Ezen a héten zajlik az agykutatás hete

2025. március 10. | Címlap, Címlap-kiemelt, Hírhullám

Olvasási idő: 2 perc

Az Agykutatás hete alkalmából immáron 16. alkalommal rendeznek országszerte tudománynépszerűsítő programokat, amelyeken az emberi agy kutatásának legújabb eredményeivel ismerkedhetnek meg a résztvevők. A rendezvénysorozat programjaival Budapest mellett Szegeden, Pécsett és Debrecenben várják az érdeklődőket a kutatók március 13-án és 14-én.

Az ELTE tájékoztatása szerint a programkínálatban látványos kísérletek, laborlátogatások, ismeretterjesztő előadások és kiállítások szerepelnek. A látogatók megismerkedhetnek a kutatásokat támogató modern technológiai eljárásokkal, kipróbálhatnak különböző vizsgálati módszereket és még tesztelhetik is magukat.

Budapesten az országos tudománynépszerűsítő programsorozat részeként az ELTE Természettudományi Kar, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Semmelweis Egyetem kutatói ismertetik meg az érdeklődőket az agyműködés vizsgálatának legfrissebb módszereivel.

Az ELTE Természettudományi Karán a szakemberek előadásai mellett számos interaktív program várja az résztvevőket.

Kép forrása: Gorodenkoff

„Szó esik majd egyebek mellett arról, hogyan lát az agy, milyen védekező válaszreakciókat ad és milyen agyi eredetű betegségek megoldását kutatja az orvostudomány.”

Előadás hangzik el többek között arról, hogy mit értenek a kutyák a beszédből és arról, hogyan hat a digitális eszközhasználat a gyerekek gondolkodásának és társas készségeinek fejlődésére. A látogatók magukon is kipróbálhatják, miként lehet az agyhullámokat vizsgálni, építhetnek labirintust egereknek és megismerkedhetnek a halak idegi működésének vizsgálati lehetőségeivel is.

Az egyetem Lágymányosi kampuszán a rendezvény ideje alatt a Biológiai és Őslénytani Kiállítás ingyenesen lesz látogatható, valamint laborlátogatások és egy tudományos szabadulószoba is színesiti a programokat.

A szervezők tájékoztatása szerint a programsorozat részeként lesznek programok a Debreceni Egyetem (DE) Orvostudományi Karán, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Orvostudományi Karán és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjában is.

agykutatás

Kép forrása: Amorn Suriyan

Az eseményre minden korosztályt egyaránt várnak a szervezők.

A részvétel ingyenes, de egyes programok esetében előzetes regisztrációhoz kötött.

A részletes program a https://agykutatashete.hu/ oldalon érhető el.

A legösszetettebb szervünk, azaz az agy működéséről, korábbi cikkeinkben olvashatsz bővebben:

 

Sajtóközlemény

(Kiemelt kép forrása: Wirestock Creators)

További érdekes cikkeink

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

„A hosszú élet nem ígéret, hanem következmény – Mi az alapjait rakjuk le.” Ezzel a szemlélettel indította útjára Dr. Baucsek Katalin a The Longevity Hubot – azt a szakmai és társadalmi hálózatot, amely a hosszú, egészséges életet nem vágyálomként, hanem megtervezhető,...

bővebben

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Aki a rengetegbe elveszni indul
Aki a rengetegbe elveszni indul

Azt tanuljuk, hogy tervezzünk, haladjunk előre, állandóan mozgásban legyünk, és egy percre se veszítsük el szemünk elől a célt. Sokszor nehéz megállni. Pedig néha nem a célok adnak új lendületet, hanem éppen az iránytalanságban felsejlő új ösvények. Valami reccsenést...

bővebben