Fülledt beltér helyett friss levegő

Olvasási idő: 3 perc

A szellőztetés minden évszakban kulcsfontosságú, hiszen testünknek folyamatosan friss, oxigéndús levegőre van szüksége az egészséges működéshez. Különösen igaz ez télen, amikor kevesebbet szellőztetünk, és zárt térben töltjük időnk nagy részét.

Lélegzés közben testünk oxigént vesz fel és széndioxidot bocsát ki. Ha nem biztosítunk magunknak rendszeresen tiszta levegőt, annak mentális és fizikai következményei lehetnek. Teljesítménycsökkenést, levertséget, fejfájást okozhat, de akár komolyabb betegségek kialakulásához is vezethet.

Az elhasznált beltéri levegő tele lehet biológiai és vegyi szennyeződésekkel, például baktériumokkal, penész spórákkal, VOC-al (illékony szerves vegyületek), amelyek irritációt, nehézlégzést, sőt, komolyabb légúti betegségeket is előidézhetnek. Származhatnak hétköznapi vegyszerekből, tüzelőberendezésekből vagy mindennapi tevékenységeinkből. Például a főzés, a kandalló vagy kályha használata, illetve nem megfelelő minőségű mécsesek égetése is hozzájárulhat ehhez.

De hogyan tisztíthatod meg a levegőt otthonodban, anélkül, hogy kompromisszumot kellene kötnöd a meleg kényelemmel? Hoztam pár ötletet, amelyek segítségével inspirációt nyerhetsz egy friss, tiszta és egészséges belső tér kialakításához.

Szellőztetés rutin, a friss levegő alapja

A téli szellőztetés kulcsa a gyorsaság és a jól átgondolt tervezés. Szellőztetéskor a leghatékonyabb módszer a viszonylag rövid, 5-20 perces, de intenzív levegőcsere. Tárjuk ki az ablakokat minél nagyobbra, és hozzunk létre erőteljes kereszthuzatot, hogy a használt levegő gyorsan kiszellőzhessen. Ébredés után, valamint lefekvés előtt mindenképpen végezzük el ezt a műveletet, de érdemes napközben többször is rövidebb időre kinyitni az ablakokat. Gondold végig, te mikor szellőztettél utoljára? Talán épp itt az ideje beengedni egy kis friss levegőt!

friss levegő

Kép forrása: Pixel-Shot

Elektromos levegőtisztító berendezések

A levegőtisztító berendezések kiváló megoldást nyújtanak a beltéri levegő szennyeződéseinek csökkentésére.

A HEPA szűrős készülékek hatékonyan kiszűrik a finom port, allergéneket, baktériumokat és vírusokat. Az aktívszenes szűrők pedig a kellemetlen szagokat és káros vegyi anyagokat csökkentik.

Az ilyen eszközöket akár be is építtethetjük a falba, de léteznek utólag csatlakoztatható készülékek is. Érdemes tájékozódni a készülékek teljesítményéről és a légtér mérethez igazított hatékonyságáról. Sokan elfeledkeznek róla, de egyes klímaberendezések is alkalmasak arra, hogy párátlanítsák vagy friss levegővel lássák el a lakást. Egy jól működő szellőztetőrendszer sokat tehet az egészségünkért, megelőzhető általa számos légúti megbetegedés, sok esetben a fejfájás és javulhat a koncentrációs képességünk, miközben olyan súlyos gondok is kiküszöbölhetők általa, mint a penészesedés. Nem utolsósorban a megfelelő frisslevegő-ellátás kellemesebb beltéri illatot biztosíthat, ezáltal jobb lehet a közérzetünk is.

Növények, a természetes szűrők

Természetes és egészséges megoldás, ha olyan szobanövényekkel vesszük körbe magunkat, amelyek nemcsak szépségükkel örvendeztetnek meg, hanem a levegő tisztításában is segítenek. Bizonyos növények kiemelkedően hatékonyak a levegőben található káros anyagok kiszűrésében, így hozzájárulnak az otthoni környezet egészségesebbé tételéhez.

A filodendron például sokak otthonában népszerű, nagy levelű növényként nemcsak dekoratív, hanem a levegőtisztításban is jeleskedik.

Képes semlegesíteni az olyan színtelen gázokat, amelyek a bútorok ragasztó- és festékanyagaiból, körömlakkból vagy cigarettafüstből származnak.

Hasonlóan hatékony légtisztító növény a vitorlavirág és a krizantém, amelyek szintén kiszűrik a levegőből a káros anyagokat. A különféle pálmafajták nemcsak tisztítják a levegőt, hanem annak párásításában is segítenek. Népszerű és elterjedt választás a csokrosinda, vagy más néven zöldike, amely szintén kiválóan tisztítja a beltéri levegőt.

A fikuszfajták, a dracénák és a pozsgás növények, mint a szanzavéra és az aloe vera, szintén nagy segítséget jelentenek, ha a levegő minőségének javításáról van szó. Ráadásul az aloe vera nemcsak a légtisztító hatásán túl, gyógyhatásairól is ismert.

Kutatások szerint, ha egy lakásban legalább tizenöt cserépnyi, jó levegőtisztító képességgel rendelkező növény található, az eredményesen javíthatja a levegő minőségét, miközben oxigént termel és barátságosabbá teszi az otthon légkörét.

Kép forrása: fizkes

Párologtatás és illóolajok

Télen a fűtés miatt a levegő gyakran kiszárad, ami nemcsak a légzőszerveket, hanem a bőrt is megviselheti. Az ideális páratartalom fenntartásához (40-60% között) egy egyszerű párologtató készülék kiváló megoldás lehet. Ha szeretnéd, a párologtatóhoz illóolajokat is adhatsz, például levendulát, borsmentát vagy teafaolajat, amelyek nemcsak kellemes illatot árasztanak, hanem antibakteriális hatásúak is lehetnek. Fontos azonban ügyelni arra, hogy ezek az illóolajok százszázalékosan természetesek és ne szintetikus eredetűek legyenek.

Minimalizáld a vegyi anyagokat

A mindennapokban használt takarítószerek és légfrissítők tele vannak szerves vegyületekkel, amelyek hosszú távon károsíthatják a levegő minőségét és az egészséget. Próbálj meg környezetbarát, természetes alapanyagokból készült tisztítószereket használni, vagy készíts otthon só és háztartási ecet alapú keveréket. Gyertyák esetében válaszd a paraffin helyett a szójaviasz- vagy méhviasz-alapú termékeket. 

A beltéri levegő tisztán tartása nemcsak az egészséged szempontjából fontos, hanem abban is segít, hogy energikusabbnak és kiegyensúlyozottabbnak érezd magad. Egy kis tudatossággal és tervezéssel a lakásod levegője frissebb, és inspirálóbb lehet – még a leghidegebb téli napokon is.

Szerző: Mertain Lilla

(Kiemelt kép forrása: GaudiLab)

Források:

  1. Házipatika.com: Milyen gyakran és mennyi ideig kell szellőztetni a lakást?
  2. Marmalade.co.hu: Tisztítsd otthonod levegőjét környezetbarát módon
  3. Skillful.hu: Szellőztetőrendszer lakásfelújításkor: tiszta levegő, modern otthon
  4. Tudatosvásárló.hu :10+1 tipp: így tisztíthatod a lakás levegőjét vegyszerek nélkül

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben