Az egyszerű, idővel tartós változások ereje

2025. január 1. | Longevity-Flow, Címlap

Olvasási idő: 4 perc

Az újévi fogadalmak idején, hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy drasztikus életmódbeli változások kellenek ahhoz, hogy egészségesebben éljünk. Pedig az apró, egyszerű szokásváltások, amelyeket képesek vagyunk következetesen tartóssá formálni, idővel elképesztő eredményeket hozhatnak. 

Nézzük meg, hogy milyen hatással lehet ránk a minőségi alvás, a megfelelő folyadékfogyasztás és a növényekben gazdag étrend 5, 10, vagy akár 20 év távlataiban – és mi történik, ha ezeket figyelmen kívül hagyjuk.

Alvás: Az éjszaka értékes regenerációja

A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás nagyon fontos a testi és lelki egészségünk érdekében. Az alvás alapvető biológiai szükséglet, ilyenkor az agy „kitakarítja” azokat a toxinokat, amelyek a nap során összegyűltek, miközben a szervezet helyreállítja a sejteket.

„Az alvással valahogy pont úgy vagyunk, mint a levegővétellel: természetes, észre sem vesszük, automatikusan működik. A tévhittel ellentétben az alvás nem egy passzív állapot, hanem kifejezetten aktív időszak az agyunk számára, ami segít a mentális, neurológiai egészség fenntartásában.” – állítja dr. Noam Shpancer pszichológus. Ha porszem kerül a gépezetbe, és valami miatt tartósan rosszul alszunk, annak súlyos következményei lehetnek fizikailag és mentálisan is. A jó minőségű alvás elengedhetetlen, hogy a pszichénk és a szerveink normálisan működjenek.

Biológiai óránk irányítja, hogy mikor vagyunk ébren és mikor érezzük magunkat álmosnak. Ezt a napi ritmust cirkadián ritmusnak is szokták nevezni. Erről már egy korábbi cikkünkben írtunk. Ha jól alszunk, akkor sokkal energikusabbak és mentálisan élesebbek leszünk. Stresszmentesebben élhetünk, kevesebb betegséggel kell majd megküzdenünk.

Alacsonyabb lesz a kockázata a szív- és érrendszeri betegségeknek, az immunrendszerünk jobban fog működni, és kevesebb krónikus gyulladás léphet fel.

Évekkel később pedig nagyobb valószínűséggel élvezhetjük az időskorunkat életerősen, Alzheimer-kór és demencia nélkül.

Azonban, ha nem figyelünk kellőképpen az alvásra, akkor pár éven belül észrevesszük majd, hogy sokkal kimerültebbek, ingerlékenyebbek leszünk, a stressz és a betegeskedés mindennapossá válhat, könnyebben szaladnak fel ránk a kilók, és a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy a szívbetegség kockázata is nagyobb lesz. 

Kép forrása: New Africa

Víz: A test életet adó eleme

A napi folyadékfogyasztás (főleg tiszta víz), emeli az energiaszintünket, de bőrünk is hidratáltabb lesz, és ritkábban leszünk betegek. A veséink egészségesek maradnak, és a keringésünk is megfelelően fog működni, csökkentve a magas vérnyomás kockázatát. 20 év múlva pedig elérhetjük, hogy a szerveink kevesebb kopási jelet mutassanak, lassabban öregedjünk, és nagyobb esélyünk legyen arra, hogy időskorunkra is egészségesek maradjunk. A megfelelő – körülbelül napi 8 pohár – vízbevitel 50 százalékkal csökkentheti a húgyhólyagrák kialakulásának kockázatát, ami több ezer életet menthet meg.

Az ember szervezetének 75 %-a víz. A szervezetünkben a vízkészlet 10-15 %-ának elvesztése betegségeket eredményez. Az elégtelen vízfogyasztás rengeteg problémával kapcsolható össze, többek között csonttörésekkel, hőgutával, szívbetegséggel, tüdő-rendellenességekkel, vesebetegséggel, vesekövekkel, húgyhólyag- és vastagbélrákkal, húgyúti fertőzésekkel, székrekedéssel, szemszárazsággal, rossz fogakkal, csökkent immunműködéssel és hályogképződéssel. Ha most nem iszunk megfelelő mennyiségű vizet, és ezt az állapotot hosszú éveken át fenntartjuk, akkor jó eséllyel alakulhatnak ki nálunk az említett betegségek.

változás

Kép forrása: P-fotography

Növények: A természet ereje az étrendben

Dr. Michael Greger sikerkönyve, a Hogy ne halj meg támasz lehet a hosszú élet felé vezető úton, és segítséget nyújt számos betegség leküzdésében. A könyv egy igazán változatos, teljes értékű, növényi alapú étrend követésére buzdít. 

Állítása szerint: „A feldolgozatlanul a tányérunkra kerülő növényi eredetű ételek a legjobbak: minél több ilyet tudunk becsempészni napi étrendünkbe, annál jobb.” Az ünnepek után fellélegezve örömmel olvashatjuk azt is, hogy „Nem az számít, hogy mit eszünk ünnepnapokon. A lényeg, hogy mit eszünk hétről hétre. Ezek a választásaink határozzák meg egészségünket a legnagyobb mértékben hosszú távon, és azt is, hogy meddig élünk.”

A növényekben gazdag étrend a hosszú élet egyik legjobb alapja. Gyümölcsök, zöldségek, magvak és teljes kiőrlésű gabonák olyan tápanyagokat, rostokat és antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek segítenek megelőzni a betegségeket és lassítják az öregedést. Nem véletlen, hogy a kék zónák lakói, a világ legtovább élő emberek étrendje épp az említett alapanyagokra épül.

Ha növényeket fogyasztunk megfelelő lesz az emésztésünk, kiegyensúlyozottabb lesz az energiaszintünk, és az immunrendszerünk is erősödhet. Csökkeni fog a szívbetegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kockázata.

20 év múlva pedig hosszabb, egészségesebb élet, kevesebb krónikus betegség, és jobb életminőség várhat ránk. 

Azonban, ha kevesebb növényi alapanyagot fogyasztunk, gyakoribb emésztési problémákkal kell szembenéznünk, kevesebb energiánk lesz és az immunrendszerünk is gyengülni fog. Magasabb kockázatúvá válhat a szív- és érrendszeri, az emésztőrendszeri problémák, valamint az elhízás. Az életminőségünk jelentős romlás felé indulhat, amelynek több krónikus betegség és gyorsabb biológiai öregedés lesz a következménye.

Fontos látnunk tehát, hogy az apró változtatások, mint a rendszeres alvásmennyiség betartása, napi 2-3 liter víz fogyasztása, és a növényi ételek előtérbe helyezése, idővel hatalmas eredményeket jelenthetnek egészségünk szempontjából. Nem kell mindent egyszerre megváltoztatni, de érdemes elkezdeni. A testünk hálás lesz érte – 5, 10 és 20 év múlva is. Idén miért ne fogadhatnánk meg azt az újév első napjaiban, hogy e három területre jobban odafigyelünk 2025-ben?

Szerző: Mertain Lilla

(Kiemelt kép forrása: LightField Studios)

Források:

  1. https://tisztacsapviz.hu/Mi%C3%A9rt-fontos-sok-vizet-inni
  2. https://edesvizkiado.hu/egeszseg/napi-par-pohar-viz-a-hosszu-eletert/
  3. https://www.egeszsegkalauz.hu/eletmodorvoslas/dietetika/alvashiany-kovetkezmenyei-cirkadian-ritmus-immunrendszer/611xkeq
  4. https://www.sleepwell.hu/blog/az-alvas-nem-luxus-hanem-letszukseglet-egeszsegunk-mulhat-rajta-ha-nem-alszunk-eleget/ 

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben