosak, mivel lehetőséget nyújtanak, arra, hogy összehozzuk az embereket – tudósok, klinikusok, páciensek, politikai döntéshozók – akik együtt vitathatják meg a hosszú élet kérdését. Bár talán maga a „hosszú élet” kifejezés túl tág, az egészséges öregedés kifejezés pontosabb lenne.

Kép forrása: Gorodenkoff

Kiemelkedő pozíciókat töltöttél be az akadémiában, valamint  a magánegészségügyi és a gyógyszeripari szektorokban. Ez hogyan formálta a szemléletedet az öregedés kihívásainak kezelésében?

Mindig az egészségügyi szektorban dolgoztam, kezdve aneszteziológusként, majd a gyógyszerfejlesztés, később pedig az egészségpolitika és az egészséggazdaságtan területére léptem. Az utóbbi években egyre inkább az egészségügy szabályozási és jogi aspektusaira összpontosítottam. Eközben mindig is nagyon érdekelt a személyre szabott egészség, meg akartam érteni, miért tolerálnak egyes emberek bizonyos gyógyszereket, míg mások nem.

15 éve foglalkozom olyan páciensekkel, akiknek problémái vannak a standard kezelésekkel, nekik próbálok személyre szabott megoldásokat találni, gyakran genetikai elemzés segítségével. 

 

Hogyan segíti elő a genetika alapú orvoslás az öregedés megértését, illetve, hogy képzeled a jövőjét?

Bár a genetikai elemzések költségei idővel drámaian csökkentek, még mindig elég drágák. Több klinikai és genetikai adatot kell egyesítenünk, hogy megértsük ezen két tényező kölcsönhatásait. A személyes kedvencem az RNS. Itt fantasztikus új molekulák és kezelések jelennek meg olyan betegségekre, amelyeket eddig nem tudtunk kezelni. A jövőt illetően, valószínűleg nem tudjuk majd elemezni a genetikai adatokat a mesterséges intelligencia segítsége nélkül, az adatok mérete és összetettsége miatt. Például az újgenerációs szekvenálás bioinformatikai része erőteljesen támaszkodni fog az AI-ra.

Prof. Dr. Thomas D. Szucs

Prof. Dr. Thomas D. Szucs, forrás: Helsana Health Insurance

Svájcban az egyik legbefolyásosabb közgazdászként tartanak számon. Véleményed szerint hogyan támogathatja a gazdaságpolitika a longevity kutatások előrehaladását és gyakorlati alkalmazását?

Néhány évvel ezelőtt nagyon sokat foglalkoztam egészséggazdaságtannal és egészségpolitikával. Én és a kutatócsoportom a Bázeli Egyetemen rengeteg egészséggazdasági tanulmányt készítettünk. Ők még mindig nagyon aktívan foglalkoznak ilyen jellegű kutatásokkal, míg én inkább a szabályozások és az egészségügyi ellátás jogi elemzésére koncentrálok. Épp most fejezem be egy első könyvem a genetika jogi aspektusairól. A gyakorlati alkalmazáshoz pedig jól megtervezett kísérletekre van szükség, hogy megmutassuk, hogy a hipotézisek beigazolódnak. Nyilvánvalóan, a személyre szabott orvoslás miatt új kutatási környezetet kell találni. Más szóval, a gyors fejlődés miatt a jövőben valószínűleg nem lesz mindig lehetőség nagy, több ezer főt érintő próbákra és meta-elemzésekre.

A jövő talán abban rejlik, hogy a kis klinikai kísérletekre vagy az egyéni kísérletekre fókuszálunk. Ezen a területen sokat tanulhatunk az űrkutatásból.

 

Hogy definiálnád a sikert a hosszú élet kutatásának területén?

Epidemiológiát tanultam, és úgy gondolom, hogy az eredményeknek a népesség szintjén is látszódniuk kell. Mind a statisztikai, mind pedig a klinikai eredményeknek bizonyítania kell, hogy előnyös, amit csinálunk. Azt hiszem, Roosevelt elnök mondta egyszer, hogy csak egy egészséges nemzet lehet erős nemzet, ezért teljesen meg vagyok győződve arról, hogy a gazdasági jólét csak akkor érhető el, ha egy nemzet egészségét megőrizzük, sőt tovább javítjuk.

Kép forrása: Nuttapong punna

Véleményed szerint melyek azok az áttörések, amelyek a legnagyobb hatással lesznek arra, hogyan közelítünk az öregedéshez, illetve te milyen szerepet képzelsz el magadnak ezen a gyorsan fejlődő területen?

Azt gondolom, hogy az önmérés nagyon fontos annak megértésében, hogy mely kezelések lehetnek hasznosak. A viselhető, digitális eszközök segíthetnek jobban megérteni, mi történik, amikor változtatunk a viselkedésünkön.

Épp most fejeztem be egy pár napos vércukorszint-monitorozást egy fejlett glükózérzékelővel, és rájöttem, hogy mely tevékenységek és változások, beleértve az étkezést, milyen hatással vannak a vércukorszintemre.

Emellett idősebb akadémikusként arra koncentrálok, hogy elősegítsem a fiatalabb kollégák előrehaladását az egészségtudományok és a prevenciós egészség csodálatos területén. Mélyen hiszem, hogy különösen jól kell oktatnunk, tekintettel az innováció gyors ütemére. Az ilyen események, mint a Svájci Longevity Nap, nagyszerű lépést jelentenek e célok elérésében.

Szerző: Révész Bogi

Az interjú angol nyelven készült. Fordította: Révész Bogi

(Kiemelt kép: Prof. Dr. Thomas D. Szucs, forrás: Helsana Health Insurance)

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben