Az emberi élet kutatások során felmerülő egyik legérdekesebb terület hazai és nemzetközi viszonylatban is a gerontológia, amely mint tudományág az öregedés folyamatát, az idősödő népességet és a hosszú élet lehetséges tényezőit vizsgálja.
Ahogy az átlagéletkor fokozatosan növekszik, a gerontológia egyre fontosabb szerepet játszik a világ legtöbb társadalmában, hiszen nemcsak az öregedés biológiai aspektusait tanulmányozza, hanem azokat a társadalmi, pszichológiai, szociológiai és egészségügyi tényezőket is, amelyek a társadalom “elöregedésével” járnak.
Az öregedés biológiai háttere
Az öregedés folyamatának megértéséhez elengedhetetlen a sejtek szintjének vizsgálata. Az öregedés biomarkerei, mint például a telomerek – a sejtek kromoszóma-végeit védő struktúrák-, kulcsszerepet játszanak ebben a folyamatban. A telomerek hossza csökken a sejtosztódások során, és amikor eléri a kritikus méretet, a sejtek képtelenné válnak a további osztódásra, ami sejthalálhoz vezethet. Fontos szereplők ezen kívül a szabadgyökök, a sejtek oxidatív stresszéért felelős molekulái, amelyek fokozzák az öregedést, hiszen károsítják a sejteket, DNS-t és lipidmembránokat.
A gerontológiai kutatások a sejtöregedés mellett foglalkoznak a génterápiával és a regeneratív medicinával, amelynek célja az öregedési folyamat lelassítása és a sejtek megújítása. Az őssejtek és a regenerálódási képességük vizsgálata ígéretes eredményeket kínál a jövő számára, hiszen e technológiák révén a különböző szövetek és szervek regenerálására van lehetőség, ezzel pedig a betegségek és az öregedés jeleinek csökkentésére. Az őssejtterápiákról egy korábbi cikkünkben írtunk.

Kép forrása: Tina Ji
Társadalmi dimenziók
A gerontológia nem csupán biológiai jelenségekkel foglalkozik, hanem az öregedés pszichológiai és társadalmi aspektusaival is. Az idősebb emberek jólléte, szociális kapcsolatai és mentális egészsége kulcsfontosságú a hosszú élet megéléséhez. A szociális izoláció, a magány és a depresszió komoly problémát jelenthet számukra, olyanokat, amelyek súlyos betegségek kialakulásához vezetnek. Éppen ezért a pszichológiai tudományoknak fontos szerepük van a gerontológiában.
A szociális intézmények munkatársai, de még a munkáltatói szféra számára is jelentős kihívást jelent az, hogy a társadalom tagjai egyre tovább élnek.
Az érintett területek szakembereinek gerontológiai szempontú továbbképzése kulcsfontosságú lesz, nemcsak a jövőben, de már a jelenben is.

Képp forrása: Artit Wongpradu
A gerontológia gyakorlati alkalmazásai
A gerontológiai ismeretek és kutatások gyakorlati alkalmazása szintén kulcsszerepet játszik az idősödő társadalmakban.
Az idősek egészségügyi ellátásának javítása, a gondozási rendszerek fejlesztése és az orvosi technológiai újítások révén érdemben javítható az életminőségük.
A gerontológiai kutatási eredmények mellett, komplex szemlélettel a háziorvosi és szakszolgáltatások, rehabilitációs programok, valamint digitális egészségügyi megoldások mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az idősebb generációk hosszabb, aktívabb és egészségesebb életet élhessenek.
A legújabb gerontológiai kutatásoknak és a technológiai innovációknak hála, az időskori betegségek kezelési aránya fokozatosan javul. Ugyanakkor nem szabad elfelejtenünk, hogy minden betegséget egyszerűbb megelőzni, mint a kialakult tüneteket kezelni. Érdemes tehát a longevity szemléletében, preventív módón, egészséges állapotban elkezdeni foglalkozni a hosszú, boldog életünk gondolatával, fiatal korban, nap mint nap. Segítség lehet ebben, ha hosszú távú terveket szövünk egészségünk, életminőségünk és boldogságunk tekintetében. Egyik korábbi cikkünkben mutatjuk, ezt hogyan tegyük.
Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő, Longevity Magazin
(Kiemelt kép forrása: Ground Picture)