Életmódorvoslás, egészség stabil alapokon

2024. december 5. | Hírhullám, Címlap

Olvasási idő: 3 perc

Az életmódorvoslás gyökerei mélyen visszanyúlnak az orvoslás múltjába, hiszen már Hippokratész is az ételben látta az orvosságot. Az életmódorvoslás a világon és hazánkban is egyre népszerűbb megközelítés az egészségügyben, amelynek középpontjában a megelőzés, az életminőség javítása és a krónikus betegségek kezelése áll. Az életmódorvoslás megközelítésében szinte bárki számára rejlik potenciál, bármilyen életkorban vagy egészségi állapotban keresünk megoldásokat.

Mi az életmódorvoslás?

Az életmódmedicina az orvostudomány olyan ága, amely a tudományos kutatásokra és bizonyítékokra alapozva segíti a hozzá forduló pácienseket abban, hogy életmódjuk megváltoztatásával megelőzzék, vagy kezeljék a krónikus betegségeket.

Az életmódorvoslás alapelve, hogy a modern társadalmakban tapasztalható betegségek jelentős része – például a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a mentális egészség zavarai vagy akár bizonyos daganattípusok – nagymértékben összefüggnek életmódbeli tényezőkkel.

A hagyományos orvoslástól eltérően, az életmódnedicina nem a tünetek kezelésére koncentrál, hanem a problémák gyökerét igyekszik feltárni és megszüntetni. Fontos kiemelni, hogy ebben a páciens aktív közreműködése elengedhetetlen. 

életmódorvoslás

Kép forrása: Photoroyalty

Az életmódorvoslás 6 kulcsfontosságú pillérre épül

  1. Táplálkozás: Az egészséges, tápanyagokban gazdag étrend segíthet a krónikus betegségek megelőzésében és kezelésében.
  2. Mozgás: A legkisebb mértékű fizikai aktivitás növelés is jótékony hatású. Az egyéni igényekhez igazított mozgásprogramok segítenek az életminőség javításában
  3. Alvás: Az elegendő és megfelelő minőségű alvás elengedhetetlen az egészséges immunműködéshez, a mentális egészséghez és regenerációhoz.
  4. Stresszkezelés: Hatékony eszközök szükségesek a krónikus stressz és annak káros hatásainak csökkentésére.
  5. Szociális kapcsolatok: A támogató környezet és az erős szociális háló hozzájárul a mentális és fizikai egészséghez.
  6. Addikciók: Fontos a függőségektől mentes életvitel fenntartása.

Miben tud segíteni az életmódmedicina?

A megközelítés különösen hatékony a krónikus betegségek megelőzésében, kezelésében, valamint progressziójának lassításában.

Emellett segíthet a pácienseknek abban, hogy nagyobb kontrollt gyakoroljanak saját egészségük felett. Azáltal, hogy ők maguk aktívan részt vesznek a gyógyulási folyamatban, nő az egészségtudatosságuk és az önbizalmuk is.

Helye az orvoslásban

Az életmódorvoslás kiegészíti a hagyományos orvoslást. Multidiszciplináris megközelítést alkalmaz: a team magába foglalja orvosok, dietetikusok, mozgásterapeuták és pszichológusok együttműködését. Ez a holisztikus szemlélet lehetőséget teremt arra, hogy a pácienst ne csupán egy-egy betegség tünetei alapján kezeljék, hanem figyelembe vegyék átfogó egészségképét, életmódját és életkörülményeit.

Kép forrása: Oscar Parrilla

Miért fontos az életmódorvoslás?

A modern orvostudomány rendkívül hatékony a sürgősségi helyzetek kezelésében és az akut betegségek gyógyításában.

Ugyanakkor a krónikus betegségek növekvő előfordulása azt mutatja, hogy szükség van egy olyan szemléletmódra, amely hosszú távon is fenntartható egészségi állapotot biztosít.

A paradigmaváltás fontos eleme lehet az életmódorvoslás, amely egyrészt az egészség megőrzésére, másrészt az életminőség javítására is törekszik.

Összességében elmondható, hogy az életmódorvoslás a modern orvostudomány értékes kiegészítője, amely az egészséghez vezető utat nem csupán gyógyszerekben vagy kezelésekben, hanem az életmód tudatos alakításában találja meg. A prevenció és az aktív részvétel révén lehetőséget kínál arra, hogy ne csupán hosszabb, hanem egészségesebb életet éljünk. 

Cikksorozatunk következő részében fókuszba helyezzük az életmódpilléreket, amelyekre kézzel fogható és bizonyítékokkal alátámasztott ajánlásokat is megfogalmazunk majd.

Szerző: Dr Ilyés Kinga – életmódorvos

(Kiemelt kép forrása: iona didishvili)

Források:

  1. Magyar Életmódorvostani Társaság honlapja
  2. Nemzetközi Életmódorvostani Társaság honlapja
  3. National Library of Medicine: Effect of potentially modifiable risk factors associated with myocardial infarction in 52 countries (the INTERHEART study): case-control study
  4. Women’s Health Initiative
  5. Loma Linda University Health
  6. National Library of Medicine: The dietary approaches to stop hypertension (DASH) clinical trial: implications for lifestyle modifications in the treatment of hypertensive patient

 

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben