Hazamehetett a Semmelweis Egyetem klinikájáról az a 14 éves lány, akit májdaganata miatt Da Vinci robottechnikával operáltak – ő az első gyermek hazánkban, akin robotasszisztált műtétet hajtottak végre. A héten pedig egy másik gyermeket is robotsebészeti technikával operáltak meg, ugyancsak májdaganat miatt, és szintén a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján.
Az első kiskorún végzett, csúcstechnológiás operáció során a máj jobb lebenyét távolították el, rosszindulatú elváltozás miatt. Az operációt kemoterápia előzte meg.
Gyermekeknél még fontosabb lehet a robotasszisztáció
“A Da Vinci robottechnológiával precízebb beavatkozásokat lehet végezni olyan szűk helyeken is, ahol ez más technikákkal nem, vagy csak nagy nehézségek árán lehetséges” – mondja dr. Hahn Oszkár, a klinika igazgatóhelyettese, a műtétet végző sebész.
A gyermekek esetében, mivel a műtéti terület kisebb, a hagyományos technikákkal nehezen elérhető régiók sokkal precízebben operálhatók robotasszisztenciával.

Kép forrása: semmelweis.hu
A robottechnológia működése
A Da Vinci rendszer három fő részből áll. Az első, a műtéti beavatkozást végző, négy karral rendelkező robot, amely közvetlenül érintkezik a beteggel. Az orvos nem a beteg mellett áll, hanem egy sebészi konzolnál ülve irányítja a robotot, ez a rendszer második eleme. A technológia lehetővé teszi, hogy a sebész pedálokkal és egy speciális vezérlőrendszerrel, amely a kézmozdulatait továbbítja, precízen vezesse a robotkarokat. Az egység harmadik fő része, egy nagy felbontású monitor, amelyen az orvos háromdimenziós képet lát a műtéti területről, tízszeres nagyításban. Ez a technológia kiemelkedő pontosságot és egyedülálló látásmódot biztosít, amely jelentős áttörést hozott a sebészet egyes területein, növelve azok eredményességét.
Program indul a májbetegséggel élő gyermekekért
A robotasszisztált műtéten elsőként átesett gyermek már az operációt követő 8. napon otthonába távozhatott, a komplex kezelésnek köszönhetően a teljes gyógyulás esélyével.
A májműtétet dr. Hahn Oszkár, a májsebészeti profil vezetője végezte dr. Szijártó Attila klinikaigazgató, dr. Pekli Damján és dr. Deák-Ilkó Zoltán sebészek asszisztenciájával, felkészült aneszteziológus és képzett műtőasszisztensek segédletével.
Közben a fővárosi klinikán a múlt héten végrehajtották a második gyermek májműtétet is Da Vinci robottal. A két sikeres beavatkozás adatainak elemzése után a klinika tervezi robotasszisztált gyermek májsebészeti program elindítását.

Kép forrása: Gerain0812
Felnőtteknél már évek óta használják a Da Vincit
Magyarországon elsőként a Semmelweis Egyetemen indulhatott el a komplex robotsebészeti program, kiterjesztve az oktatásra, kutatásra és a gyógyításra is. 2022. május 24-én a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikán végezték el az első robotasszisztált műtétet, felnőtt páciensen, amelyet másnap további két operáció követett. A robottechnikát elsősorban hasi sebészeti, nőgyógyászati és urológiai beavatkozásoknál használják jelenleg. A 2023/24-es finanszírozási évben 450 robotasszisztált műtétet végeztek el az egyetemen. A robotasszisztált májsebészeti program beindítása óta már több mint 100 ilyen májműtétet hajtottak végre, eddig felnőtteken.
Sajtóközlemény
(Kiemelt kép forrása: Phonlamai Photo)