Alzheimer-kór és herpes simplex vírus. Elsőre talán két, egymástól távol álló fogalomnak tűnnek, ám a Pittsburghi Egyetem kutatói egy megdöbbentő összefüggést tártak fel közöttük.
Vajon lehetséges, hogy egy hétköznapi vírus áll a neurodegenerációs betegségek egyik legsúlyosabb formájának, az Alzheimer-kórnak a hátterében? Na és mit jelenthet ez a felfedezés a jövőbeni kezelések számára? Nézzük, mit mond a tudomány!
Emlékek árnyékában: Mi történik az agyban?
A Cell Reports szaklapban publikált kutatás szerint, a herpes simplex vírus-1 (HSV-1) által okozott fertőzés meglepő kapcsolatot mutat az Alzheimer-kór kialakulásával, és hozzájárulhat a tau-fehérjék viselkedésének megváltozásához, amely a betegség egyik legfontosabb jellemzője.
A kutatók egy fontos kapcsolatot tártak fel: a HSV-1 vírusfehérjéit az Alzheimer-kór által érintett agyterületeken, közvetlenül a tau-gubancok mellett azonosították. A felfedezés megmutatja, hogyan találkozik a fertőzés, az immunválasz és a neurodegeneráció egy összetett folyamatban, amely kulcsszerepet játszhat a betegség kialakulásában. A tanulmány azt is feltárta, hogy a tau-fehérje kezdetben az agy védekezési mechanizmusának részeként működhet, hogy megakadályozza a vírus terjedését.
Idővel azonban ez a védelmi funkció káros irányt vehet, és hozzájárulhat az idegsejtek pusztulásához, valamint az Alzheimer-kór progressziójához.
Miniatűr modellek nagy válaszok
„Kutatásunk megkérdőjelezi azt az elterjedt nézetet, hogy a tau-fehérje kizárólag káros, kimutattuk ugyanis, hogy kezdetben az agy védekező rendszerének fontos része lehet.” – nyilatkozta Dr. Or Shemesh, a kutatás vezető szerzője.

Kép forrása: Corona Borealis Studio
A Neuroscience News cikke szerint a kutatócsoport miniatűr, emberi agysejteket tartalmazó modelleken – kvázi „miniagyakon” – vizsgálta a HSV-1 fertőzés hatásait. Na és mit találtak a petri-csészékben? Az eredmények szerint a HSV-1 fertőzés képes módosítani az agy tau-fehérje szintjét és szabályozni annak működését, egy védelmi mechanizmus révén, amely úgy tűnt, csökkenti a fertőzés utáni sejtpusztulást az emberi idegsejtekben. Ez a kezdeti védelem alapvető fontosságú szerepet játszhat az agy immunrendszerében, azonban idővel elveszítheti pozitív hatását, és az idegsejtek károsodásához, valamint az Alzheimer-kór kialakulásához vezet.
A jelen kutatásai a jövő üzleti és egészségügyi áttöréseiért
„Ezek az eredmények rámutatnak a fertőzések, az immunválaszok és a neurodegeneráció közötti összetett kölcsönhatásokra, új perspektívát és ígéretes terápiás célpontokat kínálva a fejlesztések számára.” – mondja Dr. Shemesh.
Bár a kutatók számára még nem teljesen világos, hogy a HSV-1 pontosan milyen mechanizmusokon keresztül befolyásolja a tau-fehérjét és hogyan járul hozzá az Alzheimer-kór kialakulásához, a jövőbeni kutatások célja éppen ezeknek a kérdéseknek a feltárása lesz. Ahogy a SciTechDaily cikke is kiemeli, a kutatócsoport olyan terápiás stratégiák kidolgozását tervezi, amelyek vagy a vírusfehérjéket célozzák meg, vagy az agy immunválaszának finomhangolásával segítenek mérsékelni a betegség előrehaladását.
Ezen túlmenően arra is keresik a választ, hogy vajon ezek a mechanizmusok jelen lehetnek-e más neurodegeneratív betegségek, például a Parkinson-kór vagy az ALS kialakulásában.

Kép forrása: Gorodenkoff
A HSV-1 és az Alzheimer-kór közötti kapcsolat felfedezése lehetővé teszi a neurodegeneratív betegségek mélyebb szintű megértését, miközben ígéretes lehetőségeket kínál a terápiás és üzleti innovációk számára. Amikor egyre gyakrabban látnak napvilágot a memóriazavarokat érintő kutatások (egy áttörő magyar-amerikai felfedezésről itt írtunk), a kérdés csupán az: milyen hamar válhatnak ezek az eredmények a gyakorlati gyógyítás alapjává, és mikor érhetünk el valódi áttörést a betegek kezelésében? Az idő ketyeg, de a tudomány talán a mi oldalunkon áll.
Szerző: Révész Bogi
(Kiemelt kép forrása: Gorodenkoff)
Források: