Egészségtudatos vezető, egészségesebb munkavállalók?

2025. március 17. | Címlap, Címlap-kiemelt, Hírhullám, Kiemelt

Olvasási idő: 3 perc

Mi lenne, ha létezne egy olyan üzleti-és életfelfogás, amiben nem megfeszülve, hanem könnyen, egyszerűen, egészségesen és boldogan lehet intelligens és felelős munkát végezni?

Nincs egy éve, hogy még HR vezetőként egy átlagos délután, két meeting között a CFO-val közös irodánkban ültem és éppen egy újabb nagyon fontos és halaszthatatlan kérdést beszéltünk meg az egyik vezetővel. Övé volt az egyik legsikeresebb és legjobban termelő terület, elképesztő számokat produkáltak stabilan, évről-évre.

„Ugyanakkor már több megbeszélésen kiszúrtam, hogy remeg a keze, micsoda ellentmondás.”

Egyszer csak arról kezdünk beszélgetni, hogy valószínűleg még pár éve van ebben és aztán muszáj lesz elmennie valahová “aktát tologatni”. Hallgattam, ahogyan a csapattal kapcsolatos céljairól beszél meg arról, hogy addig még az üzletág jövője mellett a családja anyagi hátterét is biztosítania kell. És nem ártana újra elmennie menedzserszűrésre, mert baj van a vérnyomásával, de milyen jó, hogy a céges egészségbiztosítási csomagban az is van. 

Milyen jó.

Ekkor fogalmazódott meg bennem, hogy mennyire nem fair, hogy választani kell az értelmes, értékteremtő munka és az élhető, jó élet között. 

És nem ő volt az egyetlen: egy másik felsővezető kollégám speciális diétán volt a rossz értékei miatt, több vezető beosztású kolléganőm és jómagam is sorra adtuk egymásnak a kilincset és a jótanácsokat a laborokban

„Nem értettem és nem akartam érteni, miért kell választanom a pörgés, az ambícióim és az egészségem között. HR vezetőként pedig az kezdett el foglalkoztatni, hogy lehet, hogy a top performer kollégák sorra ábrándulnak és égnek ki, hasonló válaszút elé állva.”

Pedig ez egy jó hely. 

Volt komplex egészségbiztosítási csomagunk (és milyen büszkék voltunk, hogy elképesztő mód sikerült kihasználni az éves keretet), sportrendezvények, gyümölcsnap, terasz, home office, kötetlen munkarend, sőt, még az éves rendezvényünkre is egészségtudatos szakembert hívtunk meg. És mégis. 

Látszólag rengeteg minden volt a csomagunkban, aminek kompenzálnia kellett volna mindazt a terhelést és zajt, amiben a mindennapjainkat éltük. 

Kép forrása: fizkes

Azt hiszem, ekkortájt láttam először a Kék Zónák c. sorozatot, ahol félig meglepődve, félig homlokomat fogva konstatáltam, hogy lehet, hogy nem a 34. táplálékkiegészítő, soklépéses rutin, könyv vagy szemmaszk fogja feloldani a bennem lévő konfliktust. 

Nem többre van szükségem, szükségünk, hanem kevesebbre és a megfelelő (egészég)tudatosságra abban, hogy mi maradjon. 

Nem a meglévő sok mindenre kell még egy plusz projektként magunkra húznunk a divatos egészségtudatos jelzőt, hanem helyet, űrt kell teremtenünk, több teret, levegőt, időt arra, ami valóban fontos. 

Mi az, amivel valóban értéket tudunk teremteni? Mi az, aminek valóban értelme van? 

Know your purpose” (ismerd a célod, szenvedélyed) ez az egyik fő eleme a Kék zónák szerzőjének, Dan Buttler alapelveinek. 

„Kevesebb zaj, kevesebb bizonytalanság a projektekben, emberi kapcsolatokban, elvárásokban, kevesebb (felesleges) meeting, kevesebb email, kevesebb energiaemésztő rejtett konfliktus, kevesebb adminisztráció.”

Az egész-ségnek munkahelyi vonatkozásban is több dimenziója van: a fizikai egészségen túl a mentális, érzelmi, kapcsolati, szenzoros, környezeti, pénzügyi egészség mind-mind befolyásolják munkahelyi jóllétünket.

Ekkor fogalmazódott meg bennem, hogy nem akkor vagyok egészségtudatos HR vezető, ha sikerült menő egészségtudatos céges előadót szerezni, vagy elmondhatom, mennyire jó üzletet kötöttünk és sokszorosan felhasználtuk az egészségbiztosítási csomagunkat. 

egészség

Kép forrása: Stock 4you

„Hiszen nagyon nem mindegy, hogy azt szűrővizsgálatokra, vagy éppen a túlterheltség és stressz okozta következmények orvoslására használjuk fel.”

Egészségtudatos vezető és szakember akkor vagyok, ha segítek vezetőtársaimnak újradefiniálni a cikk elején dőlt betűvel szedett siker szót és azt egy értékteremtő, gyümölcsöző, de fenntartható szervezeti klímával helyettesíteni. 

Az első lépés biztosan az, hogy elkezdünk arról beszélni, azt kutatni, hogy milyen egészségtelen képünk van a munkáról és ezt hogyan lehet egészségesebbé tenni, vagy hogy egyáltalán kinek, mit jelentenek ezek a fogalmak.

Egészségtudatos szakemberként vagy vezetőként ezek a beszélgetések velünk, köztünk kezdődnek.

Szerző: Kereszti Zsófi

(Kiemelt kép forrása: Dorde Krstic)

Forrás: 

  1. BusinessCoach: Kék zóna, azaz hogyan élj tovább és jobban?

Ezek is érdekelhetnek:

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

181 nap, 400 cikk, 40 interjú – Féléves a Longevity Magazin
181 nap, 400 cikk, 40 interjú – Féléves a Longevity Magazin

Eltelt félév, s talán már egyre többen értik: a longevity nem sprint, maraton. Nem eszközkészlet és nem egy újabb életmódtrend, sokkal inkább egy átfogó filozófia, a testi, szellemi és lelki egészség összjátéka. Egy olyan komplex szemlélet, amely képes megváltoztatni...

bővebben