A kutatók által meghatározott 12 öregedést jelző tényezők újabb csoportját mutatjuk be mai cikkünkben. Részletesen feltárjuk, milyen összefüggések vannak szervezetünket érő károsodások és az öregedés között.
Az orvostudomány elmúlt negyven évének kutatási eredményeit foglalja össze az öregedést jelző biológiai tulajdonságok meghatározására tett kísérlet. A tizenkét követelmény elsődleges csoportjába genetikai és epigenetikai jellemzőket sorolunk. Ezeket részletesen egy korábbi cikkünkben bemutattuk, amely ide kattintva olvasható. Mai cikkünkben a Carlos López-Otín és csapata által meghatározott második, úgynevezett antagonisztikus kategóriát mutatjuk be. Ebbe a halmazba 3 egymással összefüggő folyamat sorolható, a csökkent táplálékérzékelési képesség, a sejtszintű öregedés és a mitokondriális diszfunkció, melyek közös jellemzője, hogy mindegyik szervezetünk különböző jellegű rongálódásra és sérülésére adott reaikcióval áll összefüggésben. Az antagonisztikus öregedésjegyek alapvetően pozitív folyamatok eredményeképpen lépnek működésbe, habár túlzásba vitt, krónikus aktivitásuk kedvezőtlen folyamatoknak ágyaznak meg, és elősegítik az öregedést.
A táplálékérzékelési képesség csökkenése
Szervezetünk táplálékérzékelő funkciója evolúciós örökségünk, és egyfajta hálózatot alkot, mely számos sejtszintű aktivitást ellenőriz, befolyásol.
Táplálék jelenlétében, stresszmentes környezetben beindítja az anabolikus (sejtes felépítő jellegű) folyamatokat, vagy sejtszintű védekezési mechanizmusokat aktivál stresszes és tápanyaghiányos környezetben.
A kor előrehaladtával táplálékérzékelési képességünk csökken, például epigenetikai elváltozások miatt. A sejtek energia, növekedési és egyéb alapvető folyamatai így hiányt szenvednek el. Ha azonban ezt a rendszert, mely egyfajta önmegújító folyamat, támogatjuk, például időszakos böjtöléssel, kalória elvonással vagy táplálékkiegészítőkkel, gyógyszerekkel (rapamycin, metformin), sokat tehetünk az öregedés ellen.

Kép forrása: Kinga
A sejtszintű öregedés
Az öregedés definiálható a sejtszintű öregedéssel, vagy sejtszeneszenciával is, mely olyan sejteket jellemez, melyek bizonyos okokból már képtelenek a továbbosztódásra. A szeneszenciát akut vagy krónikus gyulladásos folyamatok indítják be. Amennyiben ezek a sejtek felszaporodnak, az számos negatív folyamatot indíthat el.
A kor előrehaladtával nő az ilyen sejtjeink száma, és kiváltó okként számos tényező említhető, mint például a külső behatások, szöveti sérülések, tápanyaghiány, telomer rövidülés vagy elégtelenség, illetve epigenetikai változások.
A sejtöregedés azonban már táplálékkiegészítőkkel, például szenolitikumokkal és szenomorfikumokkal is kezelhető. Előbbi eltávolítja, utóbbi átalakítja az elöregedett sejteket.
Mitokondriális diszfunkció
Az antagonisztikus öregedésjelek harmadik példája az úgynevezett mitokondriális diszfunkció. A mitokondriumot szokás a sejtek „erőművének” is nevezni, hiszen ez a sejtek energiaellátását szabályozó, belső sejtszervecske. Ugyanakkor, éppen ezzel is összefüggésben gyulladásos és sejtpusztulásos folyamatok forrása is.
A kor előrehaladtával a mitokondrium is kevésbé képes ellátni funkcióit számos okból, például mitokondriális DNS mutációk, vagy elégtelen fehérjeszintézis következtében.
A sejt mitokondrium energiatermelő és -raktározó folyamatait támogathatjuk D-vitamin szedésével, testmozgással, kalóriacsökkentett diétával vagy táplálékkiegészítőkkel is, mint például a rapamycin.

Kép forrása: jittawit21
Az antagonisztikus folyamatok szorosan kapcsolódnak az öregedés tizenkét jellemzője közül számos egyébbel. A szakmai konszenzus szerint ugyanakkor ezek a kevésbé hangsúlyos jellemzők, és alapvetően mérsékelt ráhatásuk van az öregedési folyamatokra. Mindazonáltal a sok kicsi sokra megy elvétve kötve, ha minden apróságra figyelve, a lehető legtöbb területen vesszük fel a harcot az öregedéssel, azok előbb-utóbb összeadódnak, így érdemes tisztában lenni ezekkel a háttérfolyamatokkal.
Az öregedés 12 tényezőjét bemutató cikksorozatunk első része ide kattintva, harmadik része pedig itt érhető el.
Szerző: Makai Máté
(Kiemelt kép forrása: Noon Techa)
Források: