2025-ben is folytatódik a Highlights of Hungary, amely az ország legszeretnivalóbb, legizgalmasabb és legelismerésreméltóbb teljesítményeit, kezdeményezéseit és vállalkozásait díjazza és mutatja be a nagyközönségnek. Az igazán különleges, értékteremtő projektről a Highlights of Hungary ügyvezetőjével, Csehi Mariannával beszélgettem.
Honnan indult a kezdeményezés és mi volt az alapgondolata?
A Highlights of Hungary alapötlete 2013-ban Remete Tibor fejéből pattant ki azzal a céllal, hogy a legkreatívabb hazai projekteket és legszerethetőbb ügyeket a nagyközönség elé tárja. A kezdeményezés kezdetben a kreatív és design szakmára fókuszált, mára viszont jóval szélesebb spektrumot ölel fel.
Az évente megújuló, független szakmai nagykövet csapat által kiválasztott 25 jelölt az élet minden területén megjelenő – legyen szó akár a kreatív szcénáról, a közéletről, az egészség, a kultúra, a tech- és sportvilágáról – kiemelkedő magyar teljesítményeit gyűjti egy platformra.
„A Highlights of Hungary alapkoncepciója a mai napig ugyanaz: elismerni és díjazni az emberi kiválóságot, annak minden formájában, kategorizálás nélkül. A Highlights egy társadalmi innovációs platform, aminek a hálózata, ha jól működtetjük, kiemelkedő eredményekre képes. Olyanokra, amelyek valódi hatással tudnak lenni nemcsak a közérzetünkre, de hatásuk érezhető akár szociálisan és gazdaságilag is, hiszen olyan szektorokon átívelő kapcsolódásokat teremthet meg – éppen a diverzitása és interdiszciplinaritása által-, ami egyedülálló megoldásokat hozhat kérdésekre, problémákra vagy célkitűzésekre.”
Csehi Marianna hangsúlyozza, a Highlights üzenete nem egy szűk szakmai közegnek szól, hanem mindenkinek, hiszen a tudás és az eredmény csak akkor nyer igazi értelmet, ha megosztjuk másokkal.

A tavalyi Highlights of Hungary díjátadó ünnepségén, forrás: Polyák Attila
Te hogyan kerültél kapcsolatba ezzel a projekttel, és mi motivált arra, hogy ügyvezetőként vegyél részt benne?
„Egész életemben a versenyszférában dolgoztam, és mindig is a háttérmunka vonzott – ott éreztem magam igazán elememben, amikor csendben, de hatékonyan hozhattam létre értékes dolgokat. Egy ponton azonban azt éreztem, hogy jó lenne valami olyannal folglakozni, ami túlmutat az üzleti sikereken, ami láthatóbb, kézzelfoghatóbb módon szolgálja mások javát. Szerettem volna adni, megosztani a tudásom, és valami nagyobb célért dolgozni. Ezért döntöttem úgy, hogy otthagyom a forprofit világot, és a nonprofit szférában folytatom.”
Mennyire tudod a személyes víziódat érvényesíteni ennek a programnak a működtetése során?
„Egy ilyen típusú missziónál óvatosan kell bánni a személyes vízióval. Ha mégis megpróbálnám megfogalmazni a közös pontot a személyes vízióm és a projekt között, akkor az a nyitottság fontossága lenne.”
„Ahogyan a saját életemet, a gyerekeimet is próbálom úgy terelgetni, hogy észrevegyék a körülöttük lévő jó dolgokat, mert a hétköznapokban sokszor ez az egyetlen kapaszkodó. A Highlights is ezt az üzenetet hordozza: észrevenni a jót, értékelni azt, ami már megvan. Mi tényleg hiszünk abban, hogy Magyarország jó hely. Az sem véletlen, hogy a díjátadóinkat is áthatja egy különleges flow-élmény, ahol az este végére minden résztvevőt eltalál a »Magyarország – bármi is történjen – egy klassz hely« érzése. Ezeken az eseményeken olyan értékekre irányítjuk a figyelmet, amelyek mellett a hétköznapokban könnyen elsuhanunk. Pedig ezek adják azt a plusz erőt, ami mindannyiunkat képes továbbvinni.”

Csehi Marianna, forrás: Molnár Mihály
A Highlights of Hungary tulajdonképpen egy eseménysorozat. Hogyan épülnek egymásra az egyes fázisok?
„Az esemény hivatalosan az évad nagyköveteinek kiválasztásával indul. Nekik lehet ajánlani különleges hazai történeteket, kezdeményezéseket, személyeket. A nagykövetek a beérkezett ajánlásokból összesen 25 »Highlights«-ot mutatnak be, majd a közönség szavazása alapján a három legnépszerűbb nyeri el a Társadalmi díjat. A közönség is mindvégig aktív részese az eseményeknek, hiszen az ajánlásokon túl a társadalmi díjazottakról ők dönthetnek. Az eseménysorozat megkoronázása a gálaesemény, amelyen kihirdetésre kerül, hogy az adott évben mely személyek, vállalkozások vagy társadalmi kezdeményezések kapják a Highlights of Hungary elismerését.”
„Most vagyunk az ajánlási szakaszban, azaz április végéig várjuk a kiemelkedő magyar teljesítményekről szóló ajánlásokat a nagyközönségtől.”
A projekt kulcseleme a nagykövetek kiválasztása, akik aztán felkutatják a jelölteket. Velük szemben milyen elvárásokat fogalmaztok meg?
„A Highlights of Hungary eseménysorozat egyik fontos pillanata a nagykövetek kiválasztása. Segítségükkel évről évre olyan kiemelkedő történeteket ismerhetünk meg, amelyek példaértékűek, szemléletformálóak, egyben közösségépítők. Mindig az a cél lebeg a szemünk előtt, hogy minél nagyobbat merítsünk, ezért a nagyköveteket, akárcsak a jelölteket, szintén kategóriák nélkül, az élet minden területéről választjuk ki, mert hisszük, hogy akkor lesz igazán színes a jelöltlista, ha a nagyköveteink szakmailag a legkülönfélébb területeket fedik le és ebben még az országhatárok sem jelentenek akadályt, a keresést az egész Kárpát-medencére kiterjesztettük.”
Csehi Marianna szerint kulcsfontosságú az is, hogy a nagykövetek maguk is példaértékűek legyenek – olyan személyiségek, akikre érdemes odafigyelni, akik amellett, hogy a saját területükön – legyen az sport, művészet, gazdasági élet, egészségügy vagy gasztronómia – kimagaslóan sikeresek, azonosulni tudnak a kezdeményezés értékeivel és fő célkitűzésével, az elismerés kultúrájának népszerűsítésével. Lényegében ők maguk is ideális Highlights-ok.
„Szerencsére az előző évekhez hasonlóan idén is fantasztikus nagykövet-csapatot sikerült összeállítanunk. 2025-ben a projekt nagykövetei között olyan kiválóságokat köszönthetünk, mint Borbás Marcsi, dr. Kőnig Róbert, Ember Márk, Kapás Boglárka és Szabadfi Szabolcs (ismertebb nevén Szabi, a pék).”

A tavalyi Highlights of Hungary díjátadó ünnepségén, forrás: Polyák Attila
Az évek során mennyire vált fontossá ez a projekt a társadalom számára? Le tudjátok ezt mérni az aktivitásokból, például a jelölési folyamatban való részvételből?
„A számok magukért beszélnek. Évről évre nő az elérésünk, egyre többen nézik meg az általunk feltöltött oldalakat, videókat, és évről évre több szavazat érkezik. Ez világosan mutatja, hogy egyre nagyobb az igény a példaértékű kezdeményezések kiemelésére, az emberek szeretnének minél több sikertörténetet megismerni.”
A Highlights of Hungary ügyvezetője szerint azokra a történetekre rezonálnak leginkább az emberek, amelyek az emberi lélekről szólnak – a pszichéről, az önismeretről –, vagy amelyekben erősen jelen van a természethez, fenntarthatósághoz való kötődés. A Highlights ilyen értelemben tükrözi a társadalmat: azt, hogy sokan keresik a megnyugvást, a békét, az értelmes kapcsolódásokat.
A Highlights of Hungary indulása óta rengeteg jelölttel találkoztatok. Előfordul még, hogy egy-egy történet láttán nektek is leesik az állatok?
„A wow-érzés gyakorlatilag folyamatos.”
„Mindig jön egy-egy történet, ami újra és újra megerősít abban, hogy fantasztikus dolgot csinálunk. De ami igazán különleges, az az, amikor két korábbi highlight egymásra talál és az együttműködésükből valami még nagyobb, maradandóbb születik. A szálak sokszor összeérnek, és ez mindig külön öröm.”
Marianna szerint a jelöltek között egyfajta közösség formálódik, ami a díjátadó után is megmarad és tovább épül. A közönség közösségé formálása érdekében azonban tudatosan is szerveznek olyan programokat, ahol a jelöltek, a nagykövetek és a támogatók találkozhatnak, kapcsolódhatnak egymással. Az évről évre bővülő Highlights-közösség tagjai inspirálják és támogatják egymást – ez is egy értékes hozadéka a projektnek.

Csehi Marianna, forrás: Gyurkovits Tamás
A Highlights of Hungary egyik kiemelt célja az elismerés kultúrájának erősítése
„A kezdeményezésnek lényeges eleme, hogy megerősítsük az elismerés kultúráját. Amikor azt mondjuk: kiemelkedő magyar teljesítmény, minden szónak súlya van.”
„A kiemelkedő számunkra azt jelenti, hogy valaki olyasmit tesz le az asztalra, ami túlmutat önmagán – ami a közösségért van. A magyar szó is kulcsfontosságú: napjainkban különösen nagy szükség van arra, hogy erősödjön a magyar önbecsülés. Merjünk büszkék lenni arra, hogy magyarok vagyunk! Nem kell szemlesütve járnunk a világban – mert ha így teszünk, önmagunkat csorbítjuk. Rengeteg érték vesz körül bennünket – itt és most, a jelenben is: a szomszédban, az utcánkban, a munkahelyünkön, de akár a saját családunkban is. A teljesítmény pedig nem más, mint a befektetett munka. A tehetség ott van mindenkiben, de önmagában nem elég. A munka, az alázat és a kitartás nem megspórolható. Hiszem, hogy mindenki tehetséges valamiben – csak energiát kell fektetni abba, hogy megtalálja, mi az.”
A cikk termékmegjelenítést tartalmaz.
Szerző: Jean Orsolya
(Kiemelt kép: Csehi Marianna)